پاییز

تاثیرات پاییز بر بدن؛ از افزایش هوش تا سردرد

به گزارش آی‌زندگی و به نقل از باشگاه‌خبرنگاران، فصل پایز همانقدر که می‌تواند یادآور زیبایی و رنگارنگی جهان باشد اما برای برخی تداعی‌گر سردرد، سرماخوردگی، دودکش و درد مفاصل شود؛ بنابراین تغییر آب و هوا در واقع می‌تواند بر سلامت ما نیز تاثیر بگذارد. این درست است که بسیاری از افراد دمای سرد پاییز را عامل درد مفاصل و استخوان می‌دانند و واقعیت این است که ممکن است درست باشند. دانشمندان پزشکی شرایط شدید آب و هوایی را که در فصل پاییز رخ می‌دهد، با پاسخ‌های زیر به سلامت مرتبط کرده‌اند؛

۱. افزایش خطر سرماخوردگی و آنفلوانزا
بسیاری از ما با کاهش دمای هوا در پاییز دچار سرماخوردگی یا آنفلوانزای تند و زننده می‌شویم و به نظر می‌رسد تغییرات شدید آب و هوا که با هجوم پاییز اتفاق می‌افتد، به ویژه نوسانات سریع سرما، در واقع ایمنی بسیاری از افراد را تضعیف می‌کند.

۲. فشار سردرد
پاییز مستعد تغییرات آب و هوایی خاصی است که باعث افزایش فشار بارومتری می‌شود و هنگامی که این اتفاق بیفتد، کسانی که مستعد میگرن هستند از عواقب آن رنج می‌برند. محیط در واقع باعث افزایش فشار در مغز و کاهش کارآیی گیرنده‌های درد مغز خواهد شد.

۳ . ضربان قلب افزایش می‌یابد
کاهش دما در واقع باعث می‌شود عروق خونی شما منقبض شوند تا گرما را حفظ کنند که به نوبه خود باعث می‌شود فشار خون شما کمی افزایش یابد. برای افراد سالم، این افزایش جزئی فشار خون نگران کننده نیست، اما افراد مبتلا به فشار خون بالا ممکن است بخواهند برای جلوگیری از حمله قلبی ناگهانی، پاییز را بیشتر از خود مراقبت کنند.

۴ . افزایش قند خون
پاییز باعث افزایش قند خون شما می‌شود و شما نمی‌توانید آب نبات و خوراکی‌های شیرین را به تنهایی مقصر بدانید. هیچ دانشمندی فشار کم یا جبهه‌های سرد رایج در این فصل را با افزایش ویسکوزیته خون مرتبط نمی‌داند که باعث افزایش ناگهانی قند خون می‌شود.

۵ . کم آبی بدن را تشدید می‌کند
ممکن است متوجه شوید که وقتی هوا سرد می‌شود؛ پوستتان کمی خشک می‌شود این ممکن است کمی برعکس به نظر برسد، اما بدن در واقع مستعد کم آبی در ماه‌های سردتر است، زیرا ما بیشتر دیورتیک‌های کافئین دار (مانند چای و قهوه) را انتخاب می‌کنیم.

۶ . درد‌های مفصلی
افزایش فشار بارومتری نه تنها بر نوگین شما تاثیر می‌گذارد بلکه فشار مایع در مفاصل شما را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. این افزایش فشارسنج اغلب منجر به افزایش فشار مایع و درد می‌شود، به ویژه قبل از طوفان‌هایی که در پاییز بسیار معمول است.

۷ . ممکن است احساس تنهایی کنید
با کوتاه شدن روز‌ها و شروع شب‌ها از پاییز، ممکن است بخواهید با کسی تماس گرفته یا به دیدارش بروید. درست است؛ مطالعه‌ای در دانشگاه نیوکاسل نشان داد در طول ماه‌هایی که هوا سرد و مرطوب است، طول تماس‌های تلفنی با خانواده و دوستان نزدیک افزایش می‌یابد.

۸. باعث حملات آسم می‌شود
معلوم می‌شود که رعد و برق نه تنها باعث ترس ما شده بلکه حتی می‌تواند باعث حملات آسم شوند. مطالعات نشان می‌دهد رعد و برق در هوای سرد می‌تواند باعث التهاب مجاری تنفسی، تنفس محدود و حملات آسم شود که با سرما و سفتی در گلو و قفسه سینه تشدید می‌شود.

۹. باهوش‌تر می‌شوید
آیا می‌دانید وقتی هوای بیرون سرد است باهوش‌تر می‌شوید؟ مطالعه‌ای از دانشگاه ولز جنوبی در استرالیا این را ثابت می‌کند! نتایج نشان داد که مشتریان خواربارفروشی در روز‌های ابری و سرد در مقایسه با روز‌های روشن و آفتابی حافظه قوی‌تری داشتند.

 

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx