عربستان از اولین ربات هوش مصنوعی خود با نام «سارا» رونمایی کرد +فیلم

عربستان سعودی از اولین ربات خود که مبتنی بر هوش مصنوعی ساخته شده است و می‌تواند با زبان عربی صحبت کند، رونمایی کرد. این ربات در رویداد فناوری LEAP۲۳ به نمایش گذاشته شد تا با انسان‌ها تعامل داشته باشد.

به گزارش آی‌زندگی؛ این ربات به‌ نام «سارا»، دوربین دارد و با کمک هوش مصنوعی می‌تواند حضور افراد را در مقابل خود تشخیص دهد.

نمایشگاه فناوری LEAP23 میزبان رباتی به‌ نام «سارا» بود که دوربین دارد و با کمک هوش مصنوعی می‌تواند حضور افراد را در مقابل خود تشخیص دهد. این ربات پس از تشخیص انسان‌ها و شنیدن فرمان «سلام سارا» قادر است با افراد وارد گفت‌وگو شود.

ربات جدید عربستان می‌تواند گویش‌های مختلف عربی در این کشور را تشخیص دهد و با تحلیل جملات، محتوای آن‌ها را بفهمد. به‌ همین خاطر، او به هر سؤال به‌شکل متفاوتی پاسخ می‌دهد. در ادامه می‌توانید ویدیویی از این ربات را که قابلیت رقص هم دارد، ببینید.

رده استعربستان سعودی در سال‌های اخیر تمرکز زیادی بر توسعه صنعت رباتیک خود داشته. این کشور در ماه سپتامبر سال 2022 سه ربات جدید را معرفی کرد که می‌توانستند آیه‌های قرآن را بخوانند و اذان بگویند. آن برنامه بخشی از طرح راهبردی بزرگ عربستان به‌منظور پیاده‌سازی نقشه Vision 2030 و ارائه خدمات هوشمند به مسافران در این کشور در سال 2024 است.

عربستان همچنین در سال 2017 به اولین کشوری تبدیل شد که به یک ربات شهروندی داده است. دولت این کشور در آن سال ربات «سوفیا»، محصول شرکت Hanson Robotics هنگ‌کنگ را به شهروندی قبول کرد و این ربات را در رویداد Future Investment Initiative در ریاض به نمایش گذاشت.

یک ماه بعد، سوفیا خواستار رسیدگی به حقوق بشر در قبال زنان عربستانی شد. «دیوید هانسون»، مدیرعامل Hanson Robotics در آن زمان گفته بود: «سوفیا به‌شدت حامی حقوق زنان و حقوق همه انسان‌هاست.» این اتفاق در شرایطی افتاد که زنان سراسر دنیا نسبت به اعطای شهروندی به این ربات آن هم در کشوری که زنان حتی حق رانندگی نداشتند، انتقاد کرده بودند.

دیجیاتو

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx