کشف شهاب سنگ در جونبگان

کشف یک شهاب‌سنگ ۷.۷ کیلوگرمی در جنوبگان

دانشمندان بلژیکی از کشف یک شهاب‌سنگ بزرگ در جنوبگان خبر داده‌اند.

به گزارش آی‌زندگی، گروهی از دانشمندان شرایط نامناسب صحرای یخی جنوبگان را تحمل کرده‌اند تا پنج شهاب‌سنگ جدید از جمله یک سنگ فضایی بزرگ با وزن نزدیک به ۱۷ پوند(۷.۷ کیلوگرم) را پیدا کنند. این گروه پژوهشی شامل «ماریا والدز»(Maria Valdes)، پژوهشگر «موزه فیلد»(Field Museum) و «دانشگاه شیکاگو»(UChicago) بود که تخمین زد از ۴۵ هزار شهاب‌سنگی که تا به امروز در زمین یخی جنوبگان کشف شده‌اند، تنها ۱۰۰ شهاب‌سنگ به اندازه این عضو جدید که دقیقا ۱۶.۷ پوند(۷.۶ کیلوگرم) وزن دارد، بوده‌اند.

به نقل از ایسنا، والدز گفت: در مورد شهاب‌سنگ‌ها، اندازه لزوما مهم نیست و حتی ریزشهاب‌سنگ‌های کوچک می‌توانند از نظر علمی فوق‌العاده ارزشمند باشند اما پیدا کردن شهاب‌سنگ بزرگی مانند این نمونه، نادر و هیجان‌انگیز است.

این گروه که سرپرستی آن را «وینسیان دیبایل»(Vinciane Debaille)، دانشمند سیاره‌شناسی «دانشگاه آزاد بروکسل»(ULB) بر عهده دارد، نخستین گروهی است که مکان‌های جدید و بالقوه‌ای را که با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای نقشه‌برداری شده بودند، برای یافتن شهاب‌سنگ کاوش می‌کند.

دیبایل گفت: رفتن به یک ماجراجویی برای کاوش در مناطق ناشناخته، هیجان‌انگیز است اما باید با این واقعیت نیز کنار بیاییم که کاوش روی زمین بسیار دشوارتر از زیبایی تصاویر ماهواره‌ای است.

این گروه پژوهشی، سفر خود را برای تابستان جنوبگان در اواخر دسامبر برنامه‌ریزی کردند اما دمای هوا در منطقه همچنان در حدود منفی ۱۰ درجه سلسیوس بود. با چنین شرایط سردی حتی در اواسط تابستان، جنوبگان ممکن است مکانی بعید برای انتخاب کردن به نظر برسد اما فرصت‌های منحصربه‌فردی را به شکارچیان شهاب‌سنگ مانند این گروه ارائه می‌دهد زیرا جنوبگان یکی از بهترین نقاط در سراسر جهان برای شکار شهاب‌سنگ است.

منظره برفی جنوبگان
منظره برفی جنوبگان

جنوبگان، بیابانی با اقلیم خشک است که میزان هوازدگی شهاب‌سنگ‌ها را کاهش می‌دهد. در سراسر مناظر سفید برفی، رنگ سیاه این سنگ‌های فضایی خودنمایی می‌کند. شرایط در جنوبگان حتی برای کشف شهاب‌سنگ‌هایی که ممکن است در برف و یخ فرو رفته باشند، مساعد است زیرا حرکت کوبنده یخچال‌های طبیعی که در برابر صخره‌ها حرکت می‌کنند، می‌تواند شهاب‌سنگ‌ها را در نزدیکی سطح دوباره در معرض دید قرار دهد.

اگرچه نمی‌توان انکار کرد که شهاب‌سنگ کشف‌شده توسط این گروه، بسیار بزرگ محسوب می‌شود اما فاصله زیادی با بزرگترین نمونه سنگ فضایی دارد که تاکنون به سطح زمین رسیده است. این رکورد متعلق به شهاب‌سنگ «هوبا»(Hoba) در نامیبیا است. هوبا ۲.۷ متر طول، ۰.۹ متر ضخامت و حدود ۶۰ هزار کیلوگرم وزن دارد. این شهاب‌سنگ تقریبا ۷۷۶۵ برابر سنگین‌تر از شهاب‌سنگ تازه کشف‌شده جنوبگان است.

این سنگ فضایی بزرگ و سایر شهاب‌سنگ‌های کشف‌شده اکنون در «موسسه سلطنتی علوم طبیعی بلژیک»(RBINS) مورد تجزیه و تحلیل قرار دارند. اعضای گروه به صورت جداگانه نمونه‌هایی از رسوبات جمع‌آوری‌شده از جنوبگان را مطالعه خواهند کرد.

والدز از اینکه بفهمد شهاب‌سنگ‌ها چه اسراری دارند، هیجان‌زده است. وی افزود: مطالعه شهاب‌سنگ‌ها به ما کمک می‌کند تا جایگاه خود را در کیهان بهتر درک کنیم. هرچه نمونه بزرگتری از شهاب‌سنگ‌ها داشته باشیم، بهتر می‌توانیم منظومه شمسی خود را درک کنیم.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx