اگر شما هم فراموش کردید سروقت دارو بخورید، بخوانید!

در صورتی که داروهای زیادی مصرف می‌کنید و یک دوز دارویتان را فراموش کرده‌اید؛ این راهنما به شما کمک می‌کند. در این شرایط به هیچ عنوان دوز بعدی را دو برابر نکنید.

به گزارش آی زندگی و به نقل از bestlifeonline، بسیاری از ما برای سالم ماندن روزانه از داروها استفاده می‌کنیم، اما نیمی از این داروها طبق دستور مصرف نمی‌شوند و در نتیجه تاثیرگذاری آن‌ها کم است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) تخمین می‌زند که عدم پایبندی مصرف دارو باعث ۳۰ تا ۵۰ درصد شکست در درمان بیماری‌های مزمن و ۱۲۵۰۰۰ مرگ در سال در این کشور می‌شود.

اگر هر روز چندین دارو مصرف می‌کنید؛ بهتر است یک ظرف برای آن‌ها در نظر بگیرید. بهتر است ظرف‌هایی باشد که دارای بخش‌ها مختلف و برچسب‌های صبح و ظهر و عصر باشد.

درپوش‌های تایمر دار که به شما اطلاع می‌دهد که داروی خود را در زمان خاصی از روز مصرف کنید، عالی هستند.

اگر متوجه شدید که یک دوز داروی خود را فراموش کرده‌اید و این تنها دوز برای آن روز است؛ می‌توانید به محض یاداوری دارو را مصرف کنید.

با این حال، این دستورالعمل بستگی به دفعات مصرف دارو دارد.

اگر داروی خود را چند بار در روز مصرف می‌کنید و زمان مصرف نوبت بعدی نزدیک است، بهتر است دوز فراموش شده را رها کنید و فقط دوز بعدی خود را در ساعت مشخص مصرف کنید.

علاوه بر این تمام اطلاعات مکتوب ارائه شده توسط پزشک یا داروساز را بخوانید.

اگر این اطلاعات در برچسب دارو ارائه نشده، توصیه می‌شود برای کمک با یک متخصص پزشکی تماس بگیرید.

هرگز در صورت فراموش کردن مصرف یک دوز دارو؛ دوز بعدی را دو برابر نکنید.این کار می‌تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد.

به عنوان مثال، برخی از داروهایی که برای درمان فشار خون استفاده می‌شوند، اگر دو برابر شوند، باعث فشار خون بسیار پایین شوند که می‌تواند منجر به غش کردن شود.

دو برابر کردن دوز دارو دیابت می‌تواند منجر به هیپوگلیسمی یا قند خون پایین شود.

در مورد برخی از داروهایی مانند آمفتامین‌ها که برای درمان ADHD استفاده می‌شود، اگر یک دوز فراموش شود و در اواخر روز مصرف شود، ممکن است بیمار در به خواب رفتن دچار مشکل شود.

 

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx