ماه‌گرفتگی کامل در نخستین ماه خونی سال؛ امروز ۱۷ آبان ۱۴۰۱

امروز سه‌شنبه ۱۷ آبان‌ماه‌گرفتگی کامل که به آن “ماه خونین” هم گفته می‌شود اتفاق خواهد افتاد و این پدیده تا سال ۲۰۲۵ تکرار نخواهد شد.

به گزارش آی‌زندگی؛ امروز سه‌شنبه ۱۷ آبان ماه‌گرفتگی کامل که به آن “ماه خونین” هم گفته می‌شود اتفاق خواهد افتاد و این پدیده تا سال ۲۰۲۵ تکرار نخواهد شد. “خسوف کامل” زمانی اتفاق می‌افتد که زمین مستقیماً از بین ماه و خورشید عبور می‌کند و سایه‌ای بر همراه همیشگی و کیهانی ما می‌اندازد.

خسوف کامل (موسوم به ماه خون یا ماه خونین) از مناطق آمریکای شمالی و جنوبی، اقیانوس آرام (پاسیفیک) و استرالیا قابل مشاهده خواهد بود؛ این سومین خسوف یا ماه‌گرفتگی کامل در ۱۸ ماه گذشته و دومین مورد در سال ۲۰۲۲ میلادی و آخرین ماه‌گرفتگی کامل تا سال ۲۰۲۵ خواهد بود.

این ماه که به‌عنوان ماه خونی شناخته می‌شود، از نور غروب و طلوع خورشید به رنگ نارنجی متمایل به قرمز ظاهر می‌شود. به‌گفته دانشمندان ناسا، در اوج ماه‌گرفتگی، ماه ۳۹۰۶۵۳ کیلومتر با ما فاصله خواهد داشت. دوربین‌های دوچشمی و تلسکوپ در این شرایط دید را بهبود می‌بخشند، مشروط بر اینکه آسمان صاف باشد.

ماه‌گرفتگی کامل در نخستین ماه خونی سال، در شهر تمپل، کالیفرنیا، ایالات متحده، ۱۵ مه ۲۰۲۲ مشاهده می‌شود. /CFP

آمریکای جنوبی در صورت مساعد بودن آب‌وهوا، نگاهی اجمالی به ماه‌گرفتگی امروز خواهد داشت. در مجموع، آفریقا، خاورمیانه و بیشتر اروپا باید تا سال ۲۰۲۵ برای دیدن دوباره ماه‌گرفتگی کامل صبر کنند؛ رصدخانه گریفیتس در لس‌آنجلس و پروژه تلسکوپ مجازی مستقر در ایتالیا، از جمله کسانی هستند که پخش زنده‌ای از این خسوف کامل را امروز ارائه می‌دهند.

منبع: تسنیم

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx