علائم سکته مغزی را بشناسید

به گزارش آی‌زندگی؛ یک متخصص بیماری های مغز و اعصاب، غیرقرینگی صورت، ناتوانی در صحبت کردن، ناتوانی در بیان کلام، اختلال در حرکت اندام ها، عدم تعادل، سرگیجه و اختلال در بلع را از علائم اولیه سکته مغزی عنوان کرد.

دکتر مجتبی خزایی در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: نکته کلیدی برای اطرافیان فردی که دچار سکته مغزی شده رساندن به موقع به مراکز درمانی است که اطرافیان با حفظ خونسردی، با اورژانس تماس گرفته و ضمن پایداری بدن، سریع بیمار را به مراکز درمانی برسانند.

وی در تشریح زمان طلایی سکته های مغزی مطرح کرد: سکته های مغزی انواع مختلفی دارد که بیشتر آن ها زیر چهار و نیم ساعت زمان طلایی رسیدن به مراکز درمانی دارد و در برخی موارد نادر زیر ۲۴ ساعت زمان طلایی محسوب می شود.
وی گفت: در برخی موارد مشاهده می شود اطرافیان بیمار بعد از بروز سکته در فرد، برای وی امر درمانی در منزل از جمله سوراخ کردن ناحیه ای از گوش و سایر کار ها را انجام می دهند در حالیکه زمان در این بیماری بسیار مهم است.

خزایی ادامه داد: سکته های مغزی دو نوع لخته دهنده و خونریزی دهنده دارد که در نوع خونریزی دهنده باید فشار خون بیمار بررسی شود و در نوع لخته دهنده پزشک باید به دنبال درمان لخته باشد.

وی بیان کرد: دو نوع درمان برای بیماران سکته مغزی وجود دارد که نوع وریدی در برخی بیمارستان ها از جمله امام حسین (ع) ملایر، ولیعصر (عج) تویسرکان، بعثت همدان، بیمارستان قدوسی نهاوند و اسدآباد نیز وجود دارد، اما درمان شریانی تنها در بیمارستان بعثت همدان انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: سکته مغزی بیشتر در سنین بالا بروز می کند، اما سکته مغزی در افراد زیر ۵۰ سال نیز مشاهده می شود که باید در این افراد به دنبال سابقه سکته مغزی، سابقه خانوادگی مثبت، فشارخون بالا، چربی خون و قند خون باشیم که این افراد باید به صورت پیوسته وضعیت خود را کنترل کنند تا از بروز سکته مغزی در آن ها جلوگیری شود.

این متخصص مغز و اعصاب افزود: مصرف الکل و سیگار نیز در بروز سکته مغزی بسیار مؤثر است در حال حاضر شاهد شیوع بیشتر سکته های مغزی در بین آقایان هستیم.

خزایی تصریح کرد: در برخی موارد بیماری های قلبی باعث بروز سکته های مغزی می شود که توصیه می کنیم افراد از سنین پایین تر قلب خود را مستمر چک کنند و مورد معاینه پزشک متخصص قرار دهند.

منبع : ایسنا

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx