ضدعفونی کننده های الکلی

عوارض جانبی بخار ضدعفونی کننده‌ها را جدی بگیرید

به گزارش آی‌زندگی، این علائم احتمالاً به دلیل بخار حاصل از ضد عفونی کننده ها، به ویژه در صورت قرار گرفتن در فضاهای بسته یا مکان‌هایی با گردش هوای ضعیف رخ می دهد. از زمان شروع همه‌گیری کرونا، موارد فزاینده‌ای در خصوص این عوارض جانبی گزارش شده‌است. بیشتر افراد اثرات جزئی و خفیفی را تجربه کردند. با این حال، برخی موارد نیاز به پیگیری پزشکی داشتند.

این فرآورده‌ها باید در محیط‌هایی که دارای تهویه مناسب هستند، استفاده شوند. اگر از مواد ضدعفونی کننده دست در یک مکان بسته مانند اتومبیل استفاده می کنید، پنجره ای را باز کنید تا تهویه هوا بهتر شود. قبل از انجام هرگونه فعالیتی که با حرارت، جرقه، برق یا شعله در ارتباط است اطمینان حاصل کنید که دستان شما کاملا خشک و بخارات الکل پاک شده اند.
فرآورده‌های ضد عفونی‌کننده دست و سایر داروهای بدون نسخه و داروهای نسخه‌شده را دور از دید و دسترس کودکان نگهداری کنید. بلع حتی مقدار کمی ضد عفونی کننده دست می تواند باعث مسمومیت با الکل در کودکان شود.
کادر بهداشت و درمان نیز باید از محلول ضد عفونی کننده دست در محلی که دارای تهویه مناسب است، استفاده کنند؛ به ویژه که این افراد در طول روز به کرات از این فرآورده‌ها استفاده می‌کنند.
FDA گزارشات احتمالی در خصوص این فرآورده‌ها را بررسی کرده‌ است. علائم گزارش شده شامل سردرد، حالت تهوع و سرگیجه می‌باشد که احتمالاً به دلیل بخارهای حاصل از ماده ضد عفونی کننده دست و به طور بالقوه ناشی از قرار گرفتن در معرض این بخارات در فضاهای بسته است.
در میان گزارش‌های FDA از اول ژانویه ۲۰۱۰ تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰، ۵۰ مورد از عوارض جانبی جدی پس از استفاده از ضد‌عفونی‌کننده‌های دست بر پایه الکل شناسایی شده‌اند که همه این موارد پس از مارس ۲۰۲۰ و همزمان با افزایش چشمگیر استفاده از ضد‌عفونی‌کننده های دست در طی همه گیری کرونا گزارش شده است؛ بیشتر این ۵۰ مورد، در بزرگسالان و چهار مورد در کودکان بوده است.
بین ۱ ژانویه ۲۰۱۸ و ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ در میان تماس‌های مرکز کنترل سموم در ایالات متحده، ۲۹۹ مورد از مواجهه پوستی و استنشاقی با ضدعفونی‌کننده‌های الکلی گزارش شده که منجر به علائم بالینی شده است.

تعداد مواجهات پس از مارس ۲۰۲۰ و شدت گیری همه‌گیری به طور قابل توجهی افزایش یافت. بیشتر موارد در بین بزرگسالان بود، در حالی که کودکان زیر ۵ سال، ۱۲ درصد موارد را تشکیل می‌دادند. بیشتر افراد اثرات جزئی وخفیفی را تجربه کردند. با این حال، برخی موارد نیاز به پیگیری پزشکی پیدا کردند.

درباره ضدعفونی کننده‌های دست
سازمان غذا و داروی آمریکا مواد ضدعفونی کننده دست را به عنوان محصولات دارویی بدون نسخه دسته‌بندی می‌شوند.
ضدعفونی کننده های دست به کاهش تعداد باکتری های دست کمک می کنند و در صورت عدم دسترسی به آب و صابون مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها روی پوست می مانند تا خشک شوند و نیازی به شستشو با آب ندارند.
بسیاری از مواد ضد عفونی کننده دست حاوی الکل (مانند اتانول)، به عنوان ماده موثره هستند.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) استفاده از ضد عفونی کننده دست بر پایه الکلی که حاوی حداقل ۶۰ درصد الکل باشد را در صورت عدم دسترسی به آب و صابون مجاز دانسته است.
ضد عفونی کننده های دست همه انواع میکروب ها را کاهش نمی‌دهند، هنگامی که دست ها به وضوح کثیف یا چرب هستند عملکرد خوبی نداشته و ممکن است مواد شیمیایی مضر را از بین نبرند.

منبع: سلامت

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx