چربی شکمی

آفتاب گرفتن می تواند چربی شکم را از بین ببرد

آی‌زندگی – بر اساس نتایج تحقیقی که در نشریه گزارش‌های علمی(Scientific Reports) منتشر شده اگر معتقدید که کاهش وزن در تابستان راحت‌تر است، مشخص می‌شود که نور خورشید می‌تواند نقش مهمی در کاهش چربی شکمی شما داشته باشد.
به گزارش آی‌زندگی به نقل از همشهری؛ آب و هوای گرم منجر به هضم کندتر غذا می شود که برابر با احساس سیری طولانی تری است. علاوه بر این در تابستان فرصت های بیشتری برای سوزاندن چربی های شکم و کاهش وزن فراهم است. میوه های فصلی مانند انواع توت ها، هندوانه، سالادهای سبز تازه و ورزش های تابستانی نیز به کاهش وزن کمک می کند. در مقابل فقدان نور خورشید ممکن است منجر به افزایش وزن شود.

پیتر لایت، محقق این تحقیق، می گوید: با بررسی یافته های علمی مشخص می شود قرار گرفتن ناکافی در معرض نور خورشید در هشت ماه از سال ممکن است ذخیره سازی چربی را افزایش دهد. به همین دلیل است که برخی از ما در زمستان افزایش وزن را تجربه می کنیم.

این دانش عمومی است که تغذیه و ورزش کلیدهای خلاص شدن از شر چربی های ناخواسته شکم است اما نتایج تحقیقات نشان می دهد که نور خورشید نیز می تواند به این موضوع کمک کند.
تحقیقات منتشر شده در مجله بین المللی تحقیقات محیطی و بهداشت عمومی نیز نشان داد اشعه ماوراء بنفش توانایی کاهش روند افزایش وزن و ایجاد اختلال عملکرد قلبی متابولیک در موش ها را دارد.

طبق مطالعه منتشرشده در سال ۲۰۱۷ قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر عملکرد بافت چربی سفید زیر پوستی(scWAT) تاثیر می گذارد. این سلول های چربی سفید در زیر پوست(به نام چربی زیرپوستی) یا اطراف شکم(معروف به چربی احشایی) یافت می شود. نقش اصلی آن هم ذخیره و آزادسازی تری گلیسیرید است اما وقتی مقدار زیادی از آن ذخیره می شود، ممکن است این موضوع منجر به چاقی، دیابت و سایر اختلالات قلبی متابولیک شود.

آنچه محققان دریافتند این است که نور آبی خورشید(معروف به نوری که می بینید) می تواند اندازه قطرات لیپید را کوچک و عملکرد چربی سفید زیر پوستی را تنظیم کند. زمانی که طول موج های نور آبی خورشید به پوست ما نفوذ می کند و به سلول های چربی زیر آن می رسد، قطرات چربی کاهش می یابد و از سلول ها خارج می شود.

البته اگر در نظر دارید نور خورشید بیشتری را به رژیم سلامتی خود اضافه کنید، فراموش نکنید که تجهیزات محافظ در برابر آفتاب(مانند ضد آفتاب، کلاه و غیره) را نیز در نظر بگیرید.

منبع: ایسنا

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx