تولید بتن از لاستیک

ابداع بتن از لاستیک، تایر و سنگ به دست محققان ایرانی

مهندسان ایرانی دانشگاه “ملبورن” استرالیا موفق به ساخت بتن از لاستیک، تایر و سنگ شده‌اند که با محیط زیست سازگار است و هزینه تولید آن از بتن‌های رایج کنونی کمتر است.

به گزارش آی‌زندگی، گروهی از محققان مؤسسه فناوری سلطنتی ملبورن(RMIT) موفق شده‌اند روش کلاسیک ساخت بتن را که از شن و خرده سنگ ساخته می‌شود، با لاستیک‌ها و تایرهای دور ریخته شده جایگزین کنند. بر اساس بیانیه مطبوعاتی که توسط این دانشگاه منتشر شده است، این بتن جدید، سبزتر و سبک‌تر است و همچنین نویدبخش کاهش قابل توجه هزینه‌های ساخت و حمل و نقل است.

به نقل از ایسنا، استفاده از مقدار کمی از ذرات لاستیک‌ از تایرها قبلاً نیز برای جایگزینی با خرده سنگ‌ها در ساخت بتن صورت گرفته است، اما با این حال، فرآیند جایگزینی کامل تاکنون موفقیت‌آمیز نبود. “محمد مومن الاسلام” محقق دانشکده مهندسی دانشگاه ملبورن و نویسنده اصلی این مقاله می‌گوید: این کار یک کار انقلابی است، زیرا نشان داد که با قطعات لاستیک بازیافتی چه کاری می‌توان انجام داد.

وی افزود: ما با روش ریخته‌گری دقیق خود نشان داده‌ایم که می‌توان بر این محدودیت چند دهه‌ای در استفاده از مقادیر زیادی ذرات درشت لاستیک در بتن غلبه کرد. این تکنیک شامل استفاده از قالب‌های ریخته‌گری جدید طراحی شده برای فشرده سازی قطعه‌های درشت لاستیکی در بتنِ تازه است که عملکرد مصالح ساختمانی را بهبود می‌بخشد.

این پیشرفت با تلاش مهندسان دانشگاه ملبورن استرالیا شامل “محمد مومن الاسلام”، دکتر “محمد صابریان”، پروفسور “جی لی”،  پروفسور یوفی “وو”، دکتر “سید کاظمی”، دکتر “محمد منیر” و پروفسور “یینگ وو ژو” از دانشگاه “شنژن” حاصل شده است.

پروفسور “جی لی” یکی از نویسندگان این مطالعه اظهار داشت که این فرآیند تولید، به شدت به محیط زیست و اقتصاد کمک می‌کند. وی گفت: این بتن سبزتر و سبک‌تر می‌تواند هزینه‌های تولید و حمل و نقل را تا حد زیادی کاهش دهد که به طیف وسیعی از پیشرفت‌ها از جمله پروژه‌های مسکن ارزان‌قیمت در مناطق روستایی و دورافتاده در استرالیا و سایر کشورهای جهان کمک می‌کند.

محققان می‌گویند از آنجایی که بخش عمده تولید بتن معمولی، سنگ‌ریزه‌های درشت است، جایگزینی همه اینها با لاستیک استفاده شده در تایرها می‌تواند به طور قابل توجهی تخلیه منابع طبیعی را کاهش دهد و همچنین به چالش بزرگ زیست محیطی مربوط به اینکه با لاستیک‌های مستعمل چه باید کرد، پایان دهد. “محمد مومن الاسلام” می‌گوید: این فرآیند تولید را می‌توان به صورت مقرون به صرفه در یک محیط صنعتی که هم اکنون بتن تولید می‌کند نیز اجرایی کرد.

این تیم تحقیقاتی پس از آزمایش‌های موفقیت‌آمیز در محیط کارگاهی اکنون قصد دارد این بتن را بیشتر تقویت کند تا دریابد که عناصر قرار داده شده در این بتن چگونه عمل می‌کنند.

این مطالعه در مجله Resources, Conservation & Recycling منتشر شده است.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx