سرماخوردگی تابستانه همان کروناست!

آی‌زندگی – رییس بیمارستان امام خمینی (ره) گفت: هر چه دز‌های تقویت کننده را بیشتر تزریق کنیم؛ ابتلا به بیماری کرونا به ویژه به شکل شدید کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش آی‌زندگی به نقل از باشگاه خبرنگاران، دهقان منشادی گفت: وقتی فردی اقدام به تزریق واکسن می‌کند، پس از مدتی ایمنی بدن ناشی از واکسن کاهش پیدا می‌کند، از طرفی ما به طور مداوم با سویه‌های جدید مواجه هستیم و اکنون در کشور ما سویه های BA ۵ و BA ۴ غالب است، به طوری که به عنوان سویه واکسن گریز هم شناخته می‌شوند، هر چه ما دز‌های تقویت کننده را بیشتر تزریق کنیم؛ ابتلا به بیماری کرونا به ویژه به شکل شدید کاهش پیدا می‌کند.

رییس بیمارستان امام خمینی (ره) ادامه داد: عادی انگاری بسیار نگران کننده ای را در سطح جامعه شاهد هستیم، در عمل بسیاری از مردم نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، مراسم‌های عزاداری بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی و در محیط با تهویه نامناسب برگزار می‌شود که این بی توجهی سبب انتشار بیماری می شود.

دهقان منشادی گفت: درست است که مردم در موج هفتم به شکل خفیف بیماری کرونا مبتلا می‌شوند اما بیماران زمینه‌ای، سرطانی و افراد با سن بالا مستعد ابتلا به اشکال شدید بیماری هستند و شاهد مرگ و میر این افراد هستیم.

به گفته رییس بیمارستان امام خمینی (ره)، مردم باید هر چه سریعتر دز‌های تقویت کننده را تزریق کنند، ما در بیمارستان امام خمینی شاهد هستیم که اغلب افراد مبتلا به امیکرون دز تقویت کننده را تزریق نکرده‌اند و توصیه اکید ما این است که مردم شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت و دز چهارم واکسن کرونا را تزریق کنند.

دهقان منشادی اظهار کرد: بیماری کرونا با وجود اینکه بیش از ٢ سال از شروع آن به عنوان همه گیری جهانی می‌گذارد؛ درمان قطعی ندارد، پس بهترین راه کنترل بیماری رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و تزریق واکسن است.

وی گفت: برای دز چهارم باید توجه داشت که بهترین واکسن در دسترس‌ترین واکسن است. افراد زمانی که برای تزریق واکسن مراجعه می‌کنند واکسیناتور‌ها با توجه به دز‌های قبلی واکسن ،بیماری زمینه ای و شرایط گیرنده، واکسن مورد نظر را توصیه می‌کنند و باید دانست که پلت‌فرم‌های مختلف واکسن‌ها از نظر اثربخشی تفاوت چندانی ندارند.

رییس بیمارستان امام خمینی (ره) گفت: افراد چون به شکل خفیف بیماری کرونا مبتلا می‌شوند؛ عنوان می‌کنند که به سرماخوردگی مبتلا شده اند؛ اما ما هیچ زمانی در مرداد ماه این حجم از سرماخوردگی را شاهد نبودیم و باید دانست که اگر شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچنان رعایت نشود و مردم اقدام به تزریق واکسن نکنند؛ ممکن است با جهش‌های جدید و واکسن گریز بیماری مواجه شویم.باید با تزریق دز چهارم و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی مانع افزایش موارد بیماری شویم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx