سکته مغزی

احتمال ابتلا به افسردگی قبل از سکته مغزی وجود دارد!

در حالی که بسیاری از افراد پس از سکته مغزی از افسردگی رنج می برند، یک مطالعه جدید نشان می دهد که افسردگی اغلب از قبل رخ می دهد و ممکن است یک علامت هشدار دهنده باشد.

به گزارش آی‌زندگی، «ماریا بلوچل»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مونستر در آلمان، گفت: «این مطالعه تاکید می‌کند که چرا پزشکان باید علائم افسردگی را در طولانی مدت در افرادی که سکته کرده اند تحت نظر داشته باشند.» برای این مطالعه، محققان بیش از ۱۰۰۰۰ بزرگسال بدون سابقه سکته مغزی با میانگین سنی ۶۵ سال را بررسی کردند. در طی حدود ۱۲ سال پیگیری، ۴۲۵ نفر دچار سکته مغزی شدند. این بیماران با بیش از ۴۲۰۰ نفر با زمینه‌های مشابه که سکته مغزی نکرده بودند مقایسه شدند. شرکت کنندگان در مطالعه هر دو سال یکبار مورد بررسی قرار گرفتند.

به نقل از مهر، از آنها پرسیده شد که آیا علائم افسردگی را در هفته گذشته تجربه کرده‌اند، که شامل احساس تنهایی، ناراحتی، خواب ناآرام یا احساس اینکه انجام هرکاری دشوار است، بود.
بررسی‌ها نشان داد که علائم افسردگی اغلب قبل از سکته مغزی بوده و پس از آن بدتر می‌شود. نویسندگان مطالعه گفتند در حالی که هر دو گروه از شش سال قبل نمرات مشابهی داشتند، با گذشت سال‌ها، شرکت کنندگانی که در آستانه سکته مغزی بودند، تا زمانی که بیمار شدند، به شدت افسرده شده بودند. بلوچل می‌گوید: «افسردگی یکی از مهم‌ترین مشکلات در افرادی است که سکته مغزی کرده‌اند و آنقدر رایج است که به آن افسردگی پس از سکته مغزی می‌گویند. اما مطالعه ما نشان داد که علائم افسردگی نه تنها پس از سکته به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد، بلکه نشان می‌دهد که افراد حتی قبل از وقوع سکته دچار علائم افسردگی شده بودند.»

در ارزیابی‌های قبل از سکته مغزی، ۲۹ درصد از افرادی که در آستانه سکته مغزی بودند، معیارهای افسردگی احتمالی را داشتند، در مقایسه با ۲۴ درصد از افرادی که سکته مغزی نکرده بودند. محققان دریافتند در زمان سکته مغزی، ۳۴ درصد معیارهای افسردگی احتمالی را داشتند.

این نشان می‌دهد که افزایش علائم افسردگی قبل از سکته مغزی عمدتاً تغییرات ظریفی هستند و ممکن است همیشه از نظر بالینی قابل تشخیص نباشند. اما حتی افزایش جزئی در علائم افسردگی، به ویژه علائم مربوط به خلق و خو و خستگی، ممکن است نشانه‌ای از سکته مغزی باشد که در شرف وقوع است. مشخص نیست که آیا می‌توان از این تغییرات قبل از سکته برای پیش بینی اینکه چه کسی سکته می‌کند استفاده کرد یا خیر. به گفته بلوچل، مطالعات بیشتری لازم است تا بفهمیم چرا علائم افسردگی قبل از سکته مغزی رخ می‌دهد.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx