استفاده از هوش مصنوعی برای تقویت حافظه افراد مبتلا به آلزایمر

آی‌زندگی –“پرهام اعرابی” استاد ایرانی-کانادایی دانشگاه تورنتو، به تازگی یک الگوریتم کامپیوتری جدید طراحی کرده است که می‌تواند مانند مغز انسان اطلاعات را به صورت استراتژیک ذخیره و به یاد بیاورد. این الگوریتم به منظور کمک به افرادی که دچار آلزایمر هستند، ایجاد شده است.

به گزارش آی‌زندگی؛ در گذشته، رایانه‌ها برای ذخیره اطلاعات به کاربران متکی بودند. اما با ظهور تکنیک‌های هوش مصنوعی مانند یادگیری عمیق و شبکه‌های عصبی، حرکت به سمت رویکرد‌های فازی‌تر شکل گرفت.

اعرابی می‌گوید: «ده سال پیش، محاسبات تماماً در مورد مطلق‌ها بود. CPU‌ها داده‌های حافظه را به روشی دقیق برای تصمیم گیری باینری پردازش و ذخیره می‌کردند و هیچ ابهامی وجود نداشت. اکنون ما می‌خواهیم رایانه‌های ما نتیجه‌گیری تقریبی داشته باشند و درصد‌ها را حدس بزنند. ما انتظار داریم یک پردازشگر تصویر به ما بگوید که به‌عنوان مثال، ۱۰ درصد احتمال دارد که یک عکس حاوی یک ماشین باشد و ۴۰ درصد احتمال دارد که شامل یک عابر پیاده باشد.»

اعرابی این رویکرد فازی را با استفاده از کپی کردن چندین ویژگی که به انسان کمک می‌کند تا تعیین کند چه چیزی را به خاطر بسپارد و یا چه چیزی را فراموش کند، به منظور ذخیره و بازیابی اطلاعات گسترش داده است. مطالعات نشان داده است که ما تمایل داریم رویداد‌های اخیر را بر رویداد‌های گذشته اولویت دهیم. ما همچنین بر خاطراتی که برای ما اهمیت بیشتری دارند تأکید می‌کنیم و فقط موارد ضروری رویداد‌های طولانی را به خاطر می‌سپاریم.

اعرابی می‌گوید: «مثلاً امروز یادم می‌آید که دخترم را به مدرسه رساندم، قول دادم قرضم را به کسی پس بدهم و قول دادم یک مقاله پژوهشی بخوانم. اما من تک تک ثانیه‌های تجربه‌ام را به خاطر نمی‌آورم.» نادیده گرفتن اطلاعات خاص می‌تواند مدل‌های موجود در یادگیری ماشینی را افزایش دهد. امروزه، الگوریتم‌های یادگیری ماشینی میلیون‌ها ورودی پایگاه داده را جستجو می‌کنند و به دنبال الگو‌هایی می‌گردند که به آن‌ها کمک می‌کند یک ورودی داده‌شده را به‌درستی با یک خروجی مشخص مرتبط کنند. این الگوریتم پس از تکرار‌های بی شمار، بسیار دقیق شده و می‌تواند با مشکلات جدیدی که تا بحال با آن‌ها برخورد نکرده است، مقابله کند.

حافظه مصنوعی الهام گرفته از مغز انسان، این الگوریتم‌ها را قادر می‌سازد تا به مرتبط‌ترین داده‌ها برجستگی بدهند و خیلی سریع‌تر به نتایج معناداری برسند. این رویکرد همچنین می‌تواند از ابزار‌هایی پشتیبانی کند که با پردازش زبان طبیعی به افراد مبتلا به آلزایمر کمک می‌کند تا اطلاعات کلیدی را پیگیری کنند. اعرابی و تیمش چنین ابزاری را با استفاده از یک رابط کاربری ساده مبتنی بر ایمیل راه اندازی کرده اند.

اعرابی می‌گوید: «این الگوریتم در نهایت به افرادی که حافظه خود را از دست داده اند، کمک می‌کند تا مسائل را به روش‌های انسانی به خاطر بسپارند. ما قصد داریم نسخه نمایشی این الگوریتم را در اختیار همه (چه آن‌هایی که مشکل ضعف شدید حافظه دارند و چه افرادی که فشار‌های روزمره را تحمل می‌کنند) قرار دهیم و ببینیم که چه بازخوردی دریافت می‌کنیم. گام‌های بعدی ایجاد مشارکت برای آزمایش‌های جامع‌تر است.» حافظه الهام گرفته شده از بیولوژیک ممکن است هوش مصنوعی را یک قدم به قابلیت‌های انسانی نزدیک‌تر کند.

منبع: techxplore

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx