کودکان در چه سنی میگرن را تجربه می کنند؟

به گزارش آی‌زندگی؛ هر کودکی می‌تواند به میگرن مبتلا شود، حدود ۱۰ درصد کودکان پنج تا ۱۵ ساله و تا ۲۸ درصد نوجوانان به آن مبتلا می‌شوند و نیمی از افرادی که به میگرن مبتلا می‌شوند اولین حمله را قبل از ۱۲ سالگی تجربه کرده‌اند.

یک متخصص مغز و اعصاب گفت: هر کودکی می تواند به میگرن مبتلا شود.

علی داوری در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: تصور عموم بر این است که کودکان نباید دچار سردرد شوند و اگر از چنین دردی شکایت کنند، باید آن را نشانه بدی تصور کرد در حالی که کودکان هم مانند بزرگ تر ها دچار سر درد می شوند، اما سردرد در کودکان با سردرد بزرگسالان متفاوت است.

وی ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد سردرد های کودکان علت مهمی ندارد و به طورکلی، شایع ترین علت سردرد هنگام مراجعه کودکان به پزشک متخصص، ابتلا به عفونت ویروسی و تنفسی است.
داوری با اشاره به این که سردرد فقط برای بزرگسالان نیست، عنوان کرد: از هر پنج کودک و نوجوان در سن مدرسه نیز یک نفر مستعد ابتلا به آن است.

این متخصص مغز و اعصاب بیان کرد: متداول ترین نوع سر درد در کودکان، سردرد های تنشی است، اما حدود پنج درصد از کودکان با سردرد های میگرنی دست و پنجه نرم می کنند و بعضی از آن ها از چهار سالگی تجربه سردرد را بیان می کنند.

وی ادامه داد: معمولاً علت سردرد کودکان به دلیل بیماری، عفونت یا تب است، به عنوان مثال، سینوزیت و عفونت های گلو یا گوش می تواند باعث سر درد شود.

داوری با اشاره به این که علت سردرد های تنشی مشخص نیست، عنوان کرد: در گذشته، پزشکان معتقد بودند که تنش یا اسپاسم عضلات گردن، صورت، فک، سر یا پوست سر نقش مهمی در این نوع سردرد دارد، اما اکنون آن ها فکر می کنند که تغییر در شیمی مغز نیز ممکن است باعث سردرد تنشی شود.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به این که مشخص نیست که چرا برخی از افراد دچار سردرد میگرنی می شوند و برخی دیگر دچار آن نمی شوند، بیان کرد: سردرد های میگرنی داستان متفاوتی دارد و اغلب در خانواده ها وجود دارد و پزشکان دقیقاً نمی دانند که چه عواملی باعث آن می شود، اما آن ها می دانند که با تغییرات فیزیکی و شیمیایی مغز و همچنین ژن هایی که والدین به بچه هایشان منتقل می کنند ارتباط دارند.

وی ادامه داد: از عوامل تحریک کننده میگرن می توان به مواردی مانند استرس، اضطراب، افسردگی، تغییر در الگوی خواب، صدا های بلند و برخی غذا ها اشاره کرد.
داوری ادامه داد: فعالیت بدنی زیاد یا آفتاب بیش از حد نیز می تواند در برخی از کودکان میگرن ایجاد کند، دختران می توانند به دلیل تغییرات هورمونی هنگام پریود شدن، سردرد را تجربه کنند که به این نوع سردرد میگرن قاعدگی گفته می شود.

این متخصص مغز و اعصاب عنوان کرد: همچنین مواردی مانند آب و هوای طوفانی با تغییر فشار، گرمای شدید یا سرما، نور شدید خورشید و تابش خیره کننده، رطوبت زیاد یا هوای بسیار خشک و… نیز در بروز سردرد های میگرنی مؤثر هستند.

وی با اشاره به این که میگرن و سردرد های تنشی از معمول ترین انواع سردرد در کودکان است، بیان کرد: تشخیص درست نوع سردرد در کودکان مهم است، زیرا دارو ها و سایر روش های درمانی متفاوت برای انواع سردرد وجود دارد.

داوری با اشاره به عوارض سردرد کودکان، افزود: سردرد ممکن است باعث شود کودک شما پرخاشگرانه و عصبی رفتار، در یک زمان غیرمعمول بخوابد یا خواب آلود عمل و کمتر از حد معمول فعالیت داشته یا تلویزیون تماشا نکند.

این متخصص مغز و اعصاب در پاسخ به این سؤال که کودکان در چه سنی می توانند میگرن را تجربه کنند؟، عنوان کرد: هر کودکی می تواند به میگرن مبتلا شود، حدود ۱۰ درصد کودکان پنج تا ۱۵ ساله و تا ۲۸ درصد نوجوانان به آن مبتلا می شوند و نیمی از افرادی که به میگرن مبتلا می شوند اولین حمله را قبل از ۱۲ سالگی تجربه کرده اند.

منبع : فرارو

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx