نمک

آیا مصرف کم نمک هم مضر است؟

به طور کلی باور عمومی بر این است که مصرف نمک برای قلب مضر است اما یافته های جدید محققان نشان می دهد که مصرف کم نمک می تواند برای بیماران دارای نارسایی های قلبی مضر باشد.

به گزارش آی زندگی، پزشکان در حال حاضر رژیم کم سدیم را برای کاهش فشار خون و جلوگیری از تجمع مایعات و تورم توصیه می کنند. به طور کلی نارسایی های قلبی زمانی ایجاد می شود که عضله قلب آنقدر ضعیف یا سفت شود که قادر نباشد به طور موثر خون را به بقیه بدن پمپ کند. تاکنون یکی از مهمترین دلایل بروز مشکلات قلبی را مصرف نمک می دانستند اما نتایج یک متاآنالیز جدید نه کارآزمایی تصادفی ‌سازی و کنترل ‌شده را مورد توجه قرار داد، نشان می دهد:محدود کردن دریافت سدیم در رژیم غذایی کمتر از حداکثر توصیه شده استاندارد حدود ۲.۳ گرم در روز، ممکن است خطر مرگ را افزایش دهد.

دکتر آنیرود پالیچرلا (Anirudh Palicherla)  ، سرپرست این تیم تحقیقاتی و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه کریتون در اوماها، در رابطه با موضوع فوق گفت: یافته ‌های ما نشان داد که محدود کردن سدیم در رژیم غذایی به کمتر از حد توصیه ‌شده معمول، در مدیریت نارسایی قلبی اثر معکوس دارد. البته باید در نظر داشت کمتر مصرف کردن نمک به مدیریت نارسایی قلبی کمک می کند اما اگر این مصرف کاملا قطع شده یا کمتر از حد توصیه شده باشد نیزمی تواند عوارض نامطلوبی در پی داشته باشد.

این موضوع در حالی است که بیشتر مردم به طور متوسط روزانه حدود ۳.۴ گرم سدیم می خورد، اما دستورالعمل های رژیم غذایی توصیه می کند: این مقدار را به ۲.۳ گرم در روز یا کمتر محدود کنید. در توضیح میزان توصیه شده فوق باید توجه داشت که این مقدار کمی کمتر از ۱ قاشق چایخوری نمک خوراکی در روز است.

این ۹ کارآزمایی سطوح مختلف سدیم را برای تقریباً ۳۵۰۰ فرد مبتلا به نارسایی قلبی ارزیابی کرده و شامل داده هایی در مورد میزان مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان بودند. بیشتر این آزمایش‌ها بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۲۲ انجام شد. محققان همچنین دریافتند: بیمارانی که از رژیم غذایی با هدف دریافت سدیم کمتر از ۲.۵ گرم در روز پیروی می کنند، ۸۰ درصد بیشتر از افرادی که رژیم غذایی با هدف ۲.۵ گرم در روز یا بیشتر دنبال می کنند، در معرض خطر مرگ قرار دارند.

متخصصین توصیه می کنند:مردم می توانند با خوردن بیشتر میوه ها و سبزیجات تازه و پخت و پز با مواد اولیه به جای غذاهای فرآوری شده، بسته بندی و کنسرو شده و سس، مصرف سدیم خود را محدود کنند. به گزارش سیناپرس،توصیه می شود هنگام صرف غذا یا خرید غذاهای آماده، اطلاعات تغذیه ای را پرسیده یا برچسب های روی آن را بخوانید. شرح کامل این یافته ها دربهار پیش رو طی نشست سالانه کالج آمریکایی قلب و عروق در نیواورلئان ارائه خواهد شد.

منبع: سیناپرس

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx