تبخال

اگر بیش از این دچار تبخال شدید به پزشک مراجعه کنید

یک متخصص داخلی گفت: افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند همچون بیماری های دیابتی یا افرادی که دارو مصرف می کنند، در زمان های خاص ممکن است منجر به ویروس تبخال شود.

به گزارش آی‌زندگی، کیوان الچیان، در گفتگو با رادیو سلامت افزود: تبخال منشأ ویروس هرپس سیمپلکس است که در بدن انسان ممکن است، وجود داشته باشد و یا با تغییرِ سیستم ایمنی فرد، افراد ممکن است دچار عارضه تب خال شوند. گاهی وقت‌ها، تب خال در بسیاری از نواحی بدن از قبیل در دهان یا نواحی دیگری از پوست مثل گردن، دور مقعد و … می‌تواند، عارض شود.

وی با بیان اینکه هرپس سیمپلکس، دو نوع هرپسی هستند که، هرپس سیمپلکس نوع ۱ که معمولاً زخم‌های تبخال را در لب‌ها ایجاد می‌کند، بیان کرد: ویروسی که در اثر تماس با آلاینده‌ها می‌تواند ایجاد تبخال کند. افرادی که تبخال دور دهان دارند، به تورم، درد و قرمزی مبتلا می‌شوند که گاهی تب مختصری هم می‌کنند. البته بید بدانیم که نباید تبخال را دستکاری کرد چرا که با دستکاری بیشتر می‌شود.

این متخصص داخلی با بیان اینکه اگر فرد در طول یک سال، بیشتر از شش بار مبتلا به تبخال شود، باید حتماً به پزشک مراجعه کند تا درمان شود، ادامه داد: دور مقعد و ناحیه تناسلی هم تبخال ایجاد می‌شود. در رابطه‌های پرخطر، ریسک مبتلا شدن به تبخال بیش‌تر می‌شود، و همراه با درد، سوزش و تب ایجاد می‌شود؛ و با باید درمان‌های سیستماتیک درمان شود. همچنین باید از رفتارها و رابطه‌های پرخطر دوری کنند تا به این  عارضه دچار نشوند.

وی در ادامه بیان کرد: افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند همچون بیماری‌های دیابتی یا افرادی که دارو مصرف می‌کنند، در زمان‌های خاص ممکن است منجر به ویروس تبخال شوند. استفاده از حوله‌های شخصی دیگران، این ویروس را ایجاد نمی‌کند. فقط تنها برای کسانی که دچار تبخال های تناسلی هستند، ایجاد می‌شود که باید از این نوع کارها پرهیز کنند.

الچیان با بیان اینکه ضعف در سیستم ایمنی از قبیل استرس، خواب‌های بد و عفونت‌های شدید می‌تواند منجر به عارضه تبخال می‌شود، گفت: بیشتر از ۹۰ درصد استفاده از واکسن hpvمفید است و تا سن زیر ۴۳ سال باید واکسن بزنند تا سرطان‌های دستگاه تناسلی کمتر شود. البته باید بدانیم که جنس هرپس تبخال ها با واکسن متفاوت است.

وی با تاکید بر اینکه برای درمان تبخال، دو نوع درمان داریم، افزود: درمان‌های خانگی که شامل استفاده از ایبوپروفن، استامینوفن، آب نمک، استفاده از کرم‌های نرم کننده، و شست شو دست‌ها می‌شود؛ اگر حس کردیم تبخال داریم می زنیم، سریعاً از داروهای ضد ویروسی طی پنج روز، استفاده کنیم تا ویروس‌ها به سرعت از بین بروند، زیرا که اگر تبخال ایجاد شود، دیگر دارو اثر زیادی ندارد.

این متخصص داخلی در پاسخ به این پرسش که آیا تبخال نشانه‌ی عفونت در بدن می‌تواند باشد؟، ادامه داد: اگر فردی، ضعف سیستم ایمنی داشته باشد، ویروس می‌تواند تمام بدن فرد را درگیر کند؛ ولی در حالت عادی خیر. این نکته را هم بگویم که اگر تبخال بترکد و آب آن آزاد شود، امکان مسری بودن تبخال وجود دارد، در غیر این صورت مسری نخواهد بود.

وی در پایان اظهار داشت: تغذیه مناسب، استفاده از آب میوه و سبزیجات تازه جزو اقدامات پیشگیرانه از تبخال است، و اگر طولانی مدت بیمار شدیم و تب شدید و توهم داشتیم باید به پزشک مراجعه کنیم تا عوارض منفی پیدا نکنیم، چرا که در حالت عادی ۳ الی ۴ روز درمان تبخال طول می‌کشد.

 

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx