افسردگی و تکنولوژی

بهبود افسردگی و اختلالات خواب با استفاده از فناوری‌های هوشمند

امروزه با پیشرفت فناوری دستگاه‌های جدیدی وجود دارد که می‌تواند به افراد در درمان اضطراب، استرس و افسردگی کمک کند.

به گزارش آی‌زندگی، امروزه افسردگی به یکی از معضلات بزرگ تبدیل شده و اغلب افراد در جامعه از این حمله روانی رنج می‌برند. افراد افسرده به‌طور مداوم دچار حملات عصبی، غم، اندوه و ناامیدی می‌شوند. همچنین تغییرات عاطفی، ذهنی و جسمی مشکلات بسیار زیادی برای آن‌ها به وجود آورده و فعالیت‌های روزمره نیز در این بیماری مختل می‌شود.
به نقل از آنا، مجموعه‌ای از تحقیقات پراکنده و گسترده نشان می‌دهد که افسردگی، خواب افراد را تحت تاثیر قرار داده و مختل می‌کند. خواب افراد از دو جهت با افسردگی ارتباط دارد. از یک جهت فرد افسرده نمی‌تواند شب‌ها خواب مفید و با کیفیتی داشته باشد و از جهت دیگر فرد بیمار در روز به جای انجام فعالیت‌های روزمره خود می‌خوابد. خواب‌آلودگی افراد در این بیماری انرژی منفی بسیار زیادی ساطع کرده و همین امر به تشدید بیماری کمک می‌کند.عوامل بیرونی و درونی بسیار زیادی وجود دارد که افسردگی فرد را از پای دربیاورد. یکی از عوامل بیرونی که به تشدید این بیماری کمک می‌کند، خوابیدن خیلی زیاد یا خیلی کم است. همان‌طور که خوابیدن زیاد برای سلامت انسان مضر است، خوابیدن کم نیز تاثیر منفی دارد. افسردگی و خوابیدن یک رابطه دوطرفه با یکدیگر دارند. در واقع می‌توان گفت فردی که افسرده می‌شود میل زیادی به خوابیدن دارد یا به‌طور کلی میل به خوابیدن خود را از دست می‌دهد. یکی از نشانه‌های مهم افسردگی می‌تواند خوابیدن زیاد یا خیلی کم باشد.

**ارتباط تنگی نفس با افسردگی چیست؟
مشکلات خواب به‌طور معمول با افسردگی مرتبط است. تحقیقات جدید نشان می‌دهد تقریبا ۲۰ درصد از افراد افسرده دچار آپنه انسدادی خواب می‌شوند. آپنه انسدادی خواب بیماری بسیار خطرناکی است که در اثر اختلالات مرتبط با خواب در فرد ایجاد می‌شود. در این بیماری دیواره‌های گلو در طول خواب ریلکس و باریک می‌شوند. این وضعیت موجب تنگی نفس در افراد می‌شود. این توقف‌ها امکان دارد چنیدن بار متوالی رخ دهد و این اتفاق چند دقیقه زمان می‌برد، بنابراین در صورت ابتلا باید جدی تلقی شود.

محققان دریافتند ۱۵ درصد از افراد افسرده پرخواب هستند. افراد معمولا در این بیماری دچار بی‌خوابی، پرخوابی یا آپنه انسدادی خواب می‌شوند. یکی از عوامل مهم و ارتباط میان خواب و افسردگی هورمون سروتونین است، زیرا مشکلات مرتبط با خواب بر عملکرد ناقل عصبی سروتونین تاثیر می‌گذارد. همین امر در ایجاد افسردگی نقش بسیار پررنگی دارد. اختلال خواب بر سیستم استرس نیز تاثیر گذاشته و موجب اختلال ریتم شبانه‌روزی می‌شود.

**گجت‌های نوین به بهبود خواب کمک می‌کند
تحقیقات جدید نشان داده است ۴۰ درصد از افراد مبتلا به بی‌خوابی افسردگی بالینی دارند و همچنین ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به افسردگی دوره‌های بی‌خوابی را در طول بیماری خود تجربه می‌کنند. افراد در دوره بیماری خود امکان دارد میان پرخوابی و بی‌خوابی تغییر وضعیت دهند. به بیان دیگر می‌توان گفت شب‌ها بی‌خواب شده و در طول روز به خواب عمیق فرو می‌روند. افسردگی می‌تواند همراه با تغییر وضعیت جسمانی و خلق و خوی افراد همراه باشد. امکان دارد فرد در این بیماری انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های خود را نداشته باشد.

افسردگی در میان بانوان نسبت به مردان بسیار شایع‌تر است. سن افراد علاوه‌بر جنسیت می‌تواند در بروز علائم افسردگی تاثیرگذار باشد. مردان اغلب غم و اندوه خود را به شکل خشم نشان می‌دهند، اما بانوان در مواجهه با افسردگی بیشتر احساس گناه و غمگینی می‌کنند. حال دانشمندان برای بهبود خواب افراد و کاهش افسردگی گجت‌های نوینی طراحی کرده‌اند که می‌تواند به کنترل افسردگی کمک کند. ابزار‌های بسیار متفاوتی برای بهبود سلامت افراد در سال‌های اخیر طراحی شده است. اگر افراد می‌خواهند زندگی شاد و رضایت‌بخشی داشته باشند، باید از سلامت روان خود مراقبت ویژه‌ای کنند. گجت‌های نوین به افراد افسرده برای زندگی سالم کمک می‌کند.

**کنترل سطح افسردگی با نوعی هدست
امروزه با پیشرفت فناوری برای تمامی عملکرد‌ها از جمله تناسب اندام، امنیت و سرگرمی دستگاه‌های جدیدی وجود دارد که می‌تواند به افراد در رفع اضطراب، استرس و افسردگی کمک کند. دانشمندان برای کمک به افراد افسرده نوعی هدست طراحی کرده‌اند ک این هدست از تکنیک خاصی برای مقابله با استرس استفاده می‌کند. این هدست از جریان پایین مستقیمی که توسط الکترود‌های داخل مغز ارسال می‌شود، بهره می‌گیرد. این تکنیک در زمان‌های گذشته نیز استفاده شده است، حتی زمانی‌که دکتر‌های یونانی و رومی دریافتند ماهی الکترونیکی با تحریک الکتریکی مغز (tDCS) می‌تواند موجب تسکین درد شود. این هدست تاثیر بسیار چشمگیری بر کنترل سطح افسردگی دارد.

دانشمندان برای نظارت و تعیین احساسات نوعی مچ‌بند نوین هم طراحی کرده‌اند. همچنین تیم دانشمندان با استفاده از این مچ‌بند می‌توانند استرس خود را مدیریت و سپس الگو‌ها و روند‌های احساسات خلقی افراد را با اپلیکیشن بررسی کنند. این مچ‌بند به افراد کمک می‌کند تا حتی در مواقع اضطراب، سازنده عمل کنند. یکی دیگر از مزیت‌های این برنامه مشاوره آنلاین با متخصص روان و سلامت به مدت ۱۵ دقیقه است. این حمایت می‌تواند انگیزه بیماران را به‌شدت افزایش دهد. فناوری تاکنون بر سلامت روان تاثیرات بسیار زیادی داشته و جالب‌تر می‌شود اگر دریابیم که در آینده فناوری برای سلامت روان انسان‌ها چه کاری انجام می‌دهد. در بازار ابزار‌های زیادی برای مقابله با بیماری‌های روانی وجود دارد، اما دانشمندان امیدوار هستند تا اضطراب و افسردگی به‌طور کامل با فناوری‌های نوین نابود شود.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx