آیا فشار خون نوجوانان با آلودگی هوا ارتباط دارد؟

آلودگی هوا به عنوان یک مسئله مهم بهداشتی شناخته شده و با بروز بیماری‌های قلبی تنفسی، بستری‌شدن در بیمارستان و مرگ‌ومیر مرتبط است.

به گزارش آی‌زندگی؛ بیشتر مطالعات قبلی بر روی بزرگسالان متمرکز شده بود و این امکان وجود دارد که نوجوانان، با نرخ رشد سریع خود حتی بیشتر در معرض اثرات بلندمدت آلودگی هوا باشند اما مطالعات اندکی در مورد نوجوانان انجام شده است.

در مطالعه جدیدی که دانشگاه کینگز لندن انجام داد، محققان ارتباط بین فشار خون ۳۲۸۴ نوجوان ساکن لندن و سطوح دی‌اکسیدنیتروژن (NO۲) و ذرات معلق (PM۲.۵) در هوای محل زندگی آنان را بررسی کردند.

هر شرکت‌کننده پرسشنامه‌ای را تکمیل کرد که شامل جزئیات قومیت، منطقه مسکونی و وضعیت اجتماعی و اقتصادی بود.

نتایج این بررسی، ارتباط بین قرار گرفتن بیشتر در معرض NO۲ و فشار خون سیستولیک پایین در شرکت‌کنندگان نوجوان را نشان داد. علاوه بر این، محققان دریافتند که افزایش مواجهه تخمینی با PM۲.۵ با فشار خون سیستولیک بالاتر مرتبط است اما هیچ مدرکی برای ارتباط بین فشار خون و سطوح NO۲ یا PM۲.۵ مشاهده نشد. البته این ارتباط در دختران قوی‌تر از پسران بود.

با توجه به اینکه بسیاری از نوجوانان زیر ۱۸ سال در محله‌هایی زندگی می‌کنند که آلودگی هوا بالاتر از استانداردهای بهداشتی توصیه شده است، به مطالعات بیشتر برای به دست‌آوردن درک عمیق از تهدیدها و فرصت‌ها نیاز است.

نتایج این مطالعه در مجله PLOS ONE منتشر شده است.

منبع: ايسنا

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx