بی‌اعصاب‌ترند یا آقایان؟

خانم‌ها بی‌اعصاب‌ترند یا آقایان؟

به گزارش آی‌زندگی، دکتر آزاده غفاری نسبت زنان مراجعه کننده به کلینیک‌های روانشناسی به آقایان ۸۰ به ۲۰ است، هرچند به دلیل شرایط اقتصادی در دوسال اخیر میزان مراجعه آقایان نیز افزایش یافته است‌.

وی ادامه داد: خوشبختانه تعداد زنانی که دچار بیماری‌های جدی اعصاب و روان هستند بسیار کم است و افسردگی، اضطراب و وسواس از عمده دلایلی هستند که باعث می‌شوند بانوان به مراکز مشاوره روانشناسی و پزشک‌های روانشناس مراجعه می‌کنند.
غفاری در خصوص زنانی که به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه می‌کنند توضیح داد: بانوان به دلیل اینکه تمایلی به حضور در محیط‌هایی که آقایان در آن رفت‌و آمد دارند، ندارند و از امکان حضور یک فرد آشنا در این محیط‌ها می‌هراسند، اغلب جذب مراکز کاهش آسیب می‌شوند. معمولا خانم‌هایی که به این کلینیک مراجعه می‌کنند با در نظر گرفتن شرایطی که دارند، از عدم حضور فرد آشنا در این محیط اطمینان دارند.

به نقل از ایسنا، وی افزود: اغلب بانوانی که برای ترک اعتیاد مراجعه می‌کنند از طریق همسر خود به سمت اعتیاد کشیده شده اند و حتی در برخی موارد همسرشان اعتیاد خود را ترک کرده، اما زن نتوانسته مواد مخدر را کنار بگذارد. این بانوان به دلیل فقر نتوانستند از زندگی مشترک با یک فرد معتاد بیرون بیایند، لذا در طول زندگی به اعتیاد روی می‌آورند.

غفاری ادامه داد: در برخی خانواده‌ها نیز به دلیل اعتیاد پدر، انسجام خانوادگی وجود ندارد، لذا دختران جوان تصور اشتباهی از محیط خانواده دارند و با ازدواج در سنین پایین در دام اعتیاد می‌افتند.
غفاری تاکید کرد: سبک زندگی بانوان، ازدیاد زمان حضور آنان در محیط خانه و رواج تفکر محدود شدن به خانه داری در بین خانم‌ها از دلایل بروز مشکلات روانی بین بانوان است که این دلایل برخاسته از مشکلات فرهنگی است، به‌گونه‌ای که ماندن زنان در خانه و خانه‌داری به‌عنوان یک فرهنگ در جامعه ما جا افتاده است.

وی بیان کرد: در دوسال گذشته به دلیل شیوع کرونا مدیریت و آموزش درس فرزندان نیز فشار مضاعفی بر زندگی زنان وارد کرده است. تمامی این مشکلات روانی به این دلیل است که زنان زمانی برای خود ندارند و تمام وقتشان برای خانه و خانواده است و هیچگونه استراحت روانی ندارند و از طرف دیگر وابستگی مالی به همسر حتی برای کوچک‌ترین مسائل و نیاز‌ها نیز موجب سرخوردگی آن‌ها شده است.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx