نان یا برنج؛ کدام‌یک چاق‌کننده‌تر است؟

شاید شما هم مثل خیلی ها به این باور و عقیده رسیدید که برنج نسبت به نان چاق کننده و پر کالری است اما واقعیت این نیست.در ادامه همراه ما باشید.

به گزارش آی‌زندگی؛ وقتی صحبت از رژیم غدایی و کاهش وزن می شود معمولا اولین چیزی که به سراغ آن می رویم برنج است که باید مقدار مصرف آن را قطع یا کم کنیم و نان را جایگزین آن کنیم. اما واقعا کدام یک از این دو کمتر چاقتان می کند؟ در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که آیا برنج چاق کننده است یا نان؟

برنج خاصیت چاق کنندگی بیشتری دارد یا نان؟
شاید شما هم مثل خیلی ها به این باور و عقیده رسیدید که برنج نسبت به نان چاق کننده و پر کالری است اما واقعیت این نیست. هم نان و هم برنج جزء مواد نشاسته ای هستند، اما برنج یک محصول خاص است، بدون چربی و بدون کلسترول و بدون نمک. ولی نان شامل چربی، نمک زیاد، جوش شیرین است.

تماس مستقیم نان با شعله تنور هم باعث ایجاد مواد سرطان زا داخل نان می شود.همچنین در نان گلوتن هم وجود دارد اما در برنج نیست.

دلیل اینکه برنج چاق کننده عنوان می شود این است که فرهنگ آشپزی ما ایرانی ها به گونه ایست که برنج را حتما باید همراه با روغن و کره میل کرد. افزودن کره و روغن به برنج مقدار زیادی به کالری آن می افزابد و باعث خاصیت چاق کنندگی آن می شود.

در صورتی که اگر برنج بدون چربی و به صورت کته میل شود نه تنها چاق کننده نیست بلکه تامین کننده ویتامین ها و مواد معدنی موردنیاز برای سلامت پوست و موهاست.

مواد تشکیل دهنده برنج
برنج کته

کربوهیدرات ها: برنج عمدتا از کربوهیدرات ها ( به صورت نشاسته) تشکیل شده است.

فیبر: برنج سفید 0/3 % فیبر دارد.

ویتامین ها و مواد معدنی: به طور کلی میزان ویتامین و مواد معدنی در برنج پایین بوده، هر چند سبوس برنج قهوه ای حاوی میزان مناسبی از این مواد است.

کالری برنج چقدر است؟
طبق جدول کالری مواد غذایی سازمان کشاورزی آمریکا (USDA) مقدار کالری انواع برنج‌ها به شرح زیر است:

100 گرم برنج سفید پخته شده 130 کیلوکالری انرژی دارد.

100 گرم برنج سفید بخاپز 129 کیلو کالری انرژی دارد.

100 گرم برنج قهوه‌ای پخته شده 111 کیلوکالری انرژی دارد.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که مقدار مساوی ، برنج قهوه‌ای کالری کمتری از برنج سفید دارد.

کالری نان چقدر است؟
کالری 100 گرم نان سفید 265 کیلوکالری و کالری 100 گرم نان سبوس‌دار 252 کیلوکالری است و همانطور که در بالا گفته شد، همین مقدار برنج سفید حدود 130 کالری دارد!

قدرت سیرکنندگی نان بیشتر است یا برنج؟
خودتان حدس بزنید که کدام یک بیشتر شما را سیر نگه می دارد. بله درسته! برنج

اگر شما برنج را از وعده غذایی حذف کنید، برای سیر شدن مجبورید که دو برابر بیشتر از آن نان مصرف کنید. در صورتی که با خوردن چند قاشق برنج میتوانید نشاسته و کالری مورد نیاز بدن را تامین کنید. یا اینکه وقتی نان کم می خورید ،غذای اصلی را بیشتر می خورید تا بتوانید خود را بیشتر سیر نگه دارید.

منبع: کشت لند

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx