آرام کردن کودک

این کودکان لوس حاصل این سبک زندگی غلط هستند!

کودکان لوس و پرتوقع حاصل سبک زندگی فرزند پروری است که در حال حاضر یکی از دلایل آن زندگی های محدود شده است.

به گزارش آی‌زندگی، یک روانشناس با معرفی ۴ سبک فرزندپروری، کودکان لوس، پرتوقع، بی دست و پا و بی اراده را ناشی از سبک فرزندپروری سهل‌گیرانه عنوان کرد و از والدین خواست تا ۲ سال و نیم بعد از تولد تمام خواسته‌های فرزند خود را بپذیرند.

به نقل از فارس، امیرمحمد شهسوارانی اظهار داشت: خانواده معمولاً دارای هسته‌ای است که از دو جنس مکمل تشکیل می شود که این افراد با پیوند سببی با یکدیگر ارتباط پیدا می کنند و سایر افراد بر اساس پیوند سببی و نسبی به یکدیگر وصل می شوند. اگر خانواده هسته‌ای باشد شامل پدر، مادر و فرزند خواهد بود و اگر قرار باشد خانواده به طوری گسترده تشکیل شود علاوه بر والدین و فرزندان پدر بزرگ، مادر بزرگ و عمو زاده ها نیز در کنار هم زندگی خواهند کرد.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد:در حال حاضر به دلیل زندگی مدرن و محدود شدن فضاها خانواده ها به نوع هسته‌ای تبدیل شده اند. کارکرد خانواده‌ها تولید نسل آینده است و مهمترین فاکتور خانواده بحث انتقال فرهنگ به نسل آتی است که حداقل ۱۴ آیتم اصلی دارد. زبان آموزی، فرآیند اجتماعی شدن، نحوه تفکر، علم آموزی، آشپزی، تبادلات اجتماعی و نحوه تولید سرمایه که شامل مالی، فرهنگی و اجتماعی می شود جزو این آیتم ها هستند.

این روانشناس تأکید کرد: راهکار انتقال فرهنگ، تولید مثل است تا افرادی به عنوان فرزند به وجود آمده و جامعه پذیری در آنها شکل گیرد. فرزند آوری در متن فرآیند گسترده انتقال فرهنگ است بنابراین والدین نقش مهمی در اعتلای فرهنگ جامعه دارد.

سبک زندگی فرزندپروری و زندگی های مدرن
مهمترین راه انتقال فرهنگ از طریق آموزش‌های اجتماعی، سبک فرزند پروری است که شامل روش‌هایی برای انتقال فرهنگ به نسل آینده است. این متخصص حوزه بهداشت و روان تصریح کرد:فرهنگ عبارت است از هر چیزی که در جامعه از نسلی به نسل بعدی انتقال می یابد که این انتقال بدون دخالت عوامل ژنتیکی و وراثتی است. در واقع سبک فرزند پروری شامل رفتارهای والدین با فرزندان می شود و بخش عمده آن الگوهای والدین است که در ابعاد اجتماعی و فرهنگی نشان داده می شود. مهم نیست والدین به فرزند خود چه می گویند مهم این است که آنها چه می کنند مثلاً چنانچه والدینی فرزندان خود را از دروغگویی منع کنند اما خود آنها در حضور فرزندانشان دروغ بگویند این صفت را در آنها درونی می کنند.

۴ سبک فرزند پروری
در سبک فرزند پروری دیکتاتوری، والدین مشغول امر و نهی به فرزندان هستند و آنها حق اظهار نظر ندارند. در واقع باید تمام خواسته های والدین را بدون چون و چرا محقق کنند. در این سبک فرزند پروری انتظارات والدین بالا است اما آنها پاسخگوی سوالات فرزندان نیستند.

سبک فرزندپروری قاطع و اطمینان بخش شبیه سبک دیکتاتوری است زیرا والدین نظرات خود را اعمال می کنند اما در آن فرصتی برای سوال و جواب با فرزند خود می گذارند و خود را ملزم به دادن توضیحات لازم به فرزندان می کنند. در این نوع سبک فرزند پروری انتظار از فرزند بالا است اما به همان میزان والدین خود را مقید به دادن پاسخ به فرزندان خود می کنند.

در سبک فرزندپروری سهل‌گیرانه والدین پاسخگویی بالایی نسبت به فرزند خود دارند اما انتظار خاصی از او ندارند و در همه جا از او حمایت می کنند. معمولاً این نوع سبک فرزند پروری در مورد تک فرزندان اتفاق می افتد و به محض اینکه کودک گریه می کند والدین آنچه او می خواهد را در اختیار فرزند خود قرار می دهند.

سبک غفلت نوعی سبک فرزند پروری است که در آن نه انتظاری وجود دارد و نه پاسخگویی ای. معمولاً والدین فقط به تولید نسل پرداخته و خدمات لازم را به فرزندان خود ارائه نمی دهند.

این روانشناس تأکید کرد: تک فرزندها در صورتی کودکانی لوس، پرتوقع، بی دست و پا و ناتوان در اراده خود بار می آیند که پدر و مادر سبک فرزند پروری سهل گیرانه را در پیش گیرند زیرا در این روش والدین متمرکز بر خواسته‌های فرزندان خود هستند.

سبک زندگی فرزند پروری و زندگی های مدرن
معمولاً این والدین زمانی که با فرزندان خود از مقابل فروشگاه های اسباب بازی فروشی رد می شوند در مواجهه با گریه فرزند خود تن به خواسته او می دهند و اسباب بازی موردنظر را برای فرزند خود تهیه می کنند. وی ادامه داد:تحقیقات نشان می دهد که والدین باید به خواسته های فرزندان خود تا وقتی آنها به سن 2 سال و نیم می رسند تن دهند اما بعد از آن باید به نیازهای اجتماعی فرزندان نیز توجه کرد و صبر کردن را به آنها آموزش داد.

همچنین کودک باید بیاموزد تا در مجالس شادی بخندد و در مجالس عزا رفتاری مناسب داشته باشد این رفتارها در جهت همبستگی اجتماعی است و آن را می توان در سبک فرزند پروری قاطع و اطمینان بخش مشاهده کرد در این سبک در حالی که کیفیت آموزش بالاست انتظارات نیز بالا خواهد بود.

این روانشناس با تأکید بر عدم تهیه تجهیزات رایانه ای از سوی والدین به فرزندان اظهار داشت:خرید برخی تجهیزات رایانه ای برخلاف واقعیت مغز و بدن است زیرا مغز را از کار می اندازد و فرد گرایی را در کودک آموزش می دهد زیرا کودک یاد می گیرد تا با آن ابزار ارتباط برقرار کند. وی خاطرنشان کرد:والدین نباید تسلیم خواسته های نابجای فرزندان شوند.

وقتی تعداد فرزندان بیش از یکی باشد به دلیل سرویس دهی والدین به فرزندان معمولاً تسلیم فرزند نمی شوند اما وقتی یک فرزند در خانواده وجود دارد محلی برای سبک فرزند پروری سهل گیرانه است.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx