سکته ناراحتی قلبی

علائم حمله قلبی در زنان چیست؟

علائم حمله قلبی در خانم ها با آقایان متفاوت است، خانم ها کمتر به حمله قلبی دچار می شوند اما در صورت بروز کمتر جان سالم به در می برند که این نیز به علائم آن مربوط می شود.

به گزارش آی‌زندگی، حمله قلبی یک رویداد تهدید کننده زندگی است که به دلیل اختلال در جریان خون به قلب ایجاد می شود. دانستن علائم خاص حمله قلبی می تواند به فرد کمک کند زودتر به دنبال مراقبت پزشکی باشد که ممکن است جان او را نجات دهد. همچنین، زیست شناسی زنان عوامل خطر منحصر به فردی را برای حمله قلبی ایجاد می کند، زیرا برخی از بیماری هایی که خطر را افزایش می دهند، مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، در زیست شناسی مردان وجود ندارد.

به نقل از بهداشت‌نیوز، درد قفسه سینه شایع ترین علامت حمله قلبی است. بسیاری از مردم انتظار دارند که حمله قلبی به طور ناگهانی رخ دهد؛ اما تحقیقات نشان می دهد که زنان چندین هفته قبل از حمله قلبی علائم را تجربه می کنند. مطالعه ای که در سال ۲۰۰۳ بر روی ۵۱۵ زن که حمله قلبی را تجربه کرده بودند منتشر شد، گزارش داد که ۸۰ درصد از زنان حداقل ۴ هفته قبل از حمله قلبی حداقل ۱ علامت داشتند.

علائم ممکن است ثابت باشند یا بیایند و بروند و همچنین ممکن است خواب را مختل کنند. برای زنی که هر یک از این علائم را تجربه می کند ضروری است که فوراً به دنبال کمک باشد، زیرا حملات قلبی بدون توجه به خفیف یا شدید بودن علائم می تواند کشنده باشد. به هشت مورد از علائم حمله قلبی احتمالی در خانم ها اشاره می کنیم.

۱. درد قفسه سینه
شایع ترین علامت حمله قلبی در مردان و زنان، درد یا ناراحتی قفسه سینه است.

ممکن است اینگونه توصیف شود:

تنگی
فشار
درد

با این حال، زنان می توانند بدون داشتن هیچ گونه ناراحتی در قفسه سینه، حمله قلبی را تجربه کنند.

حدود ۲۹.۷ درصد از زنانی که در مطالعه ۲۰۰۳ مورد بررسی قرار گرفتند، در هفته های قبل از حمله، ناراحتی قفسه سینه را تجربه کردند. همچنین ۵۷ درصد در حین حمله قلبی درد قفسه سینه داشتند.

۲. خستگی شدید یا غیر معمول
خستگی غیرمعمول اغلب در هفته های منتهی به حمله قلبی گزارش می شود. خستگی نیز درست قبل از وقوع رویداد تجربه می شود. حتی فعالیت‌های ساده‌ای که نیاز به تلاش زیادی ندارند، می‌توانند منجر به احساس خستگی شوند.

۳. ضعف
احساس ضعف یا لرزش یکی از علائم حاد شایع حمله قلبی در زنان است. این ضعف یا لرزش ممکن است با موارد زیر همراه باشد:

اضطراب
سرگیجه
غش کردن
احساس سبکی سر

۴. تنگی نفس
تنگی نفس یا تنفس سنگین، به ویژه زمانی که با خستگی یا درد قفسه سینه همراه باشد، ممکن است نشان دهنده مشکلات قلبی باشد. برخی از زنان ممکن است در هنگام دراز کشیدن احساس تنگی نفس کنند، در حالی که در حالت ایستاده نشستن این علائم کاهش می یابد.

۵. عرق کردن
تعریق بیش از حد بدون علت طبیعی یکی دیگر از علائم شایع حمله قلبی در زنان است. احساس سرما و لطافت نیز می تواند نشانه ای از مشکلات قلبی باشد.

۶. درد بالاتنه
این معمولاً غیر اختصاصی است و نمی توان آن را به ماهیچه یا مفصل خاصی در بالاتنه نسبت داد. مناطقی که می توانند تحت تأثیر قرار گیرند عبارتند از:

گردن
فک
قسمت بالایی پشت یا هر یک از بازوها
درد می‌تواند از یک ناحیه شروع شود و به تدریج به قسمت‌های دیگر سرایت کند یا ممکن است به‌طور ناگهانی بروز کند.

۷. اختلالات خواب
مشکل در به خواب رفتن و بیداری غیرعادی ممکن است از مشکلات قبل از حمله قلبی باشد. تقریبا نیمی از زنان در مطالعه ۲۰۰۳ مشکلات خواب را در هفته های قبل از حمله قلبی گزارش کردند.

این اختلالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مشکل در خوابیدن
بیداری غیر معمول در طول شب
احساس خستگی با وجود خواب کافی

۸. مشکلات معده
برخی از زنان ممکن است قبل از حمله قلبی احساس درد یا فشار در معده کنند. سایر مشکلات گوارشی مرتبط با حمله قلبی احتمالی می تواند شامل موارد زیر باشد:

سوء هاضمه
حالت تهوع
استفراغ
حمله قلبی پس از یائسگی

خطر حمله قلبی به دلیل کاهش سطح استروژن پس از یائسگی افزایش می یابد. علائم حمله قلبی پس از یائسگی عبارتند از:

درد یا ناراحتی در بازوها، پشت، گردن، فک یا معده
ضربان قلب سریع یا نامنظم
درد شدید قفسه سینه
عرق کردن بدون فعالیت

عوامل خطر حمله قلبی در زنان
عوامل خطر حمله قلبی در زنان عبارتند از:

سن
افراد بالای ۵۵ سال در معرض خطر حمله قلبی هستند. این ممکن است به این دلیل باشد که هورمون ها قبل از یائسگی از بیماری قلبی محافظت می کنند.

سابقه خانوادگی
کسانی که یکی از اقوام مردی دارند که در سن ۵۵ سالگی دچار حمله قلبی شده اند، یا یکی از اقوام زن که در سن ۶۵ سالگی دچار حمله قلبی شده اند، در نظر گرفته می شوند که سابقه خانوادگی حمله قلبی دارند و در معرض خطر بیشتری هستند.

وضعیت سلامتی
نشانگرهای خاصی مانند فشار خون بالا و کلسترول بالا، خطر حمله قلبی را در مردان و زنان افزایش می دهد.

شرایط پزشکی
افراد مبتلا به بیماری هایی از جمله دیابت، چاقی و اختلالات خود ایمنی بیشتر در معرض حمله قلبی هستند. بیماری هایی مانند آندومتریوز، PCOS یا سابقه پره اکلامپسی در دوران بارداری نیز خطر را افزایش می دهند.

انتخاب های سبک زندگی
استفاده از تنباکو یا داروهای محرک، به عنوان مثال، کوکائین یا آمفتامین ها، سبک زندگی کم تحرک، یا سطوح بالای استرس همگی خطر حمله قلبی را افزایش می دهند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد
بنیاد قلب بریتانیا به همه زنان بالای ۴۰ سال توصیه می کند که به طور منظم با پزشک خود معاینه شوند. این به شناسایی زودهنگام عوامل خطر کمک می کند تا بتوان آنها را درمان کرد. مداخله زودهنگام احتمال بروز یک حمله قلبی را کاهش می دهد.

هر کسی که متوجه علائم هشدار دهنده حمله قلبی مانند موارد زیر می شود، باید فوراً به پزشک مراجعه کند:

خستگی غیر معمول
تنگی نفس
احساس درد در بالاتنه
پزشک علائم را یادداشت می کند، فشار خون و ضربان قلب را بررسی می کند و ممکن است آزمایش خون یا نوار قلب (EKG) را برای مشاهده فعالیت الکتریکی قلب تجویز کند.

چه زمانی با اورژانس تماس بگیرید
هر کسی که مشکوک به علائم حمله قلبی است باید فورا با اورژانس تماس بگیرد. بر اساس یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۲، تنها ۶۵ درصد از زنان در صورت مشکوک شدن به حمله قلبی با اورژانس تماس می گیرند.

درمان اورژانسی می تواند زندگی فرد را نجات دهد. هر کسی که متوجه علائم زیر می شود باید فوراً با آمبولانس تماس بگیرد، به خصوص اگر علائم به مدت ۵ دقیقه یا بیشتر وجود داشته باشد:

درد یا ناراحتی قفسه سینه
درد در قسمت بالایی بدن، از جمله بازوها، پشت، گردن، فک یا شانه
مشکل در تنفس
سرگیجه
ضعف شدید
سوء هاضمه یا سوزش سر دل
حالت تهوع
ضربان قلب سریع یا نامنظم
تنگی نفس
تعریق
اضطراب غیر قابل توضیح
استفراغ
جلوگیری از حمله قلبی

نکاتی برای سلامت قلب بهتر عبارتند از:

به طور منظم برای معاینات سلامتی با پزشک خود بروید.
اقدامات لازم برای مدیریت سایر بیماری ها از جمله فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت داشته باشید
ترک سیگار و پرهیز از دخانیات به هر شکل را در برنامه خود داشته باشید. خطر بیماری قلبی تنها ۱۲ ماه پس از ترک سیگار ۵۰ درصد کاهش می یابد.
از داروهای غیرقانونی به ویژه محرک ها مانند کوکائین و آمفتامین ها پرهیز کنید.
در صورت اضافه وزن کاهش وزن را در برنامه خود بگنجانید.
انجام حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت هوازی، مانند پیاده روی، روزانه می تواند برای شما گزینه خوبی باشد.
یک رژیم غذایی متعادل و مراجعه به متخصص تغذیه در صورت لزوم برای توصیه های غذایی نیز می تواند گزینه مناسبی برای جلوگیری از حمله قلبی باشد.

حمله قلبی یک رویداد پزشکی جدی و بالقوه کشنده است که نیاز به درمان اورژانسی دارد. زنان تمایل به بروز علائم حمله قلبی متفاوت از مردان دارند. آنها همچنین دارای عوامل خطر اضافی هستند.

اقدامات بسیاری وجود دارد که زنان می توانند برای کاهش خطر حمله قلبی انجام دهند. آگاهی از علائم حمله قلبی، به ویژه در هفته های قبل از رویداد، می تواند نتایج را بهبود بخشد و از عوارض جلوگیری کند.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx