عمر طولانی‌تر

این ۴ الگوی تغذیه عمر شما را طولانی‌تر می‌کند

شما می‌توانید با رعایت کردن این ۴ الگوی تغذیه‌ای و یا حداقل یکی از آن‌ها عمر خود را طولانی‌تر کرده و خطر مرگ و میر را کاهش دهید.

به گزارش آی زندگی و به نقل از eatthis،  تحقیقات جدید نشان می‌دهد که الگوهای غذایی رایجی وجود دارد که قادر است سلامت شما را بهبود بخشیده و به کاهش خطر مرگ زودرس کمک کند.

چهار الگوی غذایی خاص وجود دارد که با کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های تنفسی و سرطان مرتبط است. این ۴ الگو عبارتند از:

  • شاخص تغذیه سالم ۲۰۱۵ (HEI)
  • شاخص تغذیه سالم جایگزین (AHEI)
  • رژیم غذایی مدیترانه ای جایگزین (aMED)
  • شاخص رژیم غذایی سالم گیاهی (hPDI)

پس از ۳۶ سال داده‌های جمع‌آوری‌شده از بیش از ۷۵۰۰۰ زن و بیش از ۴۴۰۰۰ مرد، محققان دریافتند که افرادی که از رژیم غذایی مدیترانه‌ای جایگزین و شاخص تغذیه سالم استفاده می‌کردند، خطر مرگ ناشی از بیماری‌های عصبی از جمله آلزایمر و پارکینسون در آن‌ها کمتر بود.

شاخص تغذیه سالم ۲۰۱۵ (HEI)

شاخص تغذیه سالم ۲۰۱۵ توسط USDA طراحی شده است. این شاخص روشی برای ارزیابی میزان تطبیق رژیم غذایی با دستورالعمل‌های فعلی است. ۱۳ جزء غذایی در این فهرست وجود دارد که به دو دسته تقسیم می‌شوند.

یک بخش شامل میوه، سبزیجات، غلات کامل، غذاهای دریایی و لبنیات است که باید مصرف شود و بخش دیگر شامل غلات تصفیه شده، قندهای اضافه شده و چربی اشباع شده است.

شاخص تغذیه سالم جایگزین چیست؟

شاخص تغذیه سالم جایگزین توسط دانشگاه هاروارد  طراحی شده است و شبیه به شاخص تغذیه سالم USDA است؛ اما این روش امتیاز دهی بیشتر بر روی غذاهایی متمرکز است که با بیماری‌های مزمن مرتبط هستند.

طبق این اصل چندین جزء اصلی غذایی وجود دارد. این اجزا شامل سبزیجات، غلات کامل، میوه‌ها، حبوبات، پروتئین‌های گیاهی، ماهی و چربی‌های سالم است.

رژیم غذایی مدیترانه ای جایگزین چیست؟

این الگوی غذایی  به سلامت قلب و کاهش خطر دیابت کمک می‌کند.

اجزای رژیم مدیترانه ای شامل مصرف غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات، چربی‌های سالم و حبوبات است، در حالی که مصرف گوشت قرمز و فرآوری شده، قندها و چربی اشباع را محدود می‌کند.

رژیم غذایی سالم گیاهی چیست؟

مطالعه جدید هاروارد نشان می‌دهد که پیروی از رژیم غذایی گیاهی با زندگی سالم‌تر و طول عمر همراه است. رژیم‌های غذایی گیاهی با BMI پایین، کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی و کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا مرتبط هستند.

با این حال اما همه رژیم‌های گیاهی از نظر ارزش غذایی برابر نیستند.

«غذاهای گیاهی سالم» مانند سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل، آجیل، حبوبات، روغن‌ها، قهوه و چای توصیه می‌شود.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx