استرس زنان

استرس بیشتر به زنان آسیب می‌زند یا مردان؟

محققان به تازگی بین سطح بالای هورمون استرس کورتیزول و کوچک شدن مغز و اختلال حافظه در میانسالان ارتباطی کشف کردند و این تأثیر در زنان بیشتر از مردان بود.

به گزارش آی زندگی و به نقل از prevention، این تحقیق جدید بر یک نکته تاکید دارد؛ اگرچه استرس بر کل بدن تأثیر می‌گذارد، اما مغز آسیب بیشتری می‌بیند و این آسیب در زنان بیشتر است.

استرس چگونه بر مغز تأثیر می‌گذارد؟

اگرچه مغز ما در طول زمان تکامل یافته، اما سرعت زندگی امروزه عامل اصلی استرس است و بسیار سریع‌تر از توانایی مغز ما برای سازگاری است.

در دنیای امروزی این مشکلات اغلب مغز ما را به دام می‌اندازند:

مشکلات تمرکز

در ۸۰ درصد مواقع، ذهن ما سرگردان است، حتی اگر از آن آگاه نباشیم.

ترس

بقای ما به توانایی مغز در تشخیص تهدیدات فیزیکی و عاطفی بستگی دارد. در حین ترس، ضربان قلب ما افزایش می‌یابد و مغز آن را به عنوان اطلاعاتی ذخیره می‌کند که ممکن است ما را از خطرات آینده محافظت کند.

خستگی

در حالی که اعضای بدن (مانند قلب و کلیه‌ها) می‌توانند به کار خود ادامه دهند، مغز زود خسته می‌شود. بعد از کار سخت شما نیاز به استراحت دارید. هرچه یک فعالیت خسته‌کننده‌تر باشد، مغز شما سریع‌تر خسته می‌شود/.

چرا استرس به زنان بیشتر از مردان آسیب می‌زند؟

در بیشتر نظرسنجی‌ها زنان نسبت به مردان بارها و بارها سطوح بالاتری از استرس را گزارش کرده‌اند و گاهی اوقات حتی علائم فیزیکی و عاطفی مرتبط با استرس از جمله سردرد، معده درد، خستگی، تحریک‌پذیری و غمگینی داشتند.

علاوه بر این، زنان میانسال بیشتر از مردان و زنان در هر سن دیگری استرس را تجربه می‌کنند.

این فشار بیش از حد استرس ممکن است منجر به بیماری مزمن شود.

فشارهای طولانی مدت کار در خانه و محل کار به علاوه استرس ناشی از حوادث خطر ابتلا به دیابت نوع دو را در زنان مسن دو برابر می‌کند. زنان همچنین بیشتر در معرض مشکلات سلامت روانی ناشی از استرس هستند.

سه عامل باعث می‌شود زنان در برابر فشار و استرس آسیب‌پذیر باشند. اول، مغز زنان نسبت به مردان نسبت به عوامل استرس زا حساس‌تر است.

نواحی لیمبیک مغز زنان که به کنترل احساسات کمک می‌کند، بسیار فعال است و باعث می‌شود آسیب‌ها را راحت‌تر به خاطر بسپارند.

علاوه بر این، تمرکز زنان بیشتر روی چند مسئله است و مغز بدون تمرکز منبع دیگری از استرس است.

زنان معمولاً درگیر پردازش استرس‌های خود می‌شوند و آن را بارها و بارها در ذهن خود حل و فصل می‌کنند.  نشخوار فکری در زنان بیشتر است.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx