فرد قاطع قاطعیت

بد نیست بدانید افراد قاطع تصمیمات بهتری نمی‌گیرند!

انسانهای قاطع ممکن است در انتخاب های خود اطمینان و ایستادگی بیشتری داشته باشندبا این حال به این معنا نیست که در تصمیم گیری هم بهتر از بقیه ما هستند.

به گزارش آی‌زندگی، افراد قاطع تصمیمات بهتری نمی گیرند افراد قاطع ممکن است در انتخاب های خود اطمینان بیشتری داشته باشند، اما این بدان معنا نیست که آنها در تصمیم گیری بهتر از بقیه ما هستند.
من همیشه فردی بلاتکلیف بوده ام. چه چیزی بپوشیم، کدام آیتم از منو را انتخاب کنیم، چه زمانی کارهای خانه را انجام دهیم. همیشه قبل از اینکه حتی پیش پا افتاده ترین انتخاب ها را متعهد شوید به سناریوها فکر کنید.

به نقل از میگنا، اگر این به نظر شما می رسد، مطمئناً غیرعادی نیستید:  بسیاری از مردم  با این مسائل دست و پنجه نرم می کنند. تحقیقات جدید ما ممکن است نتواند به شما در انتخاب رستورانی که باید بروید کمک کند، اما ممکن است به شما اطمینان دهد. افراد قاطع ممکن است در انتخاب هایی که می کنند مطمئن تر باشند اما در تصمیم گیری بهتر از بقیه ما نیستند.

نقطه شروع  مطالعه اخیر من  در مورد تفاوت بین افراد قاطع و غیرقاطع، یافتن راهی قابل اعتماد برای تمایز بین شرکت کنندگان بود. تیم من از  مقیاس کنترل کنش استفاده کرد ، یک پرسشنامه بله یا خیر درباره انتخاب ها و رفتارهای روزمره. به عنوان مثال، اینکه آیا پس از یادگیری یک بازی جدید به سرعت خسته می شوید یا خیر.

این مقیاس  می تواند نشان دهد  که آیا یک فرد کنشی است یا دولت گرا. افراد کنش گرا  بر عمل تمرکز می کنند. آنها قاطع تر، انعطاف پذیرتر هستند و به احتمال زیاد در مواجهه با ناملایمات قصد خود را اجرا می کنند.

افراد دولت‌گرا  بر وضعیت عاطفی خود تمرکز می کنند. آنها بلاتکلیف هستند، اغلب در تلاش هستند تا به انتخاب های خود متعهد شوند و تعهدات خود را بیشتر کنار بگذارند.
ما گروهی متشکل از ۷۲۳ شرکت‌کننده را مورد بررسی قرار دادیم که از بین آنها ۶۰ شرکت‌کننده را که بیشترین کنش‌محور بودن و ۶۰ حالت‌محورترین شرکت‌کننده را برای شرکت در آزمایش‌های اصلی انتخاب کردند.

شرکت کنندگان مجموعه ای از وظایف شناختی را با انتخاب های کم خطر انجام دادند. به عنوان مثال، ما درک ساده آنها (این که آیا ابری از نقاط به سمت چپ یا راست حرکت می کند) و ترجیح آنها (کدام یک از این دو میان وعده را ترجیح می دهید) آزمایش کردیم.

ما  فرآیندهای شناختی زیر  را بین دو گروه مقایسه کردیم:

سرعت پردازش شواهد (چقدر سریع می توانید اطلاعات جدید به دست آورید)؛

احتیاط تصمیم گیری (چقدر باید بدانید که به یک انتخاب متعهد شوید)؛

سوگیری اولیه (چقدر انتخاب تحت تأثیر برخی از دانش قبلی است).

حساسیت فراشناختی (تا چه حد می توانید صحت انتخاب خود را قضاوت کنید).

سوگیری فراشناختی (چقدر به تصمیم خود اطمینان دارید).

چیزی که ما پیدا کردیم :
تنها تفاوت بین دو گروه، در تمام آزمایش‌ها، این بود که افراد کنش‌گرا در انتخاب‌های خود مطمئن‌تر بودند. هیچ تفاوتی در دقت، سرعت، احتیاط، تعصب یا حساسیت وجود نداشت. گروه کنش گرا با وجود اینکه به هیچ وجه بهتر، سریع تر یا دقیق تر نبودند، اعتماد به نفس بیشتری داشتند.

مطمئناً زمانی که حتی نمی توانید تصمیم بگیرید برای ناهار چه بخورید، می تواند بیش از حد و گاهی اوقات ناتوان کننده به نظر برسد. بلاتکلیفی می تواند توانایی ما را برای پیگیری اهدافمان مختل کند. به عنوان مثال، اگر هر روز صبح خودمان را دوباره حدس بزنیم و عمداً در رختخواب بمانیم، ورزش دشوار می شود.

اما تحقیقات ما نشان می‌دهد که افراد بلاتکلیف به هیچ وجه در انتخاب بدتر نیستند. ما می‌توانیم شواهد را به همان سرعتی پردازش کنیم و از دانش قبلی به‌طور مؤثری به‌اندازه افراد قاطع استفاده کنیم (و بررسی دقیق می‌تواند هنگام انتخاب‌های تغییردهنده زندگی، مانند انتخاب دانشگاه یا خرید یک خانه – حتی اگر به عنوان یک هزاره، این فقط یک موضوع در تئوری).

اطمینان کمتر یا بیشتر به انتخابی که انجام شده است نمی تواند بر نتیجه تأثیر بگذارد. با این حال می تواند بر آینده ها تأثیر بگذارد. افراد دولت گرا کمتر به درستی انتخاب خود اطمینان دارند و همین امر پیگیری اهداف ما را به چالشی بسیار بزرگ تبدیل می کند.

به راحتی می توان دید که چگونه می تواند با مواردی مانند آماده شدن برای امتحان، ورزش یا یادگیری یک مهارت جدید مرتبط باشد. اگر اعتماد به نفس پایینی دارید که در حال پیشرفت معنادار هستید، می تواند تمرین منظم را منصرف کند.

دلایل این شکاف اعتماد هنوز به درستی توضیح داده نشده است. اما برخی تحقیقات ارتباطی با نحوه  تنظیم احساسات افراد توسط افراد نشان می دهد . این شکاف اعتماد به نفس ممکن است دلیل موفقیت برخی افراد باشد در حالی که دیگران موفق نمی شوند

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx