آغاز سال نو در مریخ!

آغاز سال نو در مریخ را ببینید!

سال‌ در مریخ دو برابر سال‌های زمینی طول می‌کشد و از سیستم شماره‌گذاری متفاوتی برای آن استفاده می‌شود.

به گزارش آی‌زندگی؛ طرفداران مریخ می‌توانند امروز سال نوی این سیاره سرخ را جشن بگیرند، چرا که براساس اعلام ناسا، سال جدید در مریخ از روز ۲۶ دسامبر آغاز شده است.

این اتفاق چند روز پس از این رخ می‌دهد که مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) با قرار دادن دو بسته خاک مهر و موم شده از سطح مریخ که قرار است در ماموریت بازگشت نمونه‌ها به زمین آورده شوند، نقطه عطفی جدیدی را در سیاره سرخ رقم زد.

حساب توییتر “ناسا مریخ” با اشاره به تقویم میلادی که اکثر مردم جهان از آن پیروی می‌کنند و اول ژانویه را به عنوان تحویل سال جدید جشن می‌گیرند، به شوخی نوشت: نه، ما تصادفاً زود جشن نمی‌گیریم.

ناسا و چندین آژانس فضایی دیگر در جستجوی نشانه‌هایی از حیات باستانی در سطح سیاره سرخ پرسه می‌زنند، موضوعی که در ماموریت بازگرندان نمونه‌ها که به طور مشترک توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا در دهه ۲۰۳۰ انجام می‌شود، به اوج خود می‌رسد.

اولین پرواز به مریخ توسط فضاپیمای مارینر ۴(Mariner ۴) در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۱۹۶۵ انجام شد، اما برای محاسبه سال‌های سیاره سرخ، دانشمندان از زمانی که این سیاره در سال ۱۹۵۵ به اعتدال بهاری شمالی خود رسید، شمارش را شروع کردند.

اعتدالین یا هموگان(Equinox) در اخترشناسی به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از دید ناظر زمینی از صفحه استوای سماوی می‌گذرد که این پدیده در هر سال شمسی دوبار رخ می‌دهد. اعتدال بهاری شمالی تقریباً در آغاز فروردین و دیگری اعتدال پاییزی جنوبی تقریباً اول مهر ماه رخ می‌دهد.

حرکت زمین به دور خورشید در هر سال باعث می‌شود تا ناظر زمینی تصور کند خورشید روی یک مدار دایره‌ای که با مدار استوای زمین ۲۳/۵ درجه اختلاف دارد، به دور سیاره ما می‌چرخد. در این میان چهار نقطه از مدار فرضی گردش خورشید به دور زمین بسیار مهم می‌شود. دو اعتدال بهاری و پاییزی محل تلاقی دو مدار گردش خورشید به دور زمین و دایره استوای سماوی است و در دو انقلاب تابستانی و انقلاب زمستانی به نظر می‌رسد خورشید در بیشترین ارتفاع نسبت به استوای سماوی قرار گرفته است.

ناسا می‌گوید شمارش و شماره‌گذاری سال‌های مریخ به دانشمندان کمک می‌کند تا مشاهدات طولانی‌مدت را مانند داده‌های آب‌وهوای جمع‌آوری‌شده توسط فضاپیماهای ناسا در طول چندین دهه‌ پیگیری کنند.

از آنجایی که مریخ نسبت به زمین از خورشید دورتر است، تقریباً دو برابر بیشتر طول می‌کشد تا این سیاره به دور خورشید بچرخد. بنابراین یک سال مریخی ۶۸۷ روز طول می‌کشد و آخرین باری که سال در مریخ نو شد، مریخ‌نورد استقامت هنوز روی آن فرود نیامده بود.

این مریخ‌نورد که به اندازه یک خودرو است، در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۲۱، حدود ۱۱ روز پس از آغاز سال نوی پیشین در مریخ، روی سطح سیاره سرخ فرود آمد. یک بالگرد به نام نبوغ (Ingenuity) نیز همراه آن بود که اولین پرواز در جو مریخ را رقم زد و تاکنون ۳۷ پرواز موفق انجام داده است و انتظار می‌رود به زودی دوباره به پرواز درآید.

آغاز سال نو در مریخ!

ایسنا

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx