این جانور بامزه می‌تواند روی آب بدود +فیلم

سرعت باسیلیک تنها چیزی نیست که باعث می‌شود روی آب بچرخد. پا‌های منحصر به فرد آن چیزی است که واقعاً به این مارمولک اجازه می‌دهد تا کار‌های ناگفتنی را انجام دهد.

به گزارش آی‌زندگی؛ مارمولک باسیلیک که با نام مارمولک عیسی نیز شناخته می‌شود، سرده‌ای از مارمولک‌های بزرگ کلاه‌خودی است. آن‌ها بومی مکزیک، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی هستند. چهار گونه شناخته شده از این مارمولک‌ها وجود دارد که همگی از نظر رنگ و ظاهر متفاوت هستند. یکی از ویژگی‌های خاص این مارمولک‌ها این است که می‌توانند قبل از غرق شدن به سرعت از روی آب بدود. هر چهار گونه این مارمولک به دلیل داشتن پا‌های تاردار از این ویژگی منحصر به فرد برخوردارند. با این حال، بسیاری از آن‌ها ویژگی‌های متفاوتی دارند که آن‌ها را خاص می‌کند.

رایج‌ترین مارمولک باسیلیک، مارمولک باسیلیک سبز است که به نام مارمولک باسیلیک پردار یا دو کاکلی نیز شناخته می‌شود. در حالی که این نام‌ها فنی هستند، متداول‌ترین نام مستعار استفاده شده برای آن مارمولک عیسی است، زیرا می‌تواند از روی آب عبور کند. در واقع، این مارمولک می‌تقریبا ۱۵۰ سانتی‌متر را ظرف مدت ۱.۵۰ متر بر ثانیه در بدود تا در نهایت در آب فرو برود و شروع به شنا کند.

سرعت باسیلیک تنها چیزی نیست که باعث می‌شود روی آب بچرخد. پا‌های منحصر به فرد آن چیزی است که واقعاً به این مارمولک اجازه می‌دهد تا کار‌های ناگفتنی را انجام دهد.

این مارمولک‌ها انگشتان بلند و ویژه‌ای دارند که در امتداد سطح آب پخش می‌شوند و به آن‌ها اجازه می‌دهد با سرعت سریع به سطح آب بکوبند. این پا‌های پیچیده قادر به گرفتن حباب‌های هوای ریز در حین حرکت هستند و به آن‌ها کمک می‌کند قبل از غرق شدن در آب بپرند. این فقط پا‌های آن‌ها نیست که این امکان را می‌دهد، بلکه از دم بلند آن‌ها نیز برای به جلو راندن آن‌ها استفاده می‌شود. هنگامی که در زیر آب قرار می‌گیرند، می‌توان آن‌ها را برای نزدیک به ده دقیقه زیر آب فرو برد. بنابراین، آن‌ها همچنین شناگران عالی هستند!

گونه‌ها و ظاهر
رایج‌ترین مارمولک باسیلیک، باسیلیک سبز است که یک مارمولک کوچک و دراز به رنگ سبز پر جنب و جوش است. با این حال، چند گونه دیگر از این مارمولک وجود دارد که از نظر رنگ و ظاهر متفاوت است. باسیلیک معمولی یک مارمولک کوچک به رنگ سبز تیره با نوار‌های زرد و بدنی باریک است. باسیلیک غربی نیز به رنگ سبز است. با این حال، پوست بادبان مانند سر این مارمولک گاهی می‌تواند قرمز رنگ باشد. این منجر به نام مستعار دیگر آن، باسیلیک سر قرمز شده است. باسیلیک قهوه‌ای یا باسیلیک راه راه بسیار شبیه باسیلیک معمولی است. با این حال، دم آن معمولاً از نظر اندازه و همچنین بدن بزرگتر است.

زیستگاه و رژیم غذایی
باسیلیک و گونه‌های آن بیشتر در مکزیک، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی دیده می‌شوند. بومی کلمبیا، هندوراس، اکوادور و حتی پاناما است. این مارمولک‌ها معمولاً در درختان زندگی می‌کنند و از حشرات تغذیه می‌کنند. با این حال، اگر آن‌ها توسط یک شکارچی تهدید شوند، از درختان می‌افتند. منبع اصلی فرار آن‌ها این است که روی پا‌های عقب خود در آب می‌دوند تا از خطری که آن‌ها را تهدید می‌کند فرار کنند. اگر شکارچی همچنان آن‌ها را از طریق آب تعقیب کند، آن‌ها اغلب در زیر سطح شیرجه می‌روند و به فرار خود ادامه می‌دهند. از آنجایی که آن‌ها می‌توانند خیلی سریع بدوند و برای چند دقیقه زیر آب بمانند، ثابت کرده اند که هنرمندان فرار شگفت انگیزی هستند!

آیا آن‌ها تنها حیوانی هستند که می‌توانند روی آب بدود؟
مارمولک‌های باسیلیک تنها حیواناتی نیستند که می‌توانند روی آب حرکت کنند. در واقع، حتی به این دلیل نیست که بدن آن‌ها به طور منحصربه‌فردی شکل گرفته است تا این اتفاق بیفتد. آب اغلب به دلیل پیوند هیدروژنی کشش سطحی بالایی دارد. به همین دلیل، پا‌های پهن و بلند باسیلیک می‌توانند برای مدت کوتاهی از غرق شدن جلوگیری کنند، زیرا پا‌های آن‌ها مولکول‌ها را از هم جدا نمی‌کنند. در عوض، آن‌ها قطرات را می‌گیرند تا روی آب بمانند.

عنکبوت‌های ماهیگیر که اگر پا‌های بلند و مومی مانندی دارند از این کشش سطحی برای سر خوردن روی آب استفاده می‌کنند. گکو‌های پیگمی نیز از کشش آب بهره می‌برند. اگرچه آن‌ها مانند مارمولک‌های باسیلیک نمی‌دوند، اما پوست آب گریز گکو‌ها به آن‌ها اجازه می‌دهد تا برای مدت کمی بدون غرق شدن روی آب استراحت کنند.

نه تنها مارمولک‌های باسیلیک از بسیاری جهات منحصر به فرد هستند، بلکه شاید یکی از بزرگترین حیوانات فراری باشند. آن‌ها به دلیل توانایی شگفت انگیزشان در دویدن از روی آب، مزیت بالایی برای زنده ماندن دارند. مارمولک عیسی با پوسته‌های رنگارنگ و بدن پیچیده بلند و همچنین دم‌های سریع تکان‌خورده و انگشتان پا‌های فوق‌العاده بلند خود از یک جنبه متمایز است. این موجودات جذاب مطمئناً یکی از جالب‌ترین موجودات کوچکی هستند که این دنیا ارائه می‌دهد!

فرادید

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx