دهان لثه دندان

سلامت «لثه» چه تاثیری بر سلامت عمومی دارد؟

یک جراح لثه گفت: مهم ترین عامل برای پیشگیری از بیماری های لثه، رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان است.

به گزارش آی‌زندگی، دکتر بهزاد هوشمند- جراح لثه با بیان اینکه عفونت های لثه یک فاکتور خطر واقعی برای بسیاری از بیماری های عمومی به حساب می آید، گفت: این بیماری ها شامل دیابت، بیماری های عروق کرونر، گرفتگی عروق مغزی، حتی روماتیسم مفصلی، انواع بیماری های روحی روانی و حتی افسردگی می باشد.

به نقل از بهداشت‌نیوز، وی ادامه داد: البته این اثر متقابل است؛ یعنی هم بیماری های عمومی بر روی سلامت لثه و بافت های نگهدارنده دندان اثر دارند و هم عفونت های لثه ای روی بیماری های عمومی و کنترل بیماری های تاثیر دارد. یعنی کنترل دیابت در شرایطی که فرد عفونت لثه دارد، سخت تر از زمانی است که فرد عفونت لثه ندارد و دیابت دارد. بدین معنا، افراد باید عفونت لثه را مانند یک زخم باز تلقی کنند و آن را جدی بگیرند. فرد دیابتی که عفونت لثه دارد مثل اینکه زخم در پا دارد، آن را پیگیری نماید.

این جراح لثه در خصوص علل عفونت لثه بیان کرد: در عفونت لثه ۳ عامل که هرکدام یک ضلع یک مثلث را تشکیل می دهند، نقش دارد. مهم ترین عامل، بیماری های نسوج نگهدارنده دندان و لثه، پلاک میکروبی یا مجموعه ای از میکرو ارگانیسم هایی است که در محل اتصال لثه به دندان تشکیل می شوند و آهسته آهسته به شیار لثه نفوذ می کنند و محصول ناشی از سوخت و ساز میکروارگانیسم ها باعث می شود کیسه تشکیل شود و مهم ترین جزء این قضیه، پلاک میکروبی است.

هوشمند در ادامه تاکید کرد: پس عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و میکرو ارگانیسم هایی که در محیط عفونی قرار دارند عامل کلیدی است. عامل دوم میزبان مستعد و عامل سوم، مواد غذایی است. وی ادامه داد: اگر فرد مسواک نزند، تغذیه مناسب هم نداشته باشد و عادات موضعی مضره داشته باشد، مستعد بیماری لثه می شود.

این جراح لثه در ادامه بیان کرد: شیار لثه یعنی محل اتصال دندان به لثه ۸/۱-۱ میلی متر عمق دارد. از طریق شیار لثه مایعی ترشح می شود که این مایع مشتق شده از جریان خون است. این مایع به بزاق وصل شده و ما هنگام غذاخوردن آن را به دستگاه گوارش مان وارد می کنیم. هوشمند در پایان اظهارداشت: بخش اول هضم و جذب به واسطه اینها صورت می گیرد. بنابراین مهم ترین جزء کمک به پیشگیری از بیمار یهای لثه، رعایت مناسب بهداشت دهان است.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx