این مواد غذایی پیش از پخت باید شسته شود

این مواد غذایی پیش از پخت حتما باید شسته شوند

کمتر کسی می‌داند که نیازی به شستشوی قارچ پیش از پخت نیست. آب زیاد باعث می‌شود قارچ از هم وا برود و مزه اش را از دست بدهد. اگر خاک و کثیفی‌ای روی قارچ‌ها نبود بهتر است یکراست آن‌ها را بپزید. قسمت‌های کثیف قارچ را می‌توانید با کارد جدا کنید.

به گزارش آی‌زندگی؛ برخی تصور می‌کنند در آشپزخانه همه چیز باید شسته شده باشد؛ از ظروف و وسایل آشپزخانه گرفته تا مواد غذایی. اما همه‌ی مواد غذایی لزوماً نباید پیش از پخت شسته شوند.

در ادامه می‌خواهیم ببنیم کدام مواد غذایی را باید پیش از پخت بشوییم و کدام را نه.

۱- تخم مرغ را نشویید

تخم مرغ باید درست پیش از پخت شسته شود، اما اگر قصد داشتید بعداً از تخم مرغ هایتان استفاده کنید، از شستشوی آن‌ها خودداری کنید. تخم مرغ اینگونه بهتر می‌ماند. تخم مرغ شسته نشده را می‌توان هفته‌ها در دمای اتاق نگه داشت و تخم مرغ شسته شده باید فوراً داخل یخچال گذاشته شود.

۲- گوشت خام را نشویید

مادر‌ها و مادربزرگ هایمان به ما یاد دادند که گوشت خام باید شسته شود. در گذشته، گوشت را اغلب از افراد خریداری می‌کردند، به همین دلیل ممکن بود خاک، علف یا شن و ماسه به آن چسبیده باشد. امروزه، اما گوشت را از فروشگاه‌ها و دامپروری‌های مجاز خریداری می‌کنیم که قوانین سختگیرانه‌ای رعایت می‌کنند و گوشت مرغ، ماکیان و گاو طی فرآیند تولید شستشو داده می‌شود.

یک دلیل دیگر برای نشستن گوشت این است که باکتری‌های موجود بر روی سطح گوشت می‌توانند هنگام شستشو به پوست ما و سطوح آشپزخانه انتقال یابند و در نهایت وارد غذای ما شوند. با پخت گوشت شسته نشده، تمامی باکتری‌های آن از میان می‌رود. بعد از پخت گوشت، کارد و تخته برش را به خوبی بشویید.

۳- پیاز را نشویید

پیاز با یک پوست پوشیده شده و به همین دلیل پیش از پخت نیازی به شستشو ندارد. اما اگر خاک یا کثیفی‌ای روی آن وجود داشت، می‌توانید به طور مختصر آن را شستشو دهید. آب کفایت می‌کند و نیازی به شوینده نیست.

از شستشوی سیر هم خودداری کنید.

۴- قارچ را نشویید

کمتر کسی می‌داند که نیازی به شستشوی قارچ پیش از پخت نیست. آب زیاد باعث می‌شود قارچ از هم وا برود و مزه اش را از دست بدهد. اگر خاک و کثیفی‌ای روی قارچ‌ها نبود بهتر است یکراست آن‌ها را بپزید. قسمت‌های کثیف قارچ را می‌توانید با کارد جدا کنید.

۵- برنج را نشویید، آن را در آب جوش بخیسانید

بسیاری تصور می‌کنند پیش از پخت برنج باید آن را آنقدر با آب شستشو دهند تا آب شفاف شود. اما نکته اینجا است که با این کار همه‌ی نشاسته‌ی طبیعی برنج که برایتان مفید است از بین می‌رود.

به همین دلیل دانشمندان به روشی رسیده اند که هم کثیفی‌های برنج تمیز شود و هم خواص آن حفظ گردد: برای این منظور برنج شسته نشده را درون آب جوش بریزید و ۵ دقیقه بعد آب را خالی کنید و به جایش آب تازه بریزید و برنج را بپزید. به خاطر داشته باشید که گاهی بر اساس دستور تهیه‌ی یک غذا، شستشوی برنج ضروری است.

۶- سبزیجات را بشویید

سبزیجات باید در چند مرحله شسته شوند. ابتدا آن‌ها را با آب سرد بشویید تا همه‌ی کثیفی‌های قابل مشاهده شسته شود. سپس آن‌ها را در آب بخیسانید و صبر کنید تا خاک و شن و ماسه‌ها ته نشین شوند. سبزیجات را درست پیش از پخت بشویید. برای تمیز شدن هر چه بهتر سبزیجات، هنگامی که آن‌ها را در آب خیسانده اید، به آب سرکه یا جوش شیرین اضافه کنید.

۷- آجیل را بشویید

آجیل و میوه‌های خشک شده باید شسته و حتی در بعضی موارد در آب خیسانده شوند. چون گاهی برای جلوگیری از کپک زدن آن‌ها مواد شیمیایی خاصی به آن‌ها می‌زنند. آجیل را می‌توانید شب تا صبح در آب بخیسانید.

۸- سبزیجات کنسروی را بشویید

کمتر کسی این نکته را می‌داند، اما سبزیجات کنسروی مثل ذرت یا نخود فرنگی باید پیش از پخت شسته شوند. نکته اینجا است که سبزیجات کنسروی نمک و نشاسته‌ی بسیار زیادی دارند و با شستشوی آن‌ها می‌توانید از آن طعم فلزی خلاص شوید.

منبع: روزیاتو

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx