درد پا

آیا صداهایی که از پاها می‌شنویم زنگ خطر است؟

بیماری‌های التهابی که بر سلامت مفصل پا تأثیر می گذارد بسیار شایع است. شیوع این بیماری‌ها با افزایش سن بیشتر شده، اما عوامل خطری وجود دارد که می‌توانید آنها را کنترل کنید.

به گزارش آی‌زندگی، برای مراقبت از سلامتی پا شما باید بدانید که سیستم مجوز حرکت یا سیستم حرکتی آن، بسیار پیچیده است. سیستم حرکتی علاوه بر تاندون‌ها و رباط‌ها، از استخوان‌ها، مفاصل و ماهیچه‌ها ساخته شده است. سیستم حرکتی شما عملکردتان را قادر می سازد تا بتوانید بدن خود را جابجا کرده و این به لطف مفاصل شما قابل دستیابی است.

به نقل از بهداشت‌نیوز، هنگامی که مغز دستور می‌دهد عضلات منقبض شود، آنها داوطلبانه استخوان‌های شما را می‌کشند. در این روش آنها یک مکانیسم و عملکرد مشترک را شروع کرده و باعث حرکت می‌شوند. پزشکان هر روز بسیاری از بیماری‌های التهابی را که بر سلامت مفصل تأثیر می گذارد، تشخیص می دهند. شیوع این بیماری‌ها با افزایش سن بیشتر شده که شایع ترین آنها بیماری پوکی استخوان است.

 

علائم و تشخیص بیماری‌های مفاصل
اصلی‌ترین علامت بیماری هایی که بر سلامت مفصل شما تأثیر می گذارند، درد مفاصل بوده که گاهی با التهاب و تغییر شکل همراه است. در بعضی موارد، آنها می توانند حرکت مفاصل آسیب دیده را محدود کرده یا باعث سفتی و از بین رفتن دامنه حرکت پا شوند.

یک متخصص بر اساس علائم، بیماری شما را تشخیص میدهد و در صورت لزوم می تواند آن را با آزمایشاتی مانند آزمایش خون و ادرار ، اشعه ایکس و سونوگرافی مفصل انجام دهد. برخی از بیماریهای مفصلی با تشخیص و درمان مناسب می توانند کاملاً کنترل شوند. با این حال، شرایط دیگر مانند آرتروز مزمن و کنترل آن دشوار است.

 

عوامل خطر دردهای مفاصل
عواملی وجود دارد که باعث می‌شود از این دردها رنج ببرید. البته می توانید اقدامات احتیاطی و موثری را برای درمان آن انجام دهید. از نظر ژنتیکی، زنان میانسال بیشتر از مردان دچار این دردها هستند. با این حال، مشخص نیست که این رابطه فقط ژنتیکی است یا یک جزء هورمونی نیز وجود دارد.

چاقی یکی از عواملی است که می توانید ان را تغییر دهید. اضافه وزن در بعضی موارد دلیل درد مفاصل است و در برخی دیگر نتیجه آن است.

از یک طرف، چاقی ضعف مفاصل پا را بیش از حد می کند و از طرف دیگر، چاقی می تواند نتیجه درد مفاصل باشد زیرا درد، حرکت پا را سخت می کند

.

چگونه می توانید از سلامت مفاصل خود مراقبت کنید؟
شما می توانید با استفاده از عادات سالم از برخی بیماری ها پیشگیری کنید. به این ترتیب شما می توانید برخی از عوامل خطر قابل تغییر را به نفع خود تحت تأثیر قرار دهید.

 

۱. رژیم غذایی
رژیم غذایی بسیار مهم است. رژیم غذایی با کلسیم کافی به همراه ورزش می تواند در پیشگیری از پوکی استخوان و بهبود حرکات بدن به شما کمک کند.

 

۲. ورزش
علاوه بر رژیم غذایی، مهم است که از زندگی بی تحرک و ورزش نکردن خودداری کنید. به این ترتیب می توانید درد خود را کاهش داده ،باعث تحرک مفصل شوید، عضلات خود را تقویت و رشد استخوان را تحریک کرده و خواب خود را بهتر نمایید.

 

۳. کفش مناسب
کفش های بزرگ و طبی گزینه های خوبی هستند. با این حال، هیچ وقت استفاده از کفش‌های کاملاً صاف را توصیه نمی کنیم. کفش ها پاشنه دار برای سلامت کمر مناسب هستند.

 

۴. تغییر وضعیت
شما باید از قرار دادن خود در وضعیت بد خودداری کنید ، از جمله موارد زیر:

ایستادن طولانی: گذراندن مدت طولانی در نشستن یا دراز کشیدن و یا ایستادن بدون محافظ نشسته و پشتی می تواند مضر باشد.

استفاده از وزنه های نامتعادل: هنگام برداشتن وسایل از زمین، پشت خود را خم نکنید

فعالیت هایی مانند راه رفتن برای مدت طولانی در زمین ناهموار با پوشیدن کفش های بزرگ و راحت و ترجیحا کفی توصیه می شود.

۵. چگونه می توان مشکلات مفاصل پا را کاهش داد؟

گاهی اوقات، برای کاهش درد و التهاب در مفاصل، به داروهای ضد درد و داروهای ضد التهابی نیاز دارید. در بعضی موارد جدی‌تر، بسته به توصیه پزشک، تزریق کورتون می تواند مفید باشد. همچنین می‌توانید از کمپرس سرد برای التهاب حاد برای ماهیچه های سفت استفاده کنید. این تکنیک های غیر تهاجمی می توانند به تحرک شما کمک کنند.

نتیجه گیری
بیماریهای مرتبط با سلامت مفصل شایع هستند. اکنون که امید به زندگی بالاتری داریم و عادت هایمان باعث افزایش وزن و چاقی می شود ، بیمارهای بیشتری برای آنها بروز می‌کند پس مراقبت بیشتری نیز لازم دارند. اتخاذ عادات سالم مانند ورزش منظم، یک رژیم غذایی متعادل، کفش مناسب و وضعیت خوب بسیار مهم است. شما می توانید برای بهبود کیفیت زندگی و طولانی تر کردن عمر مفید مفاصل، این عوامل خطر را تغییر دهید.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx