واکسن

تولید یک واکسن جدید برای همه انواع ویروس آنفلوآنزا

محققان دانشگاه پنسیلوانیا در جدیدترین مطالعه‌شان از تولید یک واکسن آزمایشی مبتنی بر آران‌ای پیام‌رسان که در برابر همه زیرشاخه‌های ویروس آنفلوآنزا مقاوم است، خبر دادند.

به گزارش آی‌زندگی، به تازگی محققان دانشکده پزشکی پرلمن دانشگاه پنسیلوانیا گزارش دادند که یک واکسن جدید آنفلوآنزا مبتنی بر آران‌ای پیام‌رسان می‌تواند روزی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه کلی در برابر تمام همه‌گیری‌های آنفلوآنزا در آینده مورد استفاده قرار گیرد. در آزمایشات حیوانی این واکسن در برابر هر ۲۰ زیرگروه شناخته شده ویروس آنفلوآنزا موثر بوده است.

به نقل از ایسنا، همانطور که در بالا ذکر شد، این واکسن چند ظرفیتی از همان فناوری آران‌ای پیام‌رسان استفاده شده در واکسن‌های فایزر و مدرنا(برای کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲) استفاده می‌کند. حتی زمانی که حیوانات در معرض سویه‌های آنفلوآنزا متفاوت از آنهایی که در ساخت واکسن به کار رفته بودند، قرار گرفتند، آزمایش‌ها نشان داد که این واکسن به‌طور قابل‌توجهی علائم را کاهش داده و از مرگ جلوگیری می‌کند.

دکتر “اسکات هنسلی”(Scott Hensley) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ایده این مطالعه این است که واکسنی داشته باشیم که سطح پایه‌ای از حافظه ایمنی (immune memory) را در برابر سویه‌های مختلف آنفلوآنزا به افراد بدهد. در اینصورت زمانی که همه‌گیری بعدی آنفلوآنزا رخ دهد، شدت بیماری و مرگ بسیار کمتر خواهد بود.

دانشمندان در اینجا از یک استراتژی استفاده کردند و آن واکسیناسیون با استفاده از ایمونوژن‌ها(immunogens) بود. ایمونوژن‌ها نوعی آنتی ژن هستند که پاسخ‌های ایمنی را برای مقاومت در برابر همه زیرگروه‌های شناخته شده آنفلوآنزا و ایجاد محافظت گسترده، تحریک می‌کند. نتایج مطالعه جدید نشان می‌دهد که این واکسن یک پاسخ ایمنی حافظه ایجاد می‌کند که می‌تواند به سرعت یادآوری شود و با سویه‌های ویروسی همه‌گیر جدید سازگار شود و به طور قابل‌توجهی بیماری شدید و مرگ ناشی از عفونت‌ها را کاهش دهد.

دکتر “اسکات هنسلی” در ادامه افزود: این واکسن با واکسن‌های نسل اول آران‌ای پیام‌رسان ژن کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ که برای سویه اصلی ووهان مورد هدف قرار گرفته‌اند قابل مقایسه است. این واکسن‌ها در برابر سویه بعدی کرونا مانند اُمیکرون به طور کامل عفونت‌های ویروسی را مسدود نکردند، اما همچنان به محافظت پایدار در برابر بیماری‌های شدید و مرگ ادامه دادند.

این واکسن آزمایشی، هنگامی که توسط سلول‌های گیرنده تزریق می‌شود و جذب می‌شود، شروع به تولید نسخه‌هایی از پروتئین کلیدی ویروس آنفلوآنزا به نام پروتئین هماگلوتینین(hemagglutinin)، برای هر بیست زیرگروه آن(- H۱ تا H۱۸ برای ویروس‌های آنفلوآنزا A و دو مورد دیگر برای آنفلوآنزا B) می‌کند. این واکسن آران‌ای پیام‌رسان به تمام ۲۰ زیرگروه آنفلوآنزا در موش‌ها پاسخ قوی داد و آنتی بادی‌های زیادی تولید کرد که حداقل به مدت چهار ماه در سطوح بالا باقی ماند. هنسلی گفت: ما فکر می‌کنیم که این واکسن می‌تواند به طور قابل توجهی شانس ابتلا به عفونت شدید آنفلوآنزا را کاهش دهد.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx