آوردن انرژی خورشیدی از فضا به زمین با روشی نوین

دانشمندان اخیرا اطلاعاتی مبنی بر استفاده از ماهواره‌ها برای ارسال پرتو انرژی خورشیدی جمع آوری شده در فضا به زمین ارائه کردند.

به گزارش آی‌زندگی، یک پروژه بلندپروازانه برای مهار نیروی خورشید از فضا برای تامین انرژی روی زمین توسط دانشمندان در حال ارائه است. آژانس فضایی اروپا(ESA) در یک کنفرانس دو روزه در پاریس در حال بررسی طرح‌هایی برای ایجاد یک مزرعه خورشیدی در مدار است. پروژه SOLARIS با هدف جمع‌آوری نور خورشید در یک منطقه وسیع در فضا و تبدیل آن به انرژی مایکروویو(مشابه امواج رادیویی با فرکانس بالا در اجاق مایکروویو) و سپس انتقال آن به زمین است.

به نقل از ایسنا، تعداد زیادی آنتن روی زمین پرتوها را جمع‌آوری می‌کنند و آن انرژی به الکتریسیته تبدیل می‌شود. مزایای استفاده از انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا(SBSP) بسیار زیاد است، زیرا امواج مایکروویو می‌توانند به ابر در جو زمین نفوذ کنند و نور خورشید در فضا نیز به طور مداوم در دسترس است و نور شدیدتر است.

اما بریتانیا نیز پیشنهادهای جداگانه خود را دارد. این کشور بودجه‌ای به ارزش شش میلیون پوند برای توسعه فناوری‌های انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا را برای این امر در نظر گرفته است.

بر اساس تحقیقاتی که توسط مشاوران دولت بریتانیا انجام شده است، یک سیستم عملیاتی می‌تواند تا سال ۲۰۴۰ توسعه یابد و می‌تواند درصد قابل توجهی از نیاز انرژی بریتانیا را تا اوایل دهه ۲۰۴۰ تامین کند. اما هزینه هنگفتی نیز به همراه خواهد داشت که هزینه آن حدود ۱۷.۳ میلیارد پوند خواهد بود.

دکتر “ماماتا ماهشوارپا”(Mamatha Maheshwarappa) سرپرست سیستم‌های ناوبری آژانس فضایی بریتانیا در گفتگو با اسکای نیوز گفت: این باید یک سرمایه‌گذاری مشترک (عمومی و خصوصی) باشد. دولت می‌تواند بودجه برخی از فعالیت‌های اولیه کاهش ریسک را تامین کند، اما بعدا این پروژه‌ها باید توسط سرمایه‌گذاری‌های خصوصی حمایت شود.

اصل استفاده از انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا قبلا در مقیاس کوچک نشان داده شده است. در ماه سپتامبر، ایرباس امواج مایکروویو را بین دو نقطه در فاصله ۳۶ متری پرتاب کرد و هیدروژن سبز تولید کرد اما چالش‌هایی نیز وجود دارد.د “ژان دومینیک کاست”(Jean-Dominique Coste) از تیم ایرباس گفت: اگر ماهواره‌ها نور خورشید را جمع‌آوری می‌کنند، باید حدود دو کیلومتر وسعت اندازه‌گیری کنند تا به سطح قدرت یک نیروگاه هسته‌ای دست یابند.

آژانس فضایی اروپا اذعان کرد که مقادیر زیادی از انرژی ممکن است در طول فرآیند تبدیل و تابش از بین برود، اگرچه دانشمندان هنوز فکر می‌کنند که حتی اگر تنها ۱۰ درصد آن انرژی به زمین برسد، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.در همین حال، کارشناسان باید نگرانی‌های مربوط به سلامتی ناشی از تابش امواج مایکروویو به اتمسفر را کاهش دهند چرا که این اثری است که به طور کامل کشف نشده است و باید آزمایشاتی مبنی بر اینکه آنها خطری برای گیاهان و حیوانات ندارند، انجام شود.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx