ورزش در خانه

این ورزش‌ها چربی شکم و سایز دور کمرتان را کم می‌کند

از دست دادن چربی شکم بدون تردید برای سلامتی مفید است. از سوی دیگر برای تخمین وزن ایده آل، شاخص توده بدنی یا BMI که یک فرمول محاسبه است، تا حد زیادی کمک‌کننده است. اما چرا دانستن BMI مفید است؟

به گزارش آی‌زندگی، از دست دادن چربی شکم بدون تردید برای سلامتی مفید است. از سوی دیگر برای تخمین وزن ایده آل، شاخص توده بدنی یا BMI که یک فرمول محاسبه است، تا حد زیادی کمک‌کننده است. اما چرا دانستن BMI مفید است؟

شاخص توده بدنی، ابزاری مفید برای محاسبه وزن ایده‌آل

شاخص توده بدنی یک فرمول بسیار موثر برای محاسبه وزن ایده آل شما است، اما این شاخص نه تنها برای دانستن وزن ایده‌آل که برای بررسی شرایط سلامت جسمی نیز اهمیت دارد. زمانی که BMI بین ۱۸.۵ تا ۲۵ باشد، اندام فرد طبیعی در نظر گرفته می‌شود. طبق همین فرمول، در صورتی که BMI بیشتر از ۲۵ باشد، فرد دارای اضافه وزن است. با این حال، BMI محدودیت‌های خود را دارد، مثلا نمی‌تواند مشخص کند که چربی در کجای بدن قرار دارد؟

سایر ابزارهای عددی دقیق‌تر برای محاسبه چربی شکم

اندازه دور کمر یکی دیگر از اندازه‌گیری های دقیق برای تکمیل اطلاعاتی است که BMI به ما می‌دهد؛ در صورت وجود چربی شکمی، اهمیت این اندازه بیشتر هم می‌شود. اندازه بیش از حد دور کمر می‌تواند عواقب مضری برای سلامتی داشته باشد زیرا خطر ابتلا به دیابت، سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد.

در واقع، چربی اضافی شکم عملکرد بدن را مختل می‌کند. برای اندازه‌گیری دور کمر، کافی است از یک متر نواری استفاده کنید تا مستقیماً روی پوست در سطح گودی کمر قرار دهید. دور کمر مردان نباید از ۱۰۲ سانتی‌متر تجاوز کند، در حالی‌که برای زنان آستانه این عدد بیش از ۸۸ سانتی‌متر است. در نهایت، ابزارهای دیگری مانند فشار خون، قند خون ناشتا یا سطح کلسترول نیز امکان بررسی وجود خطراتی که سلامتی را تهدید می‌کنند، فراهم می‌آورد.

تمریناتی برای کاهش چربی‌های شکمی

در صورتی که چربی شکمی زیاد باشد، چه باید کرد؟ برای از بین بردن چربی شکمی، باید مانند سایر چربی‌ها عمل کرد. در واقع راه‌حل اصلی همانی است که برای اضافه وزن توصیه می‌شود؛ اصلاح رژیم غذایی و افزایش فعالیت جسمی. اما علاوه بر این، برخی تمرینات ورزشی نیز وجود دارند که به‌طور خاص بر کاهش چربی‌ها و کم کردن سایز دور شکم متمرکز شده‌اند. شما در کنار کاهش وزن، با انجام این تمرینات، می‌توانید هر چه سریع‌‌تر اندازه دور کمرتان را کم کنید و زودتر به شرایط سلامتی نزدیک شوید. در ادامه ۳ تمرین ورزشی با این هدف را معرفی می‌کنیم. (طبیعتا پیش از شروع این تمرین باید بدنتان را گرم و آماده کنید).

پلانک

ورزش پلانک باعث تقویت عضلات شکم می شود. رو به زمین دراز بکشید، آرنج‌هایتان در موازات شانه باشد و زاویه قائمه بسازد. روی پنجه پا، خودتان را از زمین بلند کنید. ۳۰ ثانیه در این وضعیت بمانید. در این مدت کمر و باسن باید صاف و در یک راستا باشند. عضلات این نواحی را نیز باید منقبض کنید. این تمرین را می‌توان ده بار در روز تکرار کرد.

چرخش سینه، تمرینی برای اصلاح کمر

برای داشتن یک کمر باریک، تمرین چرخش عالی است. برای انجام این تمرین کار، بایستید و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید. پاها کمی خم شده در حالی که سینه صاف باقی می‌ماند. سپس به سادگی شانه‌ها را به جلو درگیر کرده و از چپ به راست بچرخانید. لگن و پاها باید ثابت بمانند. امکان انجام چندین سری ۱۵ حرکتی وجود دارد.

پلانک پهلو

برای تمرین، کافی است به پهلو دراز بکشید و با زاویه ۹۰ درجه به ساعد خود تکیه دهید. سپس لازم است در حین انقباض بند شکمی، لگن را بلند کنید. تمام بدن، از گوش تا قوزک پا، باید در یک خط مستقیم باشد. می‌توانید هر روز سه ست ۱۰ تمرینی انجام دهید تا نتایج خوبی کسب کنید.
منبع: سیناپرس

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx