پارکینسون

این ۳ نشانه را ۵۰ ساله‌ها جدی بگیرند!

محمدی با اشاره به بروز بیماری پارکینسون از سنین ۵۰ سالگی به بعد، گفت: ابتلا به این بیماری قبل از ۴۰ سالگی غیرمعمول است و قبل از ۲۰ سالگی به ندرت رخ می دهد.

به گزارش آی‌زندگی، ییک متخصص مغز و اعصاب با تشریح علائم پارکینسون، گفت: افراد ۵۰ سال به بالا باید هرگونه کندی در حرکت و لغزش دست ها را جدی بگیرند. دکتر پیام محمدی از “پارکینسون” به عنوان یک بیماری شایع مغز و اعصاب یاد کرد و افزود: در این بیماری بنا به دلایل ناشناخته سلولهای نورونی تخریب می شوند و همین تخریب موجب بروز علائم و عوارض بیماری می شود.
وی افزود: در این بیماری بصورت دقیق تر نورون های مربوط به محل تولید “دوپامین” در مغز تخریب می شود و سطح دوپامین پایین می آید و همین کاهش سطح دوپامین موجب بروز بیماری می شود.

به نقل از برنا، محمدی با اشاره به وجود سه علامت اصلی بالینی برای تشخیص این بیماری، گفت: در عمده موارد این بیماری حرکات بیمار کُند شده و یا سفت می شود و یا بیمار دچار لغزش در حالت استراحت می شود. وی افزود: اگر از این سه علامت دو علامت در بیمار ظاهر شود، تقریبا ابتلای او به پارکینسون قطعی است. این متخصص مغز و اعصاب در خصوص علت دقیق ابتلا به این بیماری، گفت: هنوز بطور دقیق شناخته نشده که چرا سلولهای نورونی در این بیماری دچار تخریب می شوند، اما تحقیقات اثر برخی سموم را در این زمینه دخیل دانسته است.

وی افزود: همچنین بر اساس تحقیقات استرس هم در این زمینه دخیل بوده و ژنتیک هم تا حدی اثرگذار است، اما هنوز علت قطعی در این زمینه وجود ندارد. محمدی با اشاره به بروز این بیماری از سنین ۵۰ سالگی به بعد، گفت: ابتلا به این بیماری قبل از ۴۰ سالگی غیرمعمول است و قبل از ۲۰ سالگی به ندرت رخ می دهد.این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه پارکینسون را یک بیماری پیش رونده عنوان کرد و افزود: متاسفانه در صورت ابتلا به بیماری، درمانی برای توقف آن وجود ندارد و تنها با مصرف دارو می توان علائم آن را بهبود بخشید.

محمدی موفقیت در کنترل مناسب علائم بیماری را منوط به تشخیص زودهنگام آن دانست و افزود: بطور معمول بیمارانی که در مراحل اولیه بیماری هستند بهتر به درمان پاسخ می دهند.وی خاطرنشان کرد: در بیماری پارکینسون داروهایی از دسته تولید کنننده دوپامین تجویز می شود که تنها می توانند علائم بیماری را کنترل کنند.محمدی گفت: با مصرف این داروها عملا علائم بیماری کنترل شده و فرد بیمار می تواند زندگی طبیعی داشته باشد.این متخصص مغز و اعصاب از تمام افراد بالای ۵۰ سال خواست که به محض مشاهده علائم این بیماری از جمله کند شدن حرکات و لغزش دست ها حتما به پزشک مراجعه کنند.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx