آبله مرغان در بزرگسالی با بدن چه می‌کند؟

بسیاری از افراد در دوران کودکی از آبله مرغان رنج برده ‌اند، اما نمی ‌دانند که این ویروس در برخی اشخاص می‌ تواند اثرات طولانی ‌مدتی داشته باشد.

به گزارش آی‌زندگی، در برخی افراد ویروس آبله مرغان حتی پس از بهبودی نیز غیر فعال می ماند ولی می تواند بعداً به ویژه در بزرگسالان مسن دوباره فعال شده و منجر به بیماری دیگری به نام زونا شود. با افزایش سن، ایمنی ما کاهش می یابد و افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به زونا هستند کسانی هستند که در مقطعی از زندگی خود به آبله مرغان مبتلا شده و بعداً به برخی بیماری های دیگر مانند دیابت، بیماری قلبی، بیماری کلیوی، سرطان و اچ آی وی مبتلا شده اند. این بیماری‌ ها باعث تضعیف بیشتر سیستم ایمنی بدن شده و ما را در معرض بسیاری از عفونت ‌های جدی مانند زونا قرار می ‌دهند

اگرچه بثورات به خودی خود از بین می ‌رود، درد می‌ تواند ادامه داشته باشد و بر فعالیت ‌های روزانه افراد مسن تأثیر بگذارد. حدود ۱۰ تا ۵۰ درصد از بیماران مسن از درد مداوم پس از زونا رنج می برند. این درد می تواند بیماران را ناتوان کرده و وابستگی آنها را به مراقبین افزایش دهد. زونا همچنین می تواند در برخی از بیماران باعث ایجاد ضخم دائمی شود. عوارض نادر زونا شامل از دست دادن بینایی، کاهش شنوایی یا ضعف در دست ها و پاها است.

به گفته محققان، زونا نیاز به مراقبت فوری پزشکی به ویژه برای تسکین درد و به حداقل رساندن عوارض بیماری دارد. داروهای ضد ویروسی خاصی وجود دارند که می توانند به طور موثر برای درمان زونا استفاده شوند. با این حال، درمان باید زود شروع شود تا مؤثرتر باشد.پژوهشگران معتقدند: زمان آن فرا رسیده که زونا را از بین ببریم. این یک عفونت ویروسی با علائم دردناک و ناراحت کننده است. داروهای خانگی نمی توانند این ویروس را درمان کنند، بنابراین، مشورت با پزشک کاملا ضروری است. زونا نه تنها در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است، بلکه با واکسن نیز قابل پیشگیری است.

زونا نیاز به مراقبت فوری پزشکی به ویژه برای تسکین درد و به حداقل رساندن عوارض بیماری دارد. داروهای ضد ویروسی خاصی وجود دارند که می توانند به طور موثر برای درمان زونا استفاده شوند. با این حال، درمان باید زود شروع شود تا مؤثرتر باشد.دکتر آنیل پاتکی (Anil Patki) متخصص پوست توضیح می دهد که باید اطمینان حاصل کنیم که همه بزرگسالان بالای ۵۰ سال با پزشک خود در مورد مزایای پیشگیرانه واکسیناسیون بزرگسالان مشورت می کنند. واکسن ها ستون مهمی از سلامت پیشگیرانه را تشکیل داده و پیشگیری از بیماری بار سنگین اضافی بر زیرساخت های درمانی و بار اضافی اقتصادی را کاهش می دهد.

واکسیناسیون همچنین به افراد مسن کمک می کند تا زندگی عاری از بیماری، درد و وابستگی به دیگران داشته باشند. در حال حاضر چندین واکسن موجود است که می تواند از افراد مسن در برابر بیماری های جدی محافظت کند و امیدواریم که به زودی در دسترس عموم قرار گیرد.
منبع: سیناپرس

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx