غرق شدن کودک

ابداع حسگری که می‌تواند از غرق شدن کودک جلوگیری کند +عکس

پژوهشگران چین و کره جنوبی، نوعی حسگر پارچه‌ای ابداع کرده‌اند که با ارسال هشدار به یک اپلیکیشن تلفن همراه می‌تواند از غرق شدن کودکان جلوگیری کند.

به گزارش آی‌زندگی، یک حسگر پارچه‌ای ضدآب و تنفس‌پذیر که در صورت غرق شدن کاربر، پیام هشداری را به اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند ارسال می‌کند، می‌تواند تقریبا ۱۰۰۰ کودکی را که سالانه در آمریکا غرق می‌شوند، نجات دهد. این نوآوری نجات‌بخش می‌تواند سیگنال‌های کوچکی مانند حرکت مفاصل و پالس آنها را تشخیص دهد و در صورت عدم تشخیص حرکت، اخطاری را ارسال می‌کند.

به نقل از ایسنا، حسگرهای تشخیص حرکت زیر آب، فناوری جدیدی نیستند اما این حسگر، قابلیت تنفس را فراهم می‌کند که به آن امکان می‌دهد تا به دستگاه هوشمندی اضافه شود که به صورت بی‌سیم به اپلیکیشن تلفن همراه هشدار می‌دهد. این دستگاه را می‌توان در یک فناوری پوشیدنی مانند اپل واچ یا دستگاه ویژه‌ای که به‌ طور ویژه برای شنا طراحی شده است، تعبیه کرد.

حسگرهای مشابه موجود در بازار به محافظ ضخیم نیاز دارند که می‌تواند به تحریک پوست منجر شود اما این فناوری جدید با لایه‌های مشابه سیلیکون طراحی شده است که نیاز به یک قاب حجیم را از بین می‌برد. این گروه پژوهشی که اهل چین و کره جنوبی هستند، یک تکه پارچه از جنس پلی‌استر را در محلول اکسید گرافین و سپس در اسید هیدرویدیک غوطه‌ور کردند.

هنگامی که نمونه‌ای از پارچه پوشش‌داده‌شده به انگشت یک شخص متصل شد و سپس زیر آب قرار گرفت، یک واکنش الکتریکی قابل اندازه‌گیری را ایجاد کرد. پژوهشگران، حسگر مبتنی بر پارچه را با یک منبع تغذیه و یک سیستم جمع‌آوری داده ترکیب کردند تا یک سیستم حرکت هوشمند زیر آب ایجاد کنند که می‌تواند واکنش الکتریکی را به صورت بی‌سیم به یک اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند انتقال دهد.

پژوهشگران برای آزمایش حسگر، آن را به یک عروسک در حال شنا متصل کردند. هنگامی که عروسک پای خود را حرکت ‌داد، حسگر قادر به ردیابی حرکات بود و هنگامی که عروسک از حرکت باز ایستاد، اپلیکیشن یک پیام هشدار را دریافت کرد.

حسگری که می‌تواند از غرق شدن کودکان جلوگیری کند

پژوهشگران گفتند: از آنجا که حسگر هوشمند آب را دفع می‌کند، می‌تواند به نظارت بر ایمنی شناگران کمک کند و در انواع دیگری از حسگرهای زیر آب نیز استفاده شود. سالانه تقریبا ۳۷۰۰ نفر بر اثر غرق شدن غیرعمدی، جان خود را از دست می‌دهند که نزدیک به ۹۰۰ نفر از آنها کودک هستند. گزارش‌ها حاکی از این هستند که غرق شدن پس از نقایص مادرزادی، علت اصلی مرگ در کودکان زیر چهار سال است.

طبق آخرین آمار “مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا”(CDC)، روزانه ۱۰ آمریکایی در اثر غرق شدن جان خود را از دست می‌دهند که این رقم به بیش از ۳۵۰۰ مرگ در سال می‌رسد. از هر پنج مورد مرگ و میر، یک نفر کودک است و کودکان حدود ۷۰۰ مورد مرگ و میر در سال را به خود اختصاص می‌دهند. بسیاری از موارد مرگ و میر کودکان در اثر غرق‌شدگی، در کالیفرنیا اتفاق می‌افتد که بسیاری از خانه‌های آن دارای استخر هستند.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx