آلزایمر

ویژگی شخصیتی که زوال عقل را ۵۰ درصد افزایش می‌دهد

افرادی که سطوح بالایی از اضطراب را در زندگی خود تجربه کرده‌اند، ۴۸ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار دارند.

به گزارش آی‌زندگی، دکتر اندرو پتکوس، محقق این تحقیق، گفت: اضطراب، به ویژه در افراد مسن، در مقایسه با افسردگی موضوعی است که نسبتا مورد مطالعه قرار نگرفته است. افسردگی در بزرگسالی آشکارتر به نظر می‌رسد اما معمولا اپیزودیک(رویدادی) نیست. با این حال اضطراب یک مشکل مزمن مادام‌العمر محسوب می‌شود و به همین دلیل است که مردم اضطراب را به‌ عنوان بخشی از شخصیت نادیده می‌گیرند.

به نقل از ایسنا، دانشمندان بیش از ۱۰۰۰ دوقلو را در سوئد طی ۲۸ سال بررسی کردند. هر جفت هر سه سال یک بار مورد آزمایش قرار گرفتند و از نظر علائم زوال عقل غربالگری شدند. دوقلوهای همسان مضطرب‌تر و بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل بودند. این اولین مطالعه‌ای است که ارتباط بین اضطراب و خطر بالای ابتلا به زوال عقل را پیدا کرده است.

پروفسور مارگارت گاتز، از دیگر محققان این تحقیق نیز گفت: افراد پراضطراب کسانی هستند که سطح بالای عملکرد اضطرابی دارند. احتمال ابتلا به زوال عقل در کسانی که در گروه اضطراب بالا قرار داشتند، ۱.۵ برابر بیشتر بود. ارتباط بین اضطراب و زوال عقل می‌تواند در نتیجه کورتیزول – به اصطلاح هورمون استرس – باشد که به مغز آسیب می‌رساند.

همچنین ممکن است عوامل ژنتیکی وجود داشته باشد که به توضیح پیوند این ۲ مورد کمک کند. نتایج این تحقیق در نشریه Alzheimer’s & Dementia منتشر شده است.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx