نحوه ربودن سلول‌های سالم توسط سرطان کشف شد

محققان با کشف پروتئین NALCN دریافتند که سلول‌های سرطانی چگونه سلول‌های سالم را ربوده و خود را گسترش می‌دهند. درک چگونگی گسترش سرطان منجر به کشف درمان‌های بهتر خواهد شد.

به گزارش آی زندگی و به نقل از دیلی میل، محققان انگلیسی کشف کرده‌اند که پروتئینی به نام NALCN نقش کلیدی در ربایش سلول سالم توسط سلول سرطانی دارد.

آنها با آزمایش روی موش متوجه شدند که مسدود کردن فعالیت پروتئین NALCN باعث متاستاز {گسترش سرطان از یک نقطه بدن به سایر نقاط} می‌شود.

پروفسور ریچارد گیلبرتسون، سرپرست گروه تحقیق و مدیر موسسه تحقیقات سرطان UK Cambridge گفت این یافته، از مهم‌ترین یافته‌هایی است که در طول سه دهه اخیر از آزمایشگاه من بیرون آمده‌اند.

وی افزود نه تنها یکی از محرک‌های گریزان متاستاز را شناسایی کرده بلکه نشان دادیم چگونه سرطان فرایند سلول سالم را به نفع خود می‌رباید.

وی تاکید کرد به شرط تحقیقات بیشتر قادر به نحوه جلوگیری از گسترش سرطان خواهیم بود و حتی از این فرایند می‌توان در ترمیم اندام‌های آسیب دیده استفاده کرد.

پروتئین NALCN مخفف کانال نشت سدیم Na+  غیر انتخابی است.

کانال‌های نشت سدیم عمدتا در سیستم عصبی مرکزی یافت شده اما در بقیه بدن نیز وجود دارند.

این کانال‌ها در سراسر غشای سلول قرار گرفته و میزان نمکی که به داخل و خارج سلول می‌روند را کنترل می‌کنند.

البته دقیقا معلوم نیست این کانال‌ها به طور مستقیم چگونه در متاستاز نقش دارند.

دکتر اریک رارمن، محقق ارشد این تحقیق و همکار ارشد تحقیقات سرطان در موسسه تحقیقات سرطان کمبریج در این باره می‌گوید ما بسیار هیجان‌زده هستیم که پروتئین واحدی را شناسایی کرده‌ایم که نحوه گسترش سرطان را در بدن مستقل از رشد تومور، تنظیم می‌کند.

وی افزود ما در حال ایجاد تصویر واضح‌تر از فرآیندهایی هستیم که نحوه گسترش سلول‌های سرطانی را کنترل می‌کنند.

به گفته وی اکنون می‌توانیم در نظر بگیریم که آیا احتمالاً می‌توان داروهای موجود را با هدف جلوگیری از انتشار این مکانیسم از گسترش سرطان در بیماران، تغییر کاربری داد.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
Tags: , ,
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx