پدر بزرگ و نوه

این شیوه تربیتی، بزرگ‌ترین هدیه به کودکان است

وقتی در زندگی هیچ چیز سر جای خودش نیست، آنها آنجا هستند تا ما را آرام کنند، وقتی کنترل خود را از دست می‌دهیم و دیگر نمی‌دانیم به کجا باید پناه ببریم، توصیه‌های خوب و ارزشمند آنها موانع پیش روی ما را از بین می‌برد و وقتی همه روی از ما برمی‌گردانند، آن‌ها با خیرخواهی و شفقت پشتمان می‌ایستند و وجود ما را سرشار از عشق و محبت می‌کنند. همانطور که متوجه شدید، صحبت ما در مورد پدربزرگ و مادربزرگ است، این دو انسان گرانبها که ارکان مهم خانواده به شمار می‌روند.

چگونه با پدربزرگ و مادربزرگ خود رابطه بهتری داشته باشیم؟

آنها همه چیز را بی‌حساب به ما می‌بخشند و هرگز انتظاری در ازای آن ندارند، به شکلی خستگی‌ناپذیر و بدون هیچ فخرفروشی به ما کمک می‌کنند و ما را بی‌قید و شرط و بی‌دلیل دوست دارند. شاید به همین علت است که هیچ جمله ستایش‌آمیزی در این جهان درخور قدردانی از آن‌ها نیست و احترامی که ایشان شایسته آن هستند را ادا نمی‌کند.  اما فراتر از تمام فداکاری‌هایی که برای ما انجام می‌دهند، و تمام محبت و گرمایی که به خانه‌های ما می‌آورند، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌توانند به نوه‌هایشان کمک کنند تا از سلامت روانی بهتری برخوردار شوند و این موضوعی است که اخیراً طی تحقیقاتی بررسی و اثبات شده است.

بزرگ شدن با پدربزرگ و مادربزرگ: یک هدیه گرانبها

براساس مطالعه‌ای که توسط تیمی از محققان دپارتمان جامعه‌شناسی در کالج بوستون (ایالات متحده آمریکا) انجام شده ‌است، کودکانی که در نزدیکی پدربزرگ و مادربزرگ خود بزرگ می‌شوند کمتر در معرض خطر ابتلا به برخی اختلالات روانی قرار دارند و بالطبع زندگی آرام‌تری را پشت سر می‌گذارند.

این مطالعه که بر روی ۳۷۴ پدربزرگ و مادربزرگ و ۳۶۵ نوه انجام شده ‌است، نشان می‌دهد کودکانی که به پدربزرگ و مادربزرگ خود نزدیک هستند و با ایشان قرابت و نزدیکی بیشتر و بهتری دارند از نظر روانشناختی در سلامت کامل به سر می‌برند و به‌ندرت علائم اختلالاتی چون افسردگی و اضطراب را بروز می‌دهند.  نکته جالب و در عین حال عجیب تحقیق این است که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی که از سوی نوه‌های خود حمایت و محبت دریافت می‌کنند، اما درصدد جبران آن برنمی‌آیند، بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات افسردگی هستند و این موضوعی است که می‌تواند به یک جنجال واقعی در میان جامعه‌شناسان و متخصصان روانشناسی منتهی شود. بنابراین اهمیت رابطه پدربزرگ و مادربزرگ/ نوه توسط این مطالعه تاکید و تایید شده ‌است.

با این حال، حفظ پیوندهای خانوادگی قوی که در طول زمان محکم و ثابت باقی بمانند، همیشه آسان نیست. خوشبختانه، اولین قدم و اندکی تلاش از جانب پدربزرگ و مادربزرگ یا نوه‌ها می‌تواند به احیای رابطه‌ای سالم و پایدار میان آن‌ها کمک کند. علاوه بر این، در ادامه چند نکته برای بهبود این رابطه وجود دارد. با ما همراه باشید.

چگونه با پدربزرگ و مادربزرگ خود رابطه بهتری داشته باشیم؟

  • اولین کاری که برای داشتن رابطه خوب با پدربزرگ و مادربزرگ خود باید انجام دهید این است که با آنها ارتباط برقرار کنید. از گوش دادن به ایشان دریغ نکنید و از تجربیات فراوان آنها و همه خرد و دانشی که نشان می‌دهند الهام بگیرید.
  • پدربزرگ و مادربزرگ شما احتمالاً علایق شما را ندارند و این کاملاً طبیعی است. اما این بدان معنا نیست که نباید برخی از فعالیت‌ها را با آنها انجام دهید، به‌خصوص اگر تمام روزهایی را که در دوران کودکی‌تان با شما و در کنار شما سپری کرده‌اند، به یاد بیاورید. بنابراین چند ساعت از وقت خود را به آن‌ها تقدیم کنید و زمانی که فعالیت‌های مورد علاقه خود را انجام می‌دهند، ایشان را همراهی نمایید.
  • برای یک سالمند دشوار است که دائماً از نزدیکان خود کمک بخواهد و به همین دلیل است که پدربزرگ و مادربزرگ‌ها اغلب ترجیح می‌دهند در مورد بیماری‌هایی که از آن رنج می‌برند حرفی نزنند و سکوت کنند. پس منتظر نباشید که بیایند و از شما درخواست کمک کنند. دریا دل باشید و قبل از آن‌که آن‌ها تقاضای کمک کنند، کمک خویش را به ایشان پیشکش نمایید. این عمل شما، به خوشحالی و شادمانی آن‌ها ختم خواهد شد!

منبع: سلامت

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx