معماهای جالب همراه با جواب را اینجا ببینید

انسان ها، از زمان‌های دور به حل معما علاقه‌مند بودند. در اینجا ۵ معما برای محک زدن آمادگی ذهن شما طراحی شده است. در پایان پاسخ آن‌ها نیز قرار داده شده است.
آی‌زندگی – امروز ۵ معما برای شما طراحی شده است. بعضی شاید به نظر ساده برسند، ولی نکته‌ای در آن‌ها نهفته است. امیدواریم بتوانید به آن‌ها پاسخ‌های درست بدهید. در پایان پاسخ معما‌ها هم آمده که می‌توانید درستی جواب خود را محک بزنید.

معمای اول:
یک اتوبوس در حال حرکت است و در اولین ایستگاه دو نفر را سوار می‌کند. ۵ نفر را در ایستگاه بعد سوار می‌کند. در ایستگاه سوم ۲ نفر را سوار و ۳ نفر را پیاده میکند. در ایستگاه چهارم هیچ کس سوار و پیاده نمی‌شود. چند نفر در اتوبوس هستند؟

معمای دوم:
ده سیب در سبد داریم، چطور می‌توانیم آن‌ها را بین ده نفر تقسیم کنیم در حالی که هنوز یک سیب در سبد باقی بماند؟

معمای سوم:
۳۶ جوراب قرمز، ۱۸ جوراب آبی و ۹ جوراب سبز در یک کشو قرار دارند و اتاق تاریک است. چند لنگه جوراب برداریم که مطمئن باشیم حداقل یک جفت جوراب همرنگ داریم؟

معمای چهارم:
دو دوست وارد یک کافه شدند، یکی شیر و دیگری قهوه سفارش داد. وقتی شیر و قهوه را در دو لیوان، به حجم‌های مساوی، پیش آن‌ها گذاشتند. یکی از دوستان یک قاشق از لیوان شیر خود را در لیوان قهوه دیگری ریخت. سپس یک قاشق از مخلوط شیر و قهوه دوستش به لیوان خود ریخت و بعد یک قاشق از محتوی شیر و قهوه‌ی دوستش به لیوان خود ریخت و بعد یک قاشق از محتوی لیوان خود را به محتوی لیوان دوستش اضافه کرد و یک قاشق از محتوی آن برداشت و این کار را تا ۷ قاشق برای هر لیوان تکرار کرد. می‌دانیم شیر یا قهوه در هر لیوان کلا ۱۴ قاشق بوده است. در این میان شیر بیشتری وارد قهوه شده یا قهوه بیشتری وارد شیر شده است؟

معمای پنجم:
سه خواهر تصمیم گرفتند برای ناهار تخم مرغ آب پز بخورند. خواهر بزرگتر نصف تخم مرغ‌ها به اضافه نیم تخم مرغ را برداشت. خواهر دوم از آنچه باقی مانده بود، نصف تخم مرغ‌ها به اضافه نیم تخم مرغ را برداشت. خواهر کوچک نیز نصف تخم مرغ‌های باقی مانده به اضافه نیم تخم مرغ را برداشت و دیگر تخم مرغی باقی نماند. هر خواهر چند تخم مرغ برداشته اند؟

پاسخ معما‌ها
پاسخ معمای اول:
حداقل ۷ نفر در اتوبوس هستند، راننده را هم باید حساب کرد.

پاسخ معمای دوم:
در صورتی که نفر آخر سیبش را با سبد بردارد، مسئله حل است.

پاسخ معمای سوم:
چهار لنگه

پاسخ معمای چهارم:
چون حجم اولیه شیر و قهوه برابر بوده است و حجم هر یک از دو مایع مخلوط در دو لیوان نیز تغییر نیافته است، مسلما به جای شیری که از لیوان شیر کم شده است، به همان مقدار قهوه اضافه شده است و در دیگری نیز همین طور. پس مقدار شیر جا به جا شده برابر با مقدار قهوه جا به جا شده است.

پاسخ معمای پنجم:
تعداد کل تخم مرغ‌ها ۷ تا بوده است. خواهر اول نصف تخم مرغ ها، یعنی سه و نیم، به اضافه نیم تخم مرغ را برداشت؛ یعنی در مجموع چهار تخم مرغ. خواهر دوم از سه تخم مرغ باقی مانده، نصف آنها، یعنی یک و نیم تخم مرغ، به اضافه نیم تخم مرغ را برداشت؛ یعنی در مجموع دو تخم مرغ. به این ترتیب تنها یک تخم مرغ باقی ماند که خواهر کوچکتر نیمی از آن، یعنی نیم تخم مرغ، به اضافه نیم تخم مرغ را برداشت؛ یعنی مجموعا یک تخم مرغ.

منبع: فرارو

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx