نوشیدن آب قبل از خواب

آیا قبل از خواب شبانه باید یک لیوان آب بنوشیم؟

آبرسانی منظم و همیشگی به بدن از طریق نوشیدن آب می‌تواند پیامدهای مثبتی برای سلامت ما داشته باشد. درواقع، نوشیدن منظم آب هم برای مغز مفید است و هم برای بدن و پوست. به همین دلیل هم بعضی افراد تصمیم می‌گیرند که از راهکارهای مختلف مانند نوشیدن آب قبل از خواب شبانه برای افزایش میزان آب دریافتی و تامین نیازهای بدن کمک بگیرند. اما آیا چنین کاری واقعا مفید خواهد بود یا پیامدهای منفی خواهد داشت؟

به گزارش آی‌زندگی، امروزه بخش قابل توجهی از انسان‌ها در طول روز آب کافی مصرف نمی‌کنند یا از مواد غذایی سرشار از آب برای تامین آب مورد نیاز بدن کمک نمی‌گیرند. بنابراین، نوشیدن آب قبل از خواب شبانه می‌تواند به این افراد کمک کند تا به حد نصاب استاندارد برای آب دریافتی روزانه برسند. نوشیدن آب قبل از خواب شبانه باعث می‌شود که بعضی افراد بیشتر تعریق کنند، خنک‌تر شوند و احساس آرامش بیشتری داشته باشند و درنتیجه خواب بهتری را تجربه کنند. درواقع، نوشیدن آب به تنظیم دمای بدن کمک می‌کند، درحالی که دمای بدن همیشه نقش مهمی در خواب راحت و باکیفیت دارد.

با این‌حال، نوشیدن آب قبل از خواب شبانه برای همه افراد کارکرد مثبتی ندارد. این کار، مخصوصا اگر میزان آب مصرفی زیاد باشد، می‌تواند باعث تکرر ادرار در ساعات خواب شبانه شود و درنتیجه اثرات منفی‌ای برای خواب شبانه داشته باشد. بعضی افراد هم تصور می‌کنند که نوشیدن آب قبل از خواب شبانه می‌تواند به کاهش وزن کمک کند اما متخصصان تغذیه چنین تصوری را نادرست می‌دانند. این نکته هم مهم است که اختلال خواب به‌ علت تکرر ادرار ناشی از نوشیدن آب می‌تواند هر مزیت احتمالی برای کاهش وزن را به صفر برساند. خواب بی‌کیفیت می‌تواند پیامدهای مخربی برای هورمون‌های گرسنگی و سیری داشته باشد و در طول روز بعدی باعث گرسنگی غیرعادی شما شود.

درست است که بعضی از مطالعات علمی نشان داده‌اند که دریافت آب کافی در طول روز با کاهش وزن کلی مرتبط است، اما این ارتباط به نوشیدن آب قبل از خواب شبانه ارتباطی ندارد. درواقع، نوشیدن آب زمانی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند که نزدیک به اوقات استفاده از وعده‌های غذایی اصلی مصرف شود.

میزان آبی که می‌توانید قبل از خواب شبانه بنوشید، به چند عامل بستگی دارد:

میزان آب دریافتی در طول روز
میزان فعالیت‌های ورزشی
دمای محیط زندگی (هرچه دمای محیط زندگی بیشتر باشد، بیشتر عرق می‌کنید و به آب بیشتری نیاز دارید)
اندازه بدن هر فرد
جدای از این عوامل مهم، میزان آب مصرف‌شده قبل از خواب شبانه نباید به اندازه‌ای باشد که باعث تکرر ادرار و اختلال خواب شود. بنابراین، اگر می‌خواهید حتما قبل از خواب مقداری آب بنوشید، باید به این نکته مهم توجه کنید. افرادی که می‌خواهند از تکرر ادرار و اختلال خواب ناشی از آن جلوگیری کنند باید حجم اصلی آب دریافتی را به ساعات روز منتقل کنند و در فاصله یک تا ۲ ساعت قبل از خواب شبانه به حداقل برسانند.

منبع: سلامت

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx