اپلیکیشنی برای تشخیص کرونا از روی صدای شما!

دانشمندان بین الملل در یک مطالعه جدید موفق شده اند با استفاده از یک سیستم هوش مصنوعی به کار رفته در یک اپلیکیشن موبایل که صدای افراد را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد، ابتلا یا عدم ابتلای آن ها به بیماری کووید ۱۹ را با دقت بالایی تشخیص دهند.

به گزارش آی‌زندگی، بر اساس تحقیق جدیدی که اخیرا منتشر شده است، محققان موفق به استفاده از هوش مصنوعی (AI) برای تشخیص دقیق عفونت کووید ۱۹ تنها با بررسی صدای افراد از طریق یک برنامه تلفن همراه شده اند.  مدل هوش مصنوعی مورد استفاده در این تحقیق دقیق‌تر از آزمایش‌های آنتی‌ژن سریع است و استفاده از آن ارزان، فوری و آسان است، به این معنی که می‌توان از آن در کشورهای کم‌درآمدی که آزمایش‌های PCR گران هستند و یا توزیع آن‌ها دشوار است، استفاده کرد.

به نقل از سیناپرس، به گفته محققان مؤسسه علوم داده دانشگاه ماستریخت هلند، این مدل هوش مصنوعی در ۸۹ درصد مواقع توانسته بیماری فوق را به درستی تشخیص دهد. به گزارش سیناپرس، این در حالی است که دقت آزمایش‌های موسوم به جریان جانبی، بسته به نوع برند بسیار متفاوت بوده است. همچنین، آزمایش‌های فوق در تشخیص عفونت کووید ۱۹ در افرادی که هیچ علامتی از خود نشان نمی‌دهند، به طور قابل‌توجهی دقت کمتری داشته اند.

محققان فوق افزودند: این نتایج امیدوارکننده نشان می‌دهد که یک ضبط‌ ساده صدا همراه با الگوریتم‌های هوش مصنوعی به‌طور بالقوه می‌توانند به دقت بالایی در تعیین این که کدام بیماران مبتلا به کووید-۱۹ هستند، دست یابند. چنین آزمایش هایی را می توان بدون هیچ هزینه ای ارائه کرد و تفسیر آن ها نیز بسیار ساده است. این تست ها را ضمنا می توان از راه دور نیز انجام داد و همچنین در مبادی ورودی-خروجی برای تجمعات بزرگ استفاده کرد.

عفونت کووید ۱۹ معمولاً روی مسیر تنفسی فوقانی و تارهای صوتی تأثیر می گذارد و منجر به تغییراتی در صدای فرد می شود.  محققان برای استفاده از این امکان در تشخیص بیماری فوق، از یک مجموعه صوتی از افراد که توسط دانشگاه کمبریج جمع آوری شده بود، استفاده کردند. آن ها برای بررسی های خود از برنامه ای که روی تلفن همراه کاربر نصب می‌شود، استفاده نمودند.

برنامه فوق از شرکت‌کنندگان می خواهد که اطلاعات اولیه‌ای در مورد وضعیت سن و سال، سابقه پزشکی و وضعیت سیگار کشیدن را گزارش ‌دهند و سپس از آن ها درخواست می کند که صداهای تنفسی خود ا ضبط کنند. این صداها شامل سه بار سرفه کردن، سه تا پنج بار تنفس عمیق از طریق دهان و سه بار خواندن یک جمله کوتاه روی صفحه نمایش است.

محققان از تکنیک تجزیه و تحلیل صدا به نام تجزیه و تحلیل Mel-Spectrogram استفاده کردند که ویژگی های مختلف صدا مانند بلندی، قدرت و تنوع را در طول زمان شناسایی می کند.آنها با بررسی هایی که روی وضعیت تشخیص بیماری کووید ۱۹ توسط این سیستم انجام دادند، متوجه شدند که روش فوق به خوبی عمل کرده و قادر است با دقت بالایی تشخیص بیماری را در افراد انجام دهد.

این محققان برای افزایش اطمینان خود به تشخیص های این سیستم هوش مصنوعی، قصد دارند سلسله آزمایش های خود را با نمونه های بزرگ تری از صدای افراد ادامه دهند. این یافته های جالب توجه در کنگره بین المللی انجمن تنفسی اروپا در بارسلون اسپانیا ارائه شده اند.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx