تازه عروس ها بخوانند، برای چیدمان آشپزخانه این اشتباهات را نکنید

به گزارش آی‌زندگی؛ انتخاب و خرید وسایل و جهیزیه، و چیدمان خانه نوعروس که قرار است در آن خانه یک عمر همراه با همسرشان بهترین روزها را برای یکدیگر بسازند، کار شیرین و در عین حال سختی است. به عنوان یک نوعروس و داماد در پروسه ازدواج و شروع زندگی مشترک اینکه منزلتان چه خصوصیت و چه دکوراسیونی داشته باشد، جزو مهمترین مسائلی است که باید به آن توجه کنید.

پس پیشنهاد می‌کنیم خواندن این متن را از دست ندهید. با اینکه خانه و اسباب و اثاثیه‌اش متعلق به شماست و در نهایت این خود شما هستید که باید با سلیقه شخصی‌تان آن را چیدمان کنید و از حضور در فضایی که ایجاد کردید احساس لذت و آرامش داشته باشید، ولی ما در این متن کوتاه شما را راهنمایی می‌کنیم تا بهترین چیدمان را در خانه خود پیاده کنید.تا هم خودتان احساس بهتری داشته باشد، هم خانواده و دوستانتان با حضور در منزل شما از زیبایی آنجا لذت ببرند. در این متن به اشتباهات رایجی می پردازیم که تازه عروسان در دکوراسیون و چیدمان منزلشان انجام می‌دهند. برخی از این اشتباهات هر چند مهم به نظر نمی‌رسند اما به شدت بر روی زیبایی و روح آرامش‌بخش خانه تاثیر می‌گذارند.

۱. استفاده ی بیش از اندازه از یک رنگ

انتخاب درست رنگ در محیط خانه، به زیبایی و گرمی آن کمک می کند. رنگ ها جزئی جدا نشدنی در صنعت دکوراسیون هستند و با استفاده ی هوشمندانه از آنها و رعایت نکات زیبایی شناسی میتوان شور و شوق را به فضای خانه آورد. گاهی استفاده ی بیش از حد از یک رنگ در فضای نشیمن یا اتاق خواب باعث ایجاد حس ناآرامی و استرس درطولانی مدت می شود. خیلی ها بر این باورند که استفاده از رنگ سفید در تمامی ارکان طراحی داخلی باعث بزرگ نشان داده شدن فضا میشود، اما باید دانست که رنگ ها با ترکیب با یکدیگر جان میگیرند. اولین و بزرگترین اشتباه بانوان جوان در چیدمان منزلشان استفاده از یک رنگ ثابت و نداشتن پالت رنگی است. بطور مثال استفاده از رنگ طوسی به تنهایی نه تنها فضا را به دکوراسیونی مدرن تبدیل نخواهد کرد بلکه حس ترس، غم و دلزدگی را به افراد خانه القا میکند. بنابراین برای ایجاد یک دکوراسیون زیبا باید به دنبال رنگی برای شکستن یکنواختی و ایجاد تعادل بصری در محیط زندگی باشید و از ترکیب رنگ‌ها نترسید!

۲. چیدمان عجولانه بدون در نظر گرفتن نیاز ها
خانه ی انسان مانند جسم جانداری است که از ما تاثیر پذیرفته و برما تاثیر میگذارد. شاید زمان زیادی لازم باشد تا نیاز های خود را برای زندگی در فضای جدید درک کنیم و انتخاب های جدیدی در ذهن ما مطرح شود. پس در قدم اول به دلیل بودجه ی محدود در ابتدای راه زندگی و زمان محدود به دلیل تشریفات مراسم عروسی، نیازی به عجله نیست. چراکه انتخابات عجولانه صرفا به این دلیل که باید تمامی وسایل را تهیه کنید، ممکن است برای شما گران تمام شود و مجبور به تعویض تعدادی از وسایل دکوراسیون شوید، پس بهتر است با آرامش و طی مدتی زندگی در مکان جدید به ریزه کاری های فضای خود مانند تابلوها، گلدان ها، رومیزی ها و .. فکرکنید.

۳. لازم نیست خانه تان را پر از وسیله کنید

بسیاری از وسایلی که طبق رسم و رسومات در جهیزیه تهیه می‌شوند، برای شروع زندگی مشترک آن هم در خانه‌هایی با متراژ پایین اضافی و غیر ضروری هستند. گاهی باید رسم و رسومات را کنار گذاشت و با اندکی صرف وقت و جستجو به چیدمانی متناسب با اندازه خانه رسید. چیدمانی که هم زیباست و هم کاربردی. خرید مبلمان‌های غول‌پیکر، میز ناهارخوری بزرگ و جاگیر، ویترین و بوفه، لوسترهای چندین شاخه و سنگین و غیره را فراموش کنید. قبل از خرید هر وسیله‌ای از خودتان بپرسد: آیا واقعا به این وسیله احتیاج دارید و از آن استفاده می‌کنید؟ و آیا فضای کافی و مناسبی برای آن وسیله در خانه دارید؟ به این ترتیب هزینه کمتری هم برای تهیه وسایل و دکوراسیون منزلتان پرداخت می‌کنید.

۴. در نظر نگرفتن ابعاد خانه
چیدمان خانه براساس دیده ها و شنیده ها و خانه های دوست و آشنا از بزرگترین اشتباهات است. شاید زیبایی یک رنگ در خانه ی رفیقتان صرفا به علت استفاده ی درست در فضای مناسب باشد. پس اولین قدم برای انتخاب رنگ و چیدمان، درک درست ابعاد و ویژگی های منزلتان است. مبلمان بسیار بزرگ، قالیچه های نامتناسب و ابزار دکوراتیو بلند همه از اشتباهاتی هستند که باعث بهم زدن آرامش و زیبایی محیط زندگی میشوند.

۵. جلوگیری از ورود نور طبیعی
استفاده از پرده هایی با پارچه ی ضخیم و رنگ های تیره در ابعاد نامناسب باعث میشود نور طبیعی وارد منزل نشود. اگر قرار است در منزلی زندگی کنید که سالن کوچکی دارد، پرده‌های والان‌دار با رنگ‌های تیره انتخاب اشتباهی است تابش نور طبیعی بر محل زندگی باعث زنده نگه داشتن رابطه ی انسان و طبیعت است و سطح انرژی را بالا برده و سبب نشاط میشود. باید بدانید پرده های خانه از مهمترین و زیباترین ابزار های طراحی داخلی هستند که بافت و رنگ آنها تاثیر زیادی بر بزرگ یا کوچک نشان دادن فضا دارد، بنابراین در انتخاب پرده خیلی دقت کنید و نور را از خود و خانه‌تان دریغ نکنید!

۶. استفاده از گل و گیاه در خانه
بسیاری از نوعروسان در چیدمان منزل‌شان استفاده از گیاه طبیعی را فراموش می‌کنند. اگر خانه‌تان به اصطلاح نورگیر است و از نور خورشید در خانه بهره‌مند هستید، از این موهبت بزرگ غافل نشوید و حتما از وجود چند گلدان سبز بهره ببرید. در این مورد اشتباه خیلی‌ها این است که به جای گل طبیعی از گلدان‌های گل مصنوعی استفاده می‌کنند. گل‌های مصنوعی هر چقدر هم که طبیعی درست شده باشند، جای گلدان طبیعی را نمی‌گیرند. برگ سبز طبیعی انرژی فوق العاده‌ای در خانه ایجاد می‌کند، برای شروع و ادامه زندگی‌تان به این انرژی نیاز خواهید داشت. برگ‌های زنده و سبز به خانه‌تان طراوت خاصی می‌بخشند.

۷. در نظر نگرفتن ارتباط فضایی در محیط زندگی
در فضای زندگی حیطه بندی های متفاوتی از جمله آشپزخانه، اتاق خواب، سرویس بهداشتی ، پذیرائی و … وجود دارد که هر کدام عضوی از مجموعه ی خانه ی ما هستند. در چیدمان اولین خانه ی زندگی گاهی ارتباط این فضاها فراموش میشود و هر فضا به طور جداگانه با سبک متفاوتی چیدمان میشود که در کل یک ساختمان متناقض و ناموزون در دید مخاطب به نظر میرسد.

اکثر افراد بنا بر سلیقه ی شخصی ترجیح میدهند که فضای پذیرایی بزرگ یا جمع و جور داشته باشند ولی به جای استفاده از رنگ و بافت مناسب، مسیر های حرکتی منزل را با اسباب و وسایل دکوری مورد علاقه مسدود می کنند و مبلمان را جلوی ورودی یا راهرو ها یا مماس با دیوار قرار میدهند و آرامش را از خود سلب میکنند. سهولت دسترسی در فضای خانه باعث ایجاد حس آرامش و امنیت در افراد خانواده میشود.

۸. استفاده از وسایل دکوری به تعداد زیاد یا کم
برخی فکر میکنن استفاده از وسایل براق و تجملاتی به خانه ی آنها ظاهری ارزشمند میبخشد. اما باید دانست زرق و برق افراطی و استفاده از وسائل دکوری براق در طولانی مدت باعث ایجاد حس خستگی میشود. همچنین باید در میزان استفاده از وسایل تزیینی و اکسسوری هم دقت کرد. استفاده بیش از حد و شلوغ کردن فضا با این وسایل باعث ایجاد عدم تمرکز و همینطور وجود ناآرامی شده و خلوتی بیش از اندازه نیز، این فضا را بی‌روح و خسته کننده می‌کند.

۹. مبلمانی متناسب با متراژ منزل‌تان بخرید

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که دخترخانوم‌ها موقع خرید جهیزیه مرتکب می‌شوند، عدم تناسب اندازه مبلمان با متراژ سالن پذیرایی منزلی است که قرار است در آن سکونت داشته باشند. امروزه اکثر زوج‌ها مجبورند در آپارتمان‌هایی زندگی کنند که متراژ کوچکی دارند. وقتی در سالن کوچک خود از مبل‌هایی با ابعاد بزرگ استفاده می‌کنید، سالن کوچک‌تر به نظر می‌رسد. با این کار فضای موجود را خفه می‌کنید. اگر سالن کوچکی دارید یک مبل نیم‌ست با رنگ روشن مناسب‌ترین گزینه است. جای راحت راه رفتن و نفس کشیدن برای خود بگذارید!

همچنین استفاده از رومبلی‌های قدیمی جلوه مبلمان شما را از بین می‌برد. اگر می‌خواهید برای تمیز ماندن مبلتان از رومبلی استفاده کنید، بهتر است سعی کنید با اندکی سلیقه و توجه به هارمونی رنگی وسایل خانه، از رنگی مناسب و زیبا استفاده کنید.

۱۰. دیوارهای خانه‌ در انتظار تابلوهای زیبا
قرار دادن تابلو روی دیوار از مواردی است که نباید از آن گذشت. دیوارهایتان را خالی نگذارید. تابلوهای زیبای نقاشی یا عکس البته با اندازه‌ای متناسب، به دیوارها جلوه خوبی می‌دهند. اکثر مردم تابلوها را با ارتفاع زیادی از سطح زمین و نزدیک سقف نصب می‌کنند. باید بدانید این اشتباه بزرگی است. اگر چند قاب کوچک دارید آن‌ها را با چیدمان خاصی کنار هم روی دیوار بچسبانید. اگر دیوار بزرگی دارید، از قابی با اندازه بزرگتر استفاده کنید و آن را در مرکز دیوار قرار دهید. حتی می‌توانید عکس‌های خانوادگی‌تان را چاپ کنید و یک دیوار را به این عکس‌ها اختصاص دهید. حتما انرژی خوبی از آنها خواهید گرفت. اما به این نکته هم توجه داشته باشد که تمام دیوارهای خانه را پر از تابلو نکنید. ترکیب پر و خالی بودن دیوارها منظره جذابی خواهد داشت.

منبع: chidoplus

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx