افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان چقدر طول می‌کشد؟

تجربه تغییرات خلقی در دوره پس از زایمان طبیعی است، اما علائم مداوم و شدیدتر ممکن است نشان‌دهنده افسردگی پس از زایمان باشد. اما چه زمانی ممکن است شروع شود و چه مدت طول بکشد.

به گزارش آی‌زندگی، شروع افسردگی پس از زایمان معمولا در مادران زمانی دیده می‌شود که فرزندشان بین مرحله نوزادی و 6 ماهگی باشد. با این حال، این تجربه به شش ماه اول پس از تولد محدود نمی‌شود. 
برخی از افراد اثرات افسردگی پس از زایمان را بیش از یک سال پس از زایمان احساس می‌کنند. همانطور که افراد بیشتری در مورد تجربیات خود در مورد افسردگی پس از زایمان صحبت می‌کنند، مشخص می‌شود که این وضعیت روی هر فرد متفاوت تاثیر می‌گذارد.
عوامل متعددی ممکن است به افسردگی که بیشتر طول می‌کشد کمک کند.

عوامل خطر برای بهبودی طولانی‌تر از :

• فقدان شریک زندگی و حمایت اجتماعی

• سابقه افسردگی یا اضطراب

• سابقه سوء استفاده جنسی در دوران کودکی

• تغییرات عمده زندگی یا استرس

• نگرانی‌های مالی

• مبارزه برای انطباق با خواسته‌های والدین

• استانداردهای بالا و انتقاد بیش از حد از خود

اگر افسردگی پس از زایمان برای شما تشخیص داده شده است، شروع درمان ضروری است. هر چه زودتر درمان را شروع کنید، زودتر می‌توانید انتظار داشته باشید که به حالت عادی خود برگردید.
استفاده از بیش از یک درمان در یک زمان معمول است. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید از دارو استفاده کنید و به مشاوره مراجعه کنید. اگر یکی از گزینه‌ها برای شما کار نمی‌کند، امتحان کردن گزینه جدیدی اشکال ندارد.

روان درمانی
اغلب یکی از اولین گزینه‌های درمانی است که به افراد مبتلا به موارد خفیف تا متوسط افسردگی پس از زایمان ارائه می‌شود. پزشکان معمولاً از ابزارهای غربالگری مانند مقیاس افسردگی پس از زایمان ادینبورگ برای ارزیابی و تشخیص افسردگی استفاده می‌کنند. نمره 9 یا بیشتر نشان‌دهنده افسردگی احتمالی است.
درمان شناختی رفتاری که بر نحوه ارتباط افکار شما با رفتارهای شما تمرکز دارد، نیز یک گزینه است. مشاوره غیر رهنمودی بی‌دردسرترین رویکردی است که بر گوش دادن و تایید خود متمرکز است. مهمترین نکته در روان درمانی، یافتن درمانگری است که برای شما مناسب باشد. 
ممکن است لازم باشد قبل از پیدا کردن درمانگر با شخصیت و سبکی که برای شما مناسب است، با تعدادی از درمانگران مصاحبه کنید.

دارو

خط اول درمان برای افسردگی پس از زایمان است. داروهای ضد افسردگی زیادی وجود دارد که افرادی که افسردگی پس از زایمان را تجربه می‌کنند می‌توانند از آنها استفاده کنند. داروهای ضد اضطراب نیز ممکن است یک گزینه باشد، به خصوص اگر علائم شما بیشتر در انتهای طیف اضطراب باشد.
روان‌پریشی پس از زایمان ممکن است به درمان با تثبیت‌کننده‌های خلق‌و‌خو یا داروهای ضد روان‌پریشی نیاز داشته باشد.
بسیاری از داروهای ضد افسردگی برای استفاده در دوران شیردهی تایید شده‌اند، اما برای اطمینان با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: سلامت

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx