نیمی از مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان قابل پیشگیری است

به گزارش آی زندگی و به نقل از دیلی میل، به گفته محققان آمریکایی نیمی از مرگ و میرهای ناشی از سرطان در جهان قابل پیشگیری است.

طبق تحقیق منتشر شده در The Lancet، سالانه 4.5 میلیون مرگ ناشی از سرطان ناشی از عوامل خارجی مانند الکل، سیگار یا چاقی است که قابل پیشگیری است.

محققان دانشگاه واشنگتن می‌گویند تاثیر عوامل خطرات شغلی، محیطی و رفتاری را بر روی 23 سرطان کشنده در سراسر جهان بررسی کرده‌اند.

به گفته آنها در مجموع، سرطان‌های ناشی از عادات مذکور، منجر به از دست دادن مجموعا 87.8 میلیون سال زندگی سالم به دلیل مرگ زودرس شد.

دکتر کریستوفر موری، نویسنده اصلی، متخصص در داده‌های سلامت جمعیت گفت که این یافته‌ها بار رو به رشد جهانی سرطان را نشان می‌دهد.

وی افزود این مطالعه نشان می‌دهد که بار سرطان همچنان یک چالش مهم بهداشت عمومی است که در سراسر جهان در حال افزایش است و سیگار همچنان عامل خطر اصلی سرطان در سراسر جهان است.

این مطالعه همچنین نشان داد مردان به دلیل استعمال دخانیات و مشروبات الکلی بیشتر و انجام مشاغل خطرناک، بیشتر از زنان در معرض خطر از دست دادن سال‌های عمر خود در اثر سرطان هستند.

در سطح جهان، بیش از یک سوم (36.9 درصد) از مرگ و میر ناشی از سرطان ناشی از عوامل خارجی مربوط به سرطان‌های ریه، برونش و نای بوده که بیشتر از هر نوع سرطانی است.

این تا حدی به این دلیل است که سیگار خطر ابتلا به این نوع سرطان‌ها را افزایش داده و تنباکو بزرگ‌ترین عامل مرگ 4.45 میلیون نفر بوده است.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
Tags: , ,
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx