سگ‌های رباتیک

گشت‌زنی سگ‌های رباتیک در تاسیسات فضایی آمریکا

نیروی فضایی آمریکا قصد دارد از سگ‌های رباتیک برای گشت‌زنی و نظارت در پایگاه فضایی کیپ کاناورال استفاده کند.

به گزارش آی‌زندگی، این ربات‌های چهارپا برای انجام کارهای تکراری مناسب هستند. نیروی فضایی آمریکا قابلیت این سگ‌های رباتیک چهارپای بدون سرنشین(Q-UGV) را برای انجام گشت‌های امنیتی و سایر وظایف تکراری به نمایش گذاشته است. در نمایشی که در تاریخ ۲۷ و ۲۸ ژوئیه(پنجم و ششم مرداد) در پایگاه فضایی کیپ کاناورال اجرا شد، از دستکم دو سگ ربات استفاده شد که توسط شرکت “Ghost Robotics” ساخته شده‌اند.

به نقل از ایسنا، بر اساس بیانیه‌ای از وزارت دفاع، “واحد پرتاب فضایی دلتا ۴۵” از سگ‌های رباتیک برای ارزیابی آسیب‌ها و گشت‌زنی برای صرفه‌جویی در ساعات کاری قابل توجه کارمندان استفاده خواهد کرد. این واحد مسئول کلیه عملیات‌های پرتاب فضایی از مرکز فضایی کندی و کیپ کاناورال است.

گشت‌زنی سگ‌های رباتیک در تاسیسات فضایی آمریکا

تصاویری که از این نمایش به دست آمده نشان می‌دهد که کارمندان در حال کار با ربات‌ها با یک کنترل‌کننده دستی در داخل آشیانه(ساختمانی جهت نگهداری هواگردها) هستند. سگ رباتیک شرکت “Ghost Robotics” را می‌توان به طیف گسترده‌ای از حسگرهای نوری و صوتی مجهز کرد که آنها را قادر می‌سازد تا “چشم و گوشی” خودکار در تاسیسات حساسی مانند پایگاه‌های فضایی باشند. این ربات‌ها می‌توانند به صورت مستقل یا توسط یک کنترل کننده انسانی کار کنند و حتی می‌توانند به دستورات صوتی پاسخ دهند.

سگ‌های رباتیک همچنین می‌توانند به عنوان شبکه‌های ارتباطی کوچک عمل کنند و آنتن‌هایی را برای گسترش سریع شبکه‌های ارتباطی، فراتر از زیرساخت‌های موجود یا در مکان‌هایی که چنین زیرساخت‌هایی وجود ندارد، با خود حمل کنند.

گشت‌زنی سگ‌های رباتیک

این ربات‌ها پیش از این توسط نیروی هوایی ایالات متحده برای انجام وظایف دفاعی و به عنوان بخشی از آزمایش بزرگ سیستم پیشرفته مدیریت جنگ(ABMS) مورد استفاده قرار گرفته بودند. “جیرن پریخ”(Jiren Parikh)، مدیرعامل وقت شرکت “Ghost Robotics” می‌گوید: در آزمایشی که در سال ۲۰۲۰ انجام شد، سگ‌های رباتیک در پایگاه نیروی هوایی نلیس در نوادا داده‌های هدف‌گیری حملات را در لحظه به اپراتورهای نیروی هوایی در فلوریدا با استفاده از ارتباطات ماهواره‌ای استارلینک منتقل کردند.

سگ‌های رباتیک این شرکت مقاوم در برابر آب و شرایط جوی مختلف طراحی شده‌اند و به تازگی از یک محموله دُم‌مانند رونمایی شده که آنها را قادر می‌سازد تا زیر آب نیز حرکت کنند و جابه‌جا شوند. جدا از کاربردهای نظامی، استفاده از این سگ‌های رباتیک برای استفاده در شرایط اضطراری، امنیت عمومی و بازرسی صنعتی نیز مورد توجه قرار گرفته است.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx