گرفتگی گوش

نکاتی مهم که برای حفظ سلامت گوش باید رعایت شود

گوش عضوی است که خود را تمیز می‌کند و وقتی مزاحمت و دخالتی در کارش صورت نگیرد، عملکرد خود را به بهترین نحو انجام می‌دهد. با این‌ حال هر چیزی که مانع از حرکت طبیعی جرم گوش به سمت خارج شود، می‌تواند موجب بروز مشکلاتی گردد.

به گزارش آی‌زندگی، جرم گوش در قسمت خارجی مجرای گوش تولید می‌شود و با ترشح غدد چربی و غدد عرق که توسط فولیکول‌های مو آزاد می‌شوند، ایجاد شده و سپس گردوغبار، باکتری‌ها، قارچ‌ها، موها و سلول‌های مرده‌ پوست را به دام می‌اندازد و موم را تشکیل می‌دهد.

به نقل از ایسنا، تولید جرم گوش یک ‌روند طبیعی در انسان و بسیاری از پستانداران دیگر است.
کانال گوش خارجی را می‌توان به‌عنوان یک سیستم پله‌برقی در نظر گرفت که در آن، موم همیشه به سمت خارج حرکت کرده و از پر شدن گوش‌ها با سلول‌های مرده‌ پوست جلوگیری می‌کند.
این حرکت جرم گوش نیز با حرکات طبیعی فک انجام می‌شود و هنگامی‌ که جرم گوش به انتهای گوش می‌رسد، به‌ سادگی بیرون می‌افتد.
حال ببینیم هندزفری یا ایرفون‌ها چگونه ممکن است روی این سیستم تأثیر بگذارند.
استفاده‌ عادی از دستگاه‌هایی که داخل گوش قرار می‌گیرند اغلب مشکلی ایجاد نمی‌کند اما استفاده‌ طولانی‌مدت از هندزفری یا ایرفون‌ها می‌تواند منجر به بروز مشکلات زیر شود:
– این لوازم جرم گوش را فشرده کرده و باعث می‌شود تا از حالت سیال خارج‌شده و دفع طبیعی آن برای بدن سخت‌تر ‌شود.
– استفاده زیاد از این لوازم، جرم گوش را تا حدی که بدن را دچار التهاب کند فشرده می‌کند. این امر منجر به مهاجرت گلبول‌های سفید به ناحیه و افزایش تعداد سلول‌ها در منطقه‌ انسداد می‌شود.
– مسدود شدن طولانی مدت این مسیر بر جریان هوا در کانال گوش تأثیر گذاشته و مانع از خشک شدن جرم مرطوب گوش می‌شود. زمانی که جرم گوش بیش از معمول چسبندگی خود را حفظ کند، این امر موجب ایجاد تجمع و در نهایت انسداد می‌شود.
– این تغییرات عرق و رطوبت را در گوش‌ها به دام می‌اندازد و گوش را بیشتر مستعد آلودگی به عفونت‌های باکتریایی و قارچی می‌کند.
– استفاده طولانی از این لوازم مانع از دفع طبیعی جرم گوش می‌شود که در نهایت باعث تحریک غدد ترشحی و افزایش تولید جرم گوش خواهد شد.
– درصورتی‌ که بالشتک‌های ایرپاد به درستی تمیز نشوند یا آلوده به باکتری یا عوامل عفونی باشند، بهداشت عمومی گوش را کاهش می‌دهد.
– همچنین اگر میزان صدا خیلی زیاد باشد به شنوایی شما آسیب می‌رساند.
به گزارش ایندیپندنت، گوش فرآیند فوق‌العاده‌ای برای تمیز کردن خود دارد و ما باید تمام تلاش خود را بکنیم تا این امر به صورت طبیعی رخ دهد. در بیشتر موارد استفاده از هندزفری و ایرفون‌ها مشکلی ندارد اما بهتر است که به مدت زمانی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، آگاه باشید و حواستان باشد که همیشه صدا را در سطوح ایمن برای گوش‌ها نگه‌ دارید.
منبع: ایسنا

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx