طاسی

راه حلی که ممکن است به طاسی پایان دهد

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته‌اند که تقلید از عملکرد نوعی پروتئین موجود در بدن ممکن است راه‌حلی برای درمان طاسی باشد.

به گزارش آی‌زندگی،پژوهش جدیدی که در “دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید”(UC Riverside) انجام شده است، نشان می‌دهد یک ماده شیمیایی می‌تواند کلیدی برای کنترل زمان تقسیم سلول‌های فولیکول مو و زمان مرگ آنها باشد. این کشف نه تنها می‌تواند طاسی را درمان کند، بلکه در نهایت به ترمیم زخم سرعت می‌بخشد زیرا فولیکول‌ها منبع سلول‌های بنیادی هستند.

به نقل از ایسنا، بیشتر سلول‌های بدن انسان، شکل و عملکرد خاصی دارند که طی فرآیند رشد جنینی تعیین می‌شود و تغییر نمی‌کند. به عنوان مثال، یک سلول خونی نمی‌تواند به سلول عصبی تبدیل شود یا برعکس. با وجود این، ماجرا در مورد سلول‌های بنیادی تفاوت دارد و آنها می‌توانند به انواع دیگری از سلول‌ها تبدیل شوند. سازگاری آنها باعث می‌شود که برای ترمیم بافت یا اندام‌های آسیب‌دیده، سودمند باشند.

“کیشوان وانگ”(Qixuan Wang)، زیست‌شناس ریاضی و نظری دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید و از پژوهشگران این پروژه گفت: در داستان‌های علمی-تخیلی، وقتی زخم شخصیت‌ها به سرعت بهبود می‌یابد، ایده این است که سلول‌های بنیادی این امکان را فراهم می‌کنند. در زندگی واقعی، پژوهش‌های جدید، ما را به درک رفتار سلول‌های بنیادی نزدیک‌تر می‌کنند تا بتوانیم بهبود زخم را کنترل کنیم و آن را ارتقا دهیم.

کبد و معده در واکنش به زخم‌ها، خود را بازسازی می‌کنند. با وجود این، گروه وانگ، فولیکول‌های مو را مورد بررسی قرار دادند زیرا این فولیکول‌ها تنها اندام در بدن انسان هستند که حتی بدون آسیب دیدن نیز به طور خودکار و دوره‌ای بازسازی می‌شوند.

پژوهشگران به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه نوعی پروتئین به نام “TGF-beta”، فرآیندی را کنترل می‌کند که طی آن، سلول‌های موجود در فولیکول‌های مو از جمله سلول‌های بنیادی تقسیم می‌شوند و سلول‌های جدیدی را تشکیل می‌دهند یا مرگ خود را تنظیم می‌کنند که در نهایت به مرگ کل فولیکول مو منجر می‌شود.

وانگ ادامه داد: TGF-beta دو نقش متضاد دارد. این پروتئین به فعال شدن برخی از سلول‌های فولیکول مو برای آغاز زندگی جدید کمک می‌کند و از سوی دیگر، به تنظیم “آپوپتوز”(Apoptosis) می‌پردازد که فرآیند مرگ سلولی است.

مانند بسیاری از مواد شیمیایی، مقدار است که تفاوت را ایجاد می‌کند. اگر سلول مقدار معینی از TGF-beta را تولید کند، تقسیم سلولی فعال می‌شود اما مصرف بیش از اندازه آن می‌تواند به آپوپتوز منجر شود.

هیچکس کاملا مطمئن نیست که چرا فولیکول‌ها خود را می‌کشند. برخی فرضیه‌ها نشان می‌دهند که این یک ویژگی ارثی از حیواناتی است که برای زنده ماندن در دمای گرم تابستان یا تلاش برای استتار، موهای خود را می‌ریزند.

وانگ گفت: حتی زمانی که یک فولیکول مو خود را می‌کشد، هرگز مخزن سلول‌های بنیادی خود را از بین نمی‌برد. هنگامی که سلول‌های بنیادی باقیمانده، سیگنال بازسازی را دریافت می‌کنند، تقسیم می‌شوند، سلول جدید می‌سازند و به یک فولیکول جدید تبدیل می‌شوند.

اگر دانشمندان بتوانند روشی که TGF-beta به واسطه آن، تقسیم سلولی را فعال می‌کند و نحوه ارتباط این ماده شیمیایی با سایر ژن‌های مهم را با دقت بیشتری مشخص کنند، ممکن است موفق شوند که سلول‌های بنیادی فولیکول را فعال کنند و به تحریک رشد مو بپردازند.

از آنجا که بسیاری از حیوانات از جمله انسان، پوستی پوشیده از مو دارند، برای بهبود کامل زخم‌ها باید فولیکول‌های مو بازسازی شوند. توانایی کنترل دقیق‌تر سطوح TGF-beta ممکن است روزی بتواند طاسی را که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان آزار می‌دهد، درمان کند.

وانگ اضافه کرد: پژوهش ما ممکن است بتواند راهی را برای کمک به افرادی که از مشکلات مختلف رنج می‌برند، ارائه دهد.

این پژوهش، در “Biophysical Journal” به چاپ رسید.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx