مهریه

اختلاف بر سر مهریه؛ گرهی که با دست باز می‌شود

اختلاف بر سر مهریه یکی از مشکلات ازدواج است که در جلسه خواستگاری خود را نشان می‌دهد. تفاوت برداشت و انتظارات خانواده دختر و پسر در مورد مهریه عامل اصلی است که منجر به تعارضات خانواده‌ها در تعیین میزان مهریه می‌شود. چه بسیار ازدواج‌هایی که به دلیل همین اختلاف به هم خورده‌اند در حالی که این مساله راه حل دارد.

به گزارش آی‌زندگی، اگر شما هم در دوران پیش از عقد به سر می‌برید و در مورد تعیین میزان مهریه دچار مشکل شده‌اید، در این گزارش به توضیحات و راهکارهایی در این زمینه اشاره کرده‌ایم که مطالعه آن می‌تواند برای شما مفید باشد. ضمن اینکه مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند به شما کمک کند تا جلوی اختلافات را بگیرید.

چه عواملی منجر به اختلاف بر سر مهریه می‌شود؟

به نقل از ایرنا، در بسیاری از موارد خانواده دختر و پسر درک مشترکی از مقوله مهریه ندارند. در حقیقت برخی انتظارات و باورهای غلط در مورد مهریه و معیارهای اشتباه ازدواج باعث می‌شود که زوجین در مسیر ازدواج و حتی پس از آن چالش‌های زیادی را در این زمینه تجربه کنند. از جمله این باورهای غلط می‌توان به مواردی نظیر: مهریه تضمین کننده خوشبختی دختر است یا نظرات عامیانه‌ای مثل اینکه مهریه را کی داده و کی گرفته اشاره کرد. خانواده‌هایی که نمی‌توانند در تعیین مهریه به نتیجه مشخصی برسند ابتدا باید در مورد عقایدشان در مورد مهریه صحبت کنند. تا زمانی که درک و برداشت مشترکی حاصل نشود، مشکل همچنان پا برجا خواهد بود.

آیا مهریه تضمین کننده خوشبختی است؟

از آنجایی که مهریه در قانون تحت عنوان “عند المطالبه” مطرح شده است، مرد وظیفه دارد که هر زمان همسرش درخواست پرداخت مهریه کرد آن را بپردازد. این امر باعث شده که بسیاری به مهریه به چشم ابزاری برای دفاع از حقوق خود در زندگی نگاه کنند تا بتوانند هر زمانی که مشکلی در زندگی مشترکشان پیش آمد و رفتار بدی از همسرشان سر زد با به اجرا گذاشتن مهریه همسرشان را اصلاح کنند.

این در حالی است که تجربه به ما نشان داده مهریه نمی‌تواند به عنوان حلال مشکلات زوجین عمل کند چه بسا زنانی که میزان مهریه بسیار بالا تعیین می‌کنند اما به دلیل مشکلات بسیار زیادی که در زندگی مشترک دچار آن شده‌اند وادار به بخشش مهریه می‌شوند تنها برای آنکه بتوانند از همسرشان جدا شوند.

اختلاف دختر و پسر و خانواده‌های آن‌ها بر سر مهریه خط پایانی برای ازدواج نیست. با بررسی بیشتر شرایط می‌توانید راه حلی برای این مشکل پیدا کنید. در ادامه به چند راهکار اشاره کرده‌ایم که می‌تواند برای شما مفید باشد:

۱. گزینه‌هایی به غیر از مهریه را بررسی کنید

همان‌طور که در مطالب فوق گفته شد، اغلب کسانی که به دنبال مهریه‌های بالا و سنگین هستند فارغ از سطح مالی همسرشان مهریه را تضمینی برای خوشبختی در نظر می‌گیرند تا در صورت بروز اختلافات بتوانند از آن استفاده کنند. در حالیکه اگر واقعاً به دنبال خوشبختی هستید  می‌توانید از سازوکارهای منطقی‌تری استفاده کنید که میزان پاسخگویی بیشتری نیز داشته باشند.

برای مثال میزان شناخت پیش از ازدواج مسئله بسیار مهمی است که در میزان رضایت و خوشبختی شما در آینده نقش اصلی را بازی خواهد کرد. متأسفانه بسیاری از زوجین مسیر درست برای رسیدن به این شناخت را نمی‌دانند. برای رسیدن به شناخت کافی لازم است که در مورد میزان تشابهات شخصیتی، فرهنگی، اقتصادی و اعتقادی بین خود و خانواده‌هایتان اطلاعات کافی کسب کنید. هرچقدر که این تشابهات بیشتر باشد و شناخت زن و مرد از یکدیگر عمیق‌تر باشد خود به خود احتمال بروز اختلافات نیز  کاهش پیدا می‌کند. انجام دادن تست تفاهم قبل از ازدواج کمک بسیار زیادی در این زمینه به شما خواهد کرد.

۲. از وظایف و حقوق قانونی خود در زندگی مشترک آگاه باشید

بسیاری از زوجین از حقوق قانونی خود در زندگی مشترک موفق آگاهی چندانی ندارند. همین مسئله باعث می‌شود که خانواده دختر تنها بر مسئله مهریه حساس شوند و سایر حق و حقوق او را نادیده بگیرند. این مسئله در مورد مردان نیز صدق می‌کند. برای آنکه بتوانید پشتوانه محکمی در زندگی داشته باشید لازم است که از سایر مسائل قانونی در ازدواج نظیر حق طلاق، حق اشتغال و حق مسکن نیز مطلع باشید و بدانید که عرف و قانون چه وظایفی را برای شما تعیین کرده است.  البته در مورد دریافت حقوق قانونی، بافت و شرایط فرهنگی خانواده‌ها اهمیت بسزایی دارد که بدون در نظر گرفتن آن‌ها چالش‌های ازدواج برای شما دوچندان خواهد شد.

نکات بسیار مهم در مورد اختلافات بر سر مهریه

مهریه می‌تواند یکی از موارد دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی محسوب شود. برای آنکه بتوانید اختلافاتی که در مورد مهریه بین شما و خانواده‌هایتان پیش آمده را مدیریت کنید باید چند نکته اساسی را در نظر بگیرید:

۱. توجه نکردن به حرف دیگران

یک نسخه درمان درد همه افراد نیست! هرگز به توصیه‌های کلی دیگران نظیر اینکه این تعداد از مهریه مشکل آفرین است یا این تعداد منجر به ایجاد مشکل در زندگی می‌شود گوش نکنید. شرایط زندگی هر کس با دیگری متفاوت است و شما باید با در نظر گرفتن شرایط مختلف تصمیمی را بگیرید که برای زندگی شما مؤثر باشد.

مقایسه‌ها را کنار بگذارید. تحت فشار گذاشتن فرد مورد نظرتان برای اینکه مهریه‌ای مشابه با دیگران برای شما در نظر بگیرد، آسیب‌های روحی برای او به بار می‌آورد که در آینده نیز کیفیت زندگی مشترک شما را تحت تأثیر قرار دهد.

۳. اصلاح باورهای اشتباه

باورهای غلط خود و همسرتان را در مورد مهریه بررسی کنید. اگر بتوانید این عقاید را اصلاح کنید بسیاری از اختلافات‌تان در این مورد بهبود خواهد یافت. کمک گرفتن از یک مشاور روانشناس در این زمینه کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

تاثیر خدمات روانشناسی بر کاهش اختلافات بر سر مهریه

ازدواج امر پیچیده‌ایست که موارد بسیاری می‌توانند بر آن تاثیر بگذارند. مهریه یکی از مشکلات شایع میان خانواده‌ها است که حتی در بسیاری از موارد، اختلاف بر سر آن منجر به برهم خوردن ازدواج می‌شود. به همین دلیل ضروری است که از مشاوره قبل ازدواج استفاده کنید تا راه‌های صحیح تفاهم بر سر این موضوع را به شما آموزش دهند. با رعایت این اصول می‌توانید بهترین مهریه را بدون مشکل و ناراحتی تعیین کرده و ازدواج موفقی داشته باشید.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx