ایمنی کودک

آموزش نکات ایمنی به کودکان با ۹ راهکار کلیدی

آموزش دادن و ارائه اطلاعات به کودک باید متناسب با سن او مطرح شود و نحوه بیان شما به گونه‌ ای باشد که از حالت واقعی خیلی فاصله نداشته باشد یعنی مسائل و خطراتی را برای کودک گوشزد کنید که نه خیلی پیش پا افتاده به نظر برسد و نه خیلی دور از واقعیت باشد همچنین باید آگاه کردن کودک از خطرات اطرافش به گونه‌ ای باشد که باعث ترس و وحشت و منزوی شدن کودک نشود.

به گزارش آی‌زندگی، آموزش نکات ایمنی به کودکان یکی از لازمات زندگی برای حفظ سلامت آن ها است. آموزش دادن به آن ها توسط والدین یا فردی که وظیفه ی نگهداری از کودک در منزل را بر عهده دارد باعث می‌ شود یک سری از مهارت‌ ها و توانمندی‌ ها را در برابر بروز خطرات به دست آورند و در حین مواجه شدن با آن بتوانند از خود محافظت نمایند. این روش که جزء هدف های تربیتی کودکان قرار گرفته است و معمولاً از دوران مهد کودک آن ها شروع می شود که برای ماندگار شدن این آموزش ها می باید علاوه بر دوره هایی که در مهد کودک ها گذرانده می‌ شود در خانه نیز استمرار پیدا کند تا این که کودک بتواند آن ها را در ذهن خود نگه دارند.

به نقل از ایرنا، زیرا این نکات آموزشی در رشد فردی کودک، مسئولیت پذیری، بالا بردن میزان هوش و توانایی بدنی او بسیار حائز اهمیت می باشد و کمک بزرگی به کودک می‌ کند پس لازم است برای در امان ماندن کودک خود از خطرات آموزش های ایمنی لازم را به آن ها یاد بدهید در غیر این صورت مستعد پذیرش آسیب‌ ها خواهند شد.چگونگی آموزش دادن نکات ایمنی به کودکان به شرح زیر است.

آموزش دادن و ارائه اطلاعات به کودک باید متناسب با سن او مطرح شود و نحوه بیان شما به گونه‌ ای باشد که از حالت واقعی خیلی فاصله نداشته باشد یعنی مسائل و خطراتی را برای کودک گوشزد کنید که نه خیلی پیش پا افتاده به نظر برسد و نه خیلی دور از واقعیت باشد همچنین باید آگاه کردن کودک از خطرات اطرافش به گونه‌ ای باشد که باعث ترس و وحشت و منزوی شدن کودک نشود.

چند مورد از آموزش های ایمنی برای کودکان

۱- اجتناب از وسایل پرخطر

آموزش نکات ایمنی به کودکان در وهله اول شامل این موارد می باشد که به کودکان بگویید کارهایی که ایجاد خطر می‌ کند را انجام ندهد و از آن اجتناب نمایند به طور مثال از چاقو و کبریت و لوازم برقی استفاده نکنند زیرا ممکن است برای شان خطر آفرین باشد اما ضمن این آموزش باید استعمال درست و صحیح آن را نیز به کودکان خود یاد بدهید .

۲- آموزش رد شدن از خیابان

آموزش قواعد اجتماعی در جامعه برای فرزندان بسیار لازم و ضروری می‌باشد به طور مثال آموزش دادن کودک برای عبور از خیابان و یا توقف پشت چراغ قرمز یکی از این موارد می باشد شما باید به کودک خود آموزش دهید که هنگام رد شدن از خیابان به سمت چپ و راست خود نگاه کند و بعد رد شود و رنگ چراغ های راهنما را با آموزش بدهید و بگویید زمانی که چراغ قرمز است باید توقف کند و از خط هایی که محل عبور عابران می‌باشند عبور نمایند .

۳- هشدار در مورد افراد غریبه

به کودکان خود آموزش بدهید که به افراد غریبه خیلی نزدیک نشوند اگر در منزل تنها هستند در را برای غریبه ها باز نکنند اما طوری رفتار نکنید که افراد غریبه ای که در خیابان‌ ها یا در فروشگاه ها می بینند به نظرشان افراد خیلی بدی بیایند به گونه‌ ای این نکات ایمنی را آموزش بدهید که شرایط خطر در هنگام مواجه شدن با غریبه را درک کنند به طور مثال وقتی یک غریبه با دادن خوراکی می‌ خواست کودک را گول بزند و او را به خود به جایی ببرد این جا احساس خطر کند و با او حرف نزند آموزش شما باید به گونه‌ ای نباشد که اگر یک غریبه که در صف انتظار جای قرار گرفته به کودک شما لبخند زد یا با او شوخی می کند ترس کودک را بردارد .

۴- آموزش دادن آدرس و نشانی

به کودک خود اسم و تلفن و نشانی منزل را یاد بدهید یکی دیگر از آموزش‌های نکات ایمنی برای کودکان این است که مشخصات کامل فردی و محل زندگی را به کودک یاد بدهیم که اگر کودک گم شده یا در مسیر اتفاقی برایش افتاد از طریق آن بتواند پدر و مادر و آدرس منزل خود را پیدا کند چیزی که مهم است این جاست که به کودک آموزش دهید این آدرس را به هر کسی ندهد و فقط در شرایط بحرانی از آن استفاده نماید.

۵- آموزش ارتباط برقرار کردن با پلیس

یک کودک باید آموزش این را دیده باشند که در مواقعی که خطر برایش پیش می‌ آید مثلاً تصادف کرده یا فردی می‌خواهد را گول بزند یا حتی زمانی که گم شده شماره پلیس را بلد باشد و در صورت نیاز با آن ها تماس بگیرد لازم است این آموزش‌ ها را طی یک بازی به کودک خود یاد بدهید تا در ذهن او بماند.

۶- آموزش پیدا کردن محیط امن

یکی دیگر از موارد آموزش نکات ایمنی به کودکان این است که به کودک آموزش بدهید اگر در شرایط خطرناک قرار گرفته چگونه می‌ تواند یک محیط مناسب که امنیت بیشتری دارد را پیدا کند به طور مثال اگر در خارج از محیط خانه احساس خطر کرد به یک جای شلوغ مانند مغازه، یا کافی شاپ برود.

۷-آموزش ماندن در محل

یکی دیگر از آموزش‌ های نکات ایمنی به کودکان این است که به آن ها یاد بدهید اگر در یک محیط گم شد و والدین خود را پیدا نکرد دستپاچه نشود و در هر جایی که آن ها را گم کرده بماند و از جایش تکان نخورد زیرا در این شرایط بهتر می توانند کودک خود را پیدا کنند.

۸- آموزش شناخت اعضای بد

به کودک خود اسم اندام های خصوصی شان را یاد بدهید و به آن ها بگویید به هیچ وجه حق ندارد آن ها را لمس کند یا ببیند اگر آن ها اسم این اندام ها را بلد نباشند و به معلم یا کسی بخواهد بگویند که در خطر هستند شاید معلم متوجه منظور کودک‌ نشود و به حرف او اعتنایی نکند اما اگر اسم آن را بگوید دیگران متوجه می‌ شوند و به حرف آن ها اهمیت می دهند.

۹- اجتناب از پنهان‌کاری

دور ماندن از راز و پنهان کاری یکی که از چندین آموزش‌ نکات ایمنی به کودکان است امکان دارد افراد سودجو کودک را بترسانند و بگوید اگر این حرف را به پدر و مادر خود بگوید فلان کار را می کند به کودک یاد بدهید در همچنین مواقعی خانه و پدر مادر برایش بسیار امن هستند و هیچ چیز پنهانی بین شما و او وجود ندارد و هر مسئله ای را باید با شما در میان بگذارد.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx