سرطان لوزالمعده

چهارمین علت مرگ‌های سرطانی مردان و زنان را بشناسیم

یک فوق تخصص گوارش و کبد، گفت: بیشترین سن ابتلا به سرطان لوزالمعده بین ۶۰ تا ۸۰ سالگی است که شانس ابتلای مردان نسبت به زنان کمی بیشتر است.

به گزارش آی‌زندگی، عباس یزدانبد، با اشاره به اینکه سرطان لوزالمعده یا سرطان پانکراس زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های درون غده لوزالمعده که در پشت معده قرار دارد به صورت خارج از کنترل شروع به تکثیر و یک توده تشکیل می‌دهند، افزود: این سلول‌های سرطانی توانایی حمله به دیگر بخش‌های بدن را دارند و چند نوع سرطان لوزالمعده وجود دارد که رایج ترین نوع آن «آدنوکارسینوم لوزالمعده» ۸۵ درصد موارد را شامل می‌شود.

به نقل از مهر، وی ادامه داد: آدنوکارسینوم از بخشی از لوزالمعده شروع می شود که مسئول ساخت آنزیم های گوارشی است و یک تا دو مورد از میان صد مورد سرطان لوزالمعده، تومورهای اعصاب و غدد هستند که از سلول‌های تولیدکننده هورمون لوزالمعده به وجود می‌آیند.
یزدانبد در خصوص سن ابتلا به این بیماری، اظهار کرد: سرطان لوزالمعده به ندرت قبل از ۴۰ سالگی دیده می‌شود و بیشترین سن ابتلا بین ۶۰ تا ۸۰ سالگی است که شانس ابتلای مردان نسبت به زنان کمی بیشتر بوده و سرطان لوزالمعده از نظر پیش آگاهی وخیم، چهارمین علت مرگ به دلیل سرطان در بین مردان و زنان است.

این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه سرطان لوزالمعده به سادگی با انجام آزمایشات خونی، سونوگرافی و سی‌تی اسکن تشخیص داده می‌شود، تصریح کرد: آدنوکارسینوم لوزالمعده در ۹۰ درصد موارد هنگام تشخیص به علت پیشرفته بودن بیماری غیر قابل جراحی است. لذا پیش‌آگاهی آدنوکارسینوم لوزالمعده بسیار ضعیف بوده و بعد از تشخیص بیماری ۸۰ درصد افراد، زیر یک سال عمر خود را از دست می دهند. یزدانبد ادامه داد: در درصد کمی از بیماران که سرطان از نوع اعصاب و غدد لوزالمعده است، نتیجه درمان‌های جراحی و دارویی خوب بوده و بیش از ۶۵ درصد این بیماران بیش از ۵ سال زنده می‌مانند.

وی، مهم‌ترین عوامل خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را استعمال دخانیات، چاقی، دیابت و شرایط ژنتیکی خاص و نادر عنوان کرد و گفت:  در صورت عدم استعمال دخانیات، کنترل چاقی و دیابت احتمال ابتلا به این نوع سرطان کاهش می‌یابد. یزدانبد خاطرنشان کرد: سرطان لوزالمعده در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد اما اگر در ناحیه سر لوزالمعده باشد ایجاد علایمی مثل زردی پوست، درد شکم و یا درد کمر، کاهش وزن پیشرونده، بی‌اشتهایی، کم رنگی مدفوع، ادرار تیره و خارش بدن خواهد کرد و در صورت واقع شدن در ناحیه تنه و دم لوزالمعده علایم غالب  شامل درد مداوم قسمت بالایی شکم، بی‌اشتهایی و کاهش وزن پیشرونده خواهد بود.

0 0 رای ها
امتیاز به مطلب
دنبال کردن نظرات
اطلاع از
0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پربیننده امروز
آخرین مطالب
0
خوش‌حال می‌شیم نظرتون رو درباره این مطلب بدونیمx